Novoroční přání sice jsou v poslední době hodně často nahrazeny elektronickou podobou, faktem ale je, že v sobě nemají takové kouzlo. Pokud jste tedy klasikomilové, nejspíše se rozhlížíte spíše po nějakém nápadu, který byste mohli realizovat. A my ho pro vás máme. Je navíc velmi jednoduchý a skoro nic nestojí.
Novoroční přání
Novoroční přání čili novoročenka nebo také “péefko” (Pf) je obvykle taková malá kartička nebo v posledních letech i email či jiná textová zpráva s přáním do nového roku. Jde vlastně o náboženskou alternativu tradičního vánočního přání “Šťastné a veselé Vánoce”.
V české kotlině se poprvé objevily již v roce 1827, kdy místo tradičních zdvořilostních návštěv pražský purkrabí Karel Chotek z Chotkova začal na Nový rok rozesílat blahopřejné kartičky zdobené hezkým obrázkem. Byly to tedy vlastně omluvenky. A proč se novoročenkám říká také Pour féliciter? No jednoduše proto, že jazykem diplomatů byla tehdy francouzština a jelikož vzdělanci, šlechta a diplomaté chtěli být světoví, tak omluvenkám dali tuto francouzskou nálepku.
Na novoroční přání potřebujete:
- černý karton
- tužku
- pravítko
- nůžky
- zlatý fix
- prskavky
- zaoblovačku rohů
- provázek
- děrovačku
Postup výroby je jednoduchý:
Novoroční přání vyrobíte z černého kartonu, který naporcujete na obdélníky o velikosti 10×25 cm. Jejich počet záleží jen na tom, kolik jich potřebujete.
Na černý karton si černou tužkou (případně bílou pastelkou) předkreslete text, abyste ho měli skutečně krasopisně. Pak jej obtáhněte zlatým fixem.
Do středu levé kratší strany vyrazte dírku. Okraje kartonu zaoblete. Karton případně dozdobte kresbou nebo samolepkami. Nakonec k takto vyrobenému jednoduchému novoročnímu přání přivažte dvě prskavky. Podaří se vám to tak, že její drátky ohnete do kroužku.
Zdroj informací: autorka článku; Instagram; rozhlas.cz
Publikováno: 29. 12. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová