Farmářský styl v interiéru může mít celou řadu podob. Jeho moderní varianta je ideální volbou pro každého, kdo dává přednost harmonii, lehké nostalgii, přírodním materiálům a praktickým řešením.
Farmářský styl pro milovníky tradice a pohodlí
Jak název napovídá, farmářský styl má původ za oceánem. Tam už na konci 19. století někteří bytoví designéři nacházeli inspiraci ve vybavení tradičních amerických farem, protože část jejich klientů toužila po tom, aby jejich domov byl prohřátý teplem útulnosti a nabízel poklidnou kulisu k odpočinku a soužití celé rodiny.
Dnes má farmářský styl mnoho podob a odnoží a v každé zemi má trochu jiný nádech. Takže u nás může být klidně ovlivněn vybavením starých roubených chalup i krásných kamenných statků. Inspirací v něm najdou nejen majitelé domů, protože jeho prvky se uplatní i v bytech. A bát se ho nemusí ani ti, kdo dávají přednost modernímu designu – velmi trendy je totiž kombinace prvků farmářského stylu s těmi moderními.
Uplatnění najde všude
Právě spojení modernosti s jednoduchostí a elegancí je pro současný farmářský styl velmi typické. Vychází z praktických potřeb, podporuje udržitelnost a nepodléhá módním trendům. S tím souvisí i časté využití tzv. věcí s příběhem – například staré truhly po prababičce, ručně háčkovaných a tkaných přehozů, deček či potahů nebo houpacího křesla, v němž rád trávil chvíle odpočinku už váš dědeček.
Prvky tohoto stylu najdou uplatnění v celé domácnosti, nejen ve vysloveně obytných místnostech, ale rovněž v kuchyni, koupelně nebo v hale. Má širokou škálu podob, takže se jím můžete jen lehce inspirovat, nebo v tomto duchu zařídit svůj celý domov.
Relaxace ve farmářském stylu
Důležité je, aby zůstala zachována přirozenost a pohodlí. Pro farmářský styl jsou typické poměrně čisté tvary, přírodní materiály jako dřevo nebo kámen (výrazně kovové prvky a nábytek se prakticky nevyskytují) a jemné barevné odstíny. Z barevné škály se tak uplatní bílá, jemná šeď a přírodní tóny dřeva, u textilií pak odstíny béžové, šedé a jemné a tlumené pastelové odstíny světle hnědé, zelené nebo decentní modré. Hodit se mohou i dekory ať už v podobě drobných kvítků, nebo retro kostek a proužků.
V určitých bodech splývá farmářský styl s vintage interiéry, zvláště při využití některých dekorací – kupříkladu starých hodin nebo starožitného porcelánu. Důležité je, aby celkové působil interiér harmonicky, vyhovoval běžnému životnímu tempu a nabízel rovněž místa pro relaxaci – stará kožená sedací souprava a krb v obývacím pokoji, zákoutí s křeslem a starou lampou nebo retro vana v koupelně. To vše doplněné nenásilně zakomponovanou zelení a dovršené propojení nábytku s přehozy, polštářky, dekami a ozdobnými ubrusy.
Zdroj informací: www.vidaxl.cz; www.moivaonhatoi.com; www.whateverparty.org
Publikováno: 22. 1. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová