Intenzita světa je v interiéru je důležitá nejen kvůli dobré viditelnosti. Její správné nastavení rozhoduje o tom, jak příjemně se budeme doma cítit, a pomáhá dokonce i při léčbě depresí.
Intenzita světla je důležitá nejen v obýváku
V různých částech našeho domova se intenzita světla mění podle toho, jak dlouho v daném místě pobýváme a co tam děláme. Obvykle jsou „nejvytíženějšími“ místnostmi obývací pokoj, kuchyně a koupelna, takže se pojďme zaměřit na to, jak intenzivní by mělo být osvětlení právě zde.
Při promýšlení a nákupu osvětlení bychom se tedy měli zajímat o tzv. teplotu světla (chromatičnosti), jejíž jednotkou je kelvin. Čím více kelvinů světlo má, tím je studenější, a naopak. Teplé světlo působí příjemně a útulně a hodí se především do obývacích pokojů, kde jsou ideální světla o teplotě 3000 kelvinů. Nasvícena by měla být především místa, v nichž se nacházejí sedací souprava a konferenční stolek, protože je velmi pravděpodobné, že tu budeme třeba číst nebo luštit křížovku.
Světlo patří i nad ostrůvek
Totéž platí i o velkých jídelních stolech v interiérech, v nichž je propojena kuchyně s obývákem. Právě tam se většinou soustřeďuje život domácnosti, děti si tu psávají úkoly, dospělí tu zase rádi čtou noviny, časopisy, případně se i zabývají pracovní agendou. Správná intenzita světla zlepší vizuální podmínky i v kuchyni, v níž bychom měli myslet hlavně na dobré osvětlení míst, kde nejčastěji a nejvíce pracujeme. Platí to i pro kuchyňské ostrůvky, u nichž hned při projektu a budování naplánujeme vhodné osvětlení. V kuchyních si lze s intenzitou světla poměrně dobře hrát: Přes den je v ní pro naše oči vhodnější světlo studené a večer pak teplé odstíny.
Koupelny sice ve většině domácností nezabírají tolik prostoru, ale času v nich tráví všichni členové domácnosti víc, než si někdy uvědomují. Velmi praktická jsou pro koupelny svítidla, zvláště ta umístěná přímo nad umyvadlem, u nichž jde intenzita světla nastavit od teplých až po studené tóny.
Se studenými si vystačíme pro mytí, nebo když dáváme prádlo do pračky. Ale třeba pro líčení je vhodnější světlo teplé, díky němuž můžeme odcházet do práce nebo do společnosti s větší jistotou, že naše nalíčení odpovídá tomu, co jsme si představovali.
Co je dobré o intenzitě světla vědět:
- Teplé světlo navozuje příjemné pocity útulnosti a bezpečí. Vhodné je nejen do obývacích pokojů a jídelen, ale také do dětského pokoje, tedy zkrátka všude tam, kde se chceme cítit dobře.
- Studené světlo je pocitově neutrální, takže se hodí spíše na chodby, do kanceláří a pracoven, zvláště do těch, které bojují s nedostatkem přirozeného osvětlení. Využívá se ho rovněž jako pomocného léčebného prostředku při boji s depresemi a sklíčeností, zvláště v zimních měsících.
Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů, www.blog.t-led.cz
Publikováno: 16. 1. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová