reklama

Je lepší ratan nebo proutí? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Přírodní materiály jsou v našich domácnostech velmi oblíbené. Nejčastěji používané je dřevo nebo kámen, ale velkou oblibu máme i v ratanu nebo proutí. Možná někdo namítne, že to je vlastně jedno a to samé. Dovolíme si vás vyvést z omylu a vysvětlíme, jaký je mezi těmi dvěma materiály rozdíl, kde a na co se používá ratan a kde se používá proutí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi přírodní materiály patří ratan a proutí? je to jedno a to samé nebo ne? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přírodní materiály – ratan a proutí

Některé přírodní materiály mají v našich domácnostech své nezaměnitelné zastoupení. Bez dřeva nebo kamene si neumíme představit naše podlahy, stropy, stěny, ale i nábytek a dekorace. Jsou tu ale i další přírodní materiály, a těmi jsou ratan a proutí. 

I když se na první pohled může zdát, že je to jedno a to samé, není tomu tak. Rotan rákosový (Calamus rotang) je liána, která roste v asijských pralesích. Tento ryze přírodní materiál je velmi lehký a ohebný, silný až 7 cm a může dosahovat délky přes 200 metrů. Je znám pod názvem ratan. Bývá často zaměňován s bambusem, od kterého se liší strukturou (ratan není dutý) a tuhostí. Existuje asi 600 druhů ratanu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tyto přírodní materiály se zpracovávají napařováním a impregnací olejem. Ratan je velmi oblíbený, protože se jedná o přírodní materiál přirozeného vzhledu s dlouhou životností, nižší cenou a snadnou údržbou. Nábytek z ratanu je lehký, pružný a vzdušný. Kromě nábytku se z něj pletou koše, vyrábějí se z něj také klepadla na koberce, rákosky a nejrůznější dekorace.

Ratanový nábytek

Pro výrobu ratanového nábytku do venkovních  prostor se kůra ponechává, a potom mluvíme o neloupaném ratanu. Pro ratanový nábytek do interiéru se kůra sloupne a používá se jádro.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kromě klasického mořeného ratanu se můžeme setkat s materiálem, jako je černý ratan (sarang), červený ratan (red pulut) nebo bílý ratan (white pulut). Přírodní ratan není moc odolný vůči vnějším vlivům, proto by neměl být vystavován vlhku ani nadměrnému slunečnímu záření, jinak časem vybledne. Neoloupaný ratan je odolnější, má podobné vlastnosti jako dřevo, neprospívají mu výkyvy teplot, změny počasí, deště ani mráz. 

Náhražkou přírodního ratanu je ratan umělý. Má podobný vzhled. Je to speciálně vytvořené vlákno z odolného polyetylenového materiálu v imitaci přírodního ratanu. I z tohoto umělého vlákna je možné vyrábět nejrůznější druhy nábytku a dekorací, avšak tento ratan nám vydrží navěky, protože je odolným a přizpůsobivým materiálem pro vnější vlivy počasí. Odolný je také vůči UV záření, vlhkosti nebo jiným povětrnostním podmínkám.

Proutí čili Wicker

Proutí je pružný a ohebný materiál přírodního původu – především z vrby. Proutí se používá neloupané i loupané, přičemž loupání se provádí u čerstvě nařezaného proutí. Rozdíl mezi ratanem a proutím tedy spočívá především v materiálu jako takovém, respektive v jeho původu. Zatímco ratan roste pouze v tropických oblastech asijských pralesů, jako proutí můžeme označovat většinu ohebných druhů keřů či větví stromů, rostoucích prakticky po celém světě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proutěný nábytek je nejenom vhodný jako perfektní doplněk do domácnosti nebo na chatu, ale je i praktický a odolný, snadno se ošetřuje a čistí. Tyto přírodní materiály jsou obvykle bez povrchové úpravy, proto je i pohledově od ratanu snadno rozpoznatelný. Proutí stačí vyklepat, otřít suchým, případně mokrým hadříkem. V případě znečištění použijeme bílý ocet. Proutěným výrobkům rovněž vůbec nevadí voda, takže je můžeme namočit a vyčistit, a za chvilku jsou jako nové. Hodí se zejména do moderního příbytku s velkým množstvím zeleně. Pokud jsme příznivci boho či urban jungle stylu, je pro nás proutí to pravé. 

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kam ratan a kam proutí?

Do interiéru bychom tedy měli spíše volit nábytek z přírodního ratanu nebo proutí a do exteriéru rozhodně z umělého ratanu. Ratanový nábytek se v interiéru skutečně hodí do každé místnosti, ať už je to obývací pokoj, koupelna, nebo ložnice.

U proutěného zboží rozhodují použité přírodní materiály. Kromě vrbového proutí nebo bambusu se nábytek a dekorace mohou vyrábět i třeba ze slámy nebo banánových listů. i toto všechno je považováno za proutí z hlediska nábytkářského průmyslu. Potom skutečně závisí na tom, o jaký kus nábytku nebo dekorace se jedná a jak moc bude podléhat přírodním vlivům. 

Zdroj informací: rattan.cz, veselebydleni.cz, cistedrevo.cz

Publikováno: 20. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová