Živé květiny do interiéru patří. Dnes se pustíme do výroby patrové dekorace z růží. Spousta domácností je vybavena patrovým etažérem, který používá například na servírování vánočního cukroví či různých pamlsků. Etažér bude však tentokrát hrát hlavní roli ve výzdobě stolu.
Patrová dekorace z živých květin místo mlsání
Máte doma etažér pro servírování pochutin? Využijte ho při výrobě patrové dekorace z živých květin. Etažér může mít dvě nebo tři patra, podle toho budeme pořizovat živé květiny. A mlsat můžete protentokrát z malé misky nebo talířku. Pohled na perfektně nazdobený stůl jistě za tu trochu nepohodlí stojí.
Materiál na výrobu:
- patrový etažér
- živé květiny
- aranžovací hmota
- břečťan
- mech k aranžování
- zahradnické nůžky a nůž
- miska s vodou
Čím začít při výrobě patrové dekorace?
Než se pustíme do vpichování květin do patrové dekorace, musíme si připravit aranžovací hmotu. Patrová dekorace bude tvořena z kulatých talířků, využijeme proto aranžovací hmotu ve tvaru koule. Tento tvar se dá koupit již hotový od cca 50 korun, ale v nabídce obchodů naleznete různé nabídky na počet v jednom balení, velikosti koulí, nebo dokonce již připravené poloviny. Ty budeme potřebovat i my. Pokud je koule větší než průměr nejmenšího talířku, musíme ji trochu oříznout nožem. Nevadí, že nedocílíme přesného oblého tvaru, pod květinami a další přízdobou se nepravidelný tvar ztratí.
Podle počtu pater etažéru připravíme potřebné množství polokoulí. Ostrým nožem aranžovací hmotu rozkrojíme na dvě poloviny. Výborně se k tomu hodí odlamovací nůž, tzv. kobercák. Má tenkou čepel a hmota se s ním dobře porcuje. Vložíme najednou nebo postupně do misky s vodou a necháme je důkladně nasáknout vodou. To poznáme tak, že hmota po celém svém povrchu změní barvu z původní našedle zelené na sytě zelenou.
Etažéry se skládají různým způsobem. Některé mají mezi jednotlivými patry pouze slabou tyčku, jiné mají robustní díl s úzkou tyčkou ve středu. Pokud to bude jen trochu možné, silný nástavec nebudeme pro účely patrové dekorace tentokrát vkládat. Další patro bude sedět na květinách patra spodního, středovou tyčku zanecháme – na ni totiž napíchneme polokouli z aranžovací hmoty. Snažíme se, abychom tyčku vedli středem polokoule. Pokud máme středové tyčky etažéru slabé, hmotu na ně napíchneme. Nezapomeneme vložit dělicí kroužky, aby další patro bylo stabilní.
Aby nám růže v patrové dekoraci vydržely co nejdéle jako čerstvě uříznuté, musíme jim zkrátit stonky. Zkracujeme na takovou délku, aby se růže zapíchla do hmoty a zároveň se vešla do patra etažéru. Seřízneme vždy šikmým řezem, růže bude přijímat vláhu z větší plochy, než kdyby se udělal řez příčný. Postupně začneme se zdobením spodního patra. Pokud jsme mohli nasadit koule na středové tyčky naráz, můžeme růže vpichovat naráz do obou pater.
Pro dozdobení budeme potřebovat zelené rostliny, popř. mech. Ten zakoupíme pod názvy mumifikovaný mech, stabilizovaný mech nebo třeba islandský mech. Podle množství a druhu se také pohybuje cena. Všeobecně lze říct, že 100 g mechu pořídíme od 150 korun. Z další zelené přízdoby můžeme pro naši patrovou dekoraci použít břečťan. Tuto stále zelenou invazivní rostlinu můžete nalézt i v lese na stromech. A protože stromům spíše škodí, jistě jim nebude vadit, pokud si pár snítek utrhnete. Snažte se při tom nepoškodit ostatní rostliny. A pokud máte do lesa daleko a nikde v okolí se břečťan nevyskytuje, pořiďte umělohmotný. Vypadá jako živý a můžete ho použít i při dalším aranžování.
Stejně tak můžete koupit umělé podzimní plody, jako jsou například jeřabiny či šípek. Výhodou je, že nezvadnou a můžete je používat opakovaně. A vypadají opravdu jako živé.
Hotovou patrovou dekoraci můžeme umístit do středu stolu, na komodu, okenní parapet či krbovou římsu. Aby živé květiny vydržely co nejdéle svěží, průběžně doplňujeme vodu. V tomto případě lze jednoduše nalít trochu vody z konévky na talířky v jednotlivých patrech. Pokud přeci jen některá rostlina uhyne, vyjmeme ji a vpíchneme čerstvou.
Patrová dekorace z živých květin nám vydrží při správné péči i více jak měsíc zdobit interiér. A pokud nemáte rádi růže, můžete ji vyrobit z jakékoliv vámi oblíbené květiny. Úchvatně budou vypadat květy orchidejí, které nakombinujeme se zelenými rostlinami. Zajímavé mohou být různobarevné karafiáty, ke kterým se výborně hodí nevěstin závoj. Výrazné květy gerber budou zářit, pokud zvolíte jasné barvy.
Tak co? Nalákali jsme vás vyzkoušet vytvořit si takovou originální dekoraci? Nebojte se různých kombinací druhů i barev. Vždy doplňte neutrální zelenou. Výsledek bude stát za to.
Zdroj informací: autorka článku, Agnes Kantaruk
Publikováno: 14. 1. 2024, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková