Art deco v interiéru je výrazný a působivý styl, který se objevil ve 20. až 30. letech minulého století. I když před druhou světovou válkou zaznamenal úbytek, vidět jste ho ještě mohli v padesátých letech, kdy se pozvolna začal ztrácet. Tenhle nevšední styl je plný života. Miluje lineární vzory, geometrické tvary, odvážné barvy, špičaté hrany, revidované starověké motivy, symetrické vzory, dekorativní umění, luxusní materiál, přehnaný lesk a také glam. Art deco také klade důraz na funkčnost. Je považován za jeden z prvních globálních designů stylů a jeho vliv je dodnes patrný v architektuře, uměleckých dílech a podobně. Jenže to není vše.
Art deco v interiéru – co byste o něm měli vědět?
Art deco v interiéru mělo svou premiéru v době před započetím 1. světové války. Rozkvět pak zaznamenalo ve 20. letech minulého století. Na vrcholu bylo až do začátku 2. světové války. Tento styl je ovlivněn starověkým designem, tedy objevem Tutanchamonovy hrobky v roce 1922. Zaměřoval se hlavně na bohatství, půvab, modernost a inovace. Byl to věk zefektivnění, jazzu a kubismu. Toto období bylo charakterizované bujarostí a luxusem.
Po hospodářské krizi se stalo levnějším a velkolepým, stále zajímavým, přičemž se začaly používat dostupné materiály a interiér získal více pragmatický design. Momentálně art deco zažívá velký comeback díky oživení vintage módy a designu. Zatímco originální starožitný nábytek, dekorace a kusy v tomto stylu mohou být mimo dosah vašeho rozpočtu, moderní styl se spokojí s reprodukcemi klasických kousků.
Co art deco vystihuje?
Exotické materiály
Mahagon, zvířecí kůže (hlavně žraločí a safari zvířata), eben a slonovina. Tyto materiály byly už v té době odvážné, vzrušující a okouzlující, ale samozřejmě také drahé, což znamenalo během velké hospodářské krize problém – a byl to i důvod, proč se přešlo na jiné materiály.
Plasticita
Bakelit byl první syntetický plast a byl široce využíván díky svým jedinečným vlastnostem. Je nevodivý a odolný vůči teplu, takže se hodí pro vše – od elektrických izolátorů, až po kuchyňské nádobí nebo šperky. Na konci 20. let se pak na scéně objevil další plast jako catalin.
Kovy
Nerezová ocel, chrom, zlato a platina se staly populárními, protože se staly dostupnějšími. Jasné a lesklé povrchové úpravy byly perfektní pro tuto éru, kdy představivost byla uchvácena lesknoucím se zlatem. V interiéru ve stylu art deco je můžete vidět na sedacích soupravách, podlahách, obkladech, ale především na stropě, kde leštěná svítidla dodávala každé místnosti nadčasový vzhled.
Ostatně vznešenost a kouzlo jazzového věku je se svítidly dost mocně spojena. Osvětlení ve stylu art deco vyzařuje luxus. Většina svítidel je proto propracovaná, okázalá nebo elegantně vytvořená z jednoduchých linií a tvarů za použití kovových materiálů. Stojací lampy se třeba vyznačují často příliš velkými stínidly, jedinečnými tvary a zdobenými podstavci.
Sklo
S rozvojem práce se sklem, se sklo stalo jedním z nejuniverzálnějších a nejoblíbenějších materiálů moderní doby. Oblíbené byly především barevné, tlusté skleněné kusy a sklo bylo široce používáno k osvětlení.
Železobeton
Tento typ betonu se často vyrábí se zapuštěním ocelových tyčí do betonu před jeho ztuhnutím, čímž se zabrání selhání konstrukce. Během této doby se hojně používal ve stavebnictví pro svou odolnost a hospodárnost.
Vzácné kameny
Šperky z drahých kovů a kamenů byly v této době velmi žádané. Zavedení platiny ve 30. letech pomohlo výrobě cenově dostupné bižuterie.
Opulentní textilie a nábytek
Pohovky a sedací soupravy inspirované art deco jsou potažené luxusními látkami, jako je samet nebo kůže. Nábytek má jedinečné tvary, zdobení, a to včetně rýhovaných, zakřivených a vroubkovaných hran. Každý kus je vyroben tak, aby působil dojmem, ať už lakovaným dřevem nebo zlatými nohami a třásněmi. Nábytek ve stylu art deco má potom tvrdou povrchovou úpravu, která vytváří na mořeném dřevu lesk podobný sklu. Obvykle se vyznačuje teplým tmavým odstínem. Skříňky, jídelní stoly, psací stoly a další příslušenství se vyznačují nejen svou složitostí, ale i zlatými nohami se skleněnými, kamennými nebo dřevěnými povrchy.
Populární motivy
Přírodní a geometrické motivy se hojně objevují v art deco interiérech. Moderní art deco v interiérech je potom spojeno s motivy listů vavřínů, větví, zvířecí kůže (zebry, tygra a podobně), ptáků a peří. Nicméně geometrie je hojná i u art deco z doby 1920. V té době byly hojně vidět lichoběžníky, šipky, klikaté body a spousta zubatých a špičatých hran.
Mezi běžné motivy a prvky patří:
- zakřivené oblouky
- tyče
- opakující se linie
- trojúhelníkové tvary
- čáry ve tvaru šipky
- řecké klávesové vzory
- sunbursts
- africký vliv
- starověká civilizace
Tučné tvary
Tapety a výrazné aranžmá dlaždic s nápadnými vzory jsou životně důležité pro vytvoření náladové atmosféry. Tyto geometrické tvary se opakují a vytvářejí tak jedinečné vzory na podlaze nebo na stěnách. Dlaždice s šestiúhelníkovým vzorem nebo odstupňovaným designem na podlaze se hodí do koupelny, kuchyně nebo předsíně. Květinová nebo sametová reliéfní tapeta zdůrazňující stěnu je potom ideální do obývacího pokoje nebo ložnice.
Barvy art deco
Hluboká žlutá, červená, modrá, zelená, oranžová, růžová – ty pak používaly s neutrálními barvami od béžové, až po středně hnědou. Pro kontrast a ještě větší zvýraznění je možné do hlubokých odstínů integrovat jemné pastely. Díky tomu leštěný dřevěný nábytek byl velmi oblíbenou volbou. Populární však byla i metalíza.
Zdroj informací: housebeautiful.com; thespruce.com; architecturaldigest.com
Publikováno: 15. 1. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová