reklama

Trendy vánočních ozdob pro letošní rok

Trendy dekorací a zejména vánočních ozdob určuje každoročně mezinárodní veletrh konaný v Německu. Pro letošní rok byly vybrané poněkud netradiční barvy, která Vánoce příliš neevokují. Ale proti gustu žádný dišputát. Kdo chce jít s dobou, vsadí letos právě na tyto barvy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vsaďte letos na trendy vánočních ozdob a vylaďte vánoční stromeček do módních barev (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké trendy vánočních ozdob jsou letos in?

Zdobíte vánoční stromeček podle každoročních trendů, nebo se spokojíte s vlastním vkusem? Pokud chcete mít stromeček na Vánoce pokaždé v jiném duchu, určitě se vám vyplatí sledovat módní trendy vánočních ozdob. 

Letos neuděláte chybu téměř s žádnou barvou, kterou zvolíte. V módě jsou jak zářivé barvy, především fialová, ale také růžová, tak samozřejmě i barvy jemné a pastelové. Pokud chcete mít Vánoce podle nejmodernějšího trendu, sáhněte po barvě fialové. V kombinaci s dalšími barvami dejte přednost neutrálním odstínům, jako je bílá, šedá nebo champagne. Atmosféru luxusu pak navodí spojení se zlatou barvou.

Velmi oblíbené se stávají Vánoce v minimalistickém stylu. V takovém duchu byste mohli vánoční svátky slavit v zemích Skandinávie, kde jsou trendy vánočních ozdob téměř neměnné. Vánoční stromečky oděné do ozdob neutrální přírodní barvy, jako je krémová, se dají lehce a snadno kombinovat s bílou, zlatou i stříbrnou.

Bílé Vánoce nemusí být pouze za okny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bílé Vánoce nemusí být pouze za okny

Není ale vůbec nutné se držet minimalismu. Vašim Vánocům mohou stejně tak dobře zavládnout duhově zbarvené dekorace. A navíc můžete své vánoční ozdoby podpořit úplně obyčejnou dekorací, která si získává široké pole obdivovatelů. Řeč je o obyčejné mašli, která se stala pro letošní rok neuvěřitelně populární dekorací. Mašle je přitom velmi vděčnou ozdobou, je totiž velmi rychle hotová, a díky dnešnímu výběru barev stuhy si můžete s výzdobou opravdu pohrát.

Několik ukázek dekorací a trendů vánočních ozdob
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Několik ukázek dekorací a trendů vánočních ozdob

V českých domácnostech už spoustu let vládne mezi trendy vánočních ozdob především červená a zlatá, do popředí se ale dostává také modrá a bílá. Přesto by se ale měla každá individuální domácnost zaobírat vánoční výzdobou s ohledem na své vlastní prostory a barvy v nich. Například růžová barva se už několik let drží na žebříčku vánočních barev velmi vysoko. Dříve byla růžová barva používána velmi okrajově, moderní trendy vánočních ozdob sází právě na růžovou.

Fialové ozdoby doplněné zlatými nebo bílými budou patřit letos mezi trendy vánoční ozdoby
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fialové ozdoby doplněné zlatými nebo bílými budou patřit letos mezi trendy vánoční ozdoby

Pokud jde o samotné vánoční dekorace, oblíbenými doplňky stále zůstávají vánoční skřítci, kteří mají čepici naraženou až po nos a jsou vánočním hitem, zdobí domácnosti od vchodů po vánoční stromeček. Také přírodní materiály všech druhů a retro prvky. Letošním velkým trendem je pak motiv Louskáčka. Jak už jsme zmínili, letošním hitem jsou dekorace ve fialové, zlaté a krémově bílé barvě. 

Krémově bílé ozdoby, doplněné zlatými, jsou klasickým skandinávským stylem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Krémově bílé ozdoby, doplněné zlatými, jsou klasickým skandinávským stylem

Styl zdobení stromečku

Při zdobení vánočního stromku byste měli dodržovat toto pořadí:

  • ukotvení vánočního stromečku do stojanu
  • nasazení špičky
  • obtočení stromečku světelnými řetězy
  • zavěšení velkých ozdob
  • doplnění dekorací malými ozdobami
  • dodekorování girlandami, řetězy či lamelami
Začíná se špičkou, po ní následují světelné řetězy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Začíná se špičkou, po ní následují světelné řetězy

Pokud si chcete vánoční stromeček ozdobit spíše retro a s ohledem na tradice, vsaďte na styl perníčkový. Z čistě tradičního důvodu samozřejmě můžete na vánoční stromek pověsit skutečné upečené a ozdobené perníčky. Ale stejně tak je můžeme nahradit dekoracemi s podobnými vzory, vánočními a slaměnými ozdobami.

"Perníčkový" styl zdobení vánočního stromku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
"Perníčkový" styl zdobení vánočního stromku

Trendy vánočních ozdob se odrážejí i v péči o domácí mazlíčky, Ze zahraničí sem pronikají nové směry, které preferují právě důraz na naše zvířecí miláčky. V nabídkách předních výrobců, kteří se zaměřují na trendy vánočních ozdob, tak nalezneme ozdoby ve tvaru zvířat nebo s otiskem jejich tlapek.

Na vánočních ozdobách se velmi často objevují moderní výjevy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na vánočních ozdobách se velmi často objevují moderní výjevy

Pamatujete si na své dětství u vánočního stromečku osvětleného lucerničkami jako od Broučků? Pokud jste milovníky přírodních obnovitelných materiálů a lucerniček, máme pro vás sadu dřevěných lucerniček DŘEVĚNEK, vyrobených v turnovské dílně v Českém ráji. Určitě znáte tradiční kovové lucerničky, ze kterých vzešly právě dřevěnky. Mají podobnou velikost, tvar a totožnou elektrifikaci. Pokud jedna dřevěnka přestane svítit, ostatní svítí dál, a můžete tak snadno vyměnit nefunkční LED čip za nový.

Světelný řetěz obsahuje 10  lucerniček a je možné jej propojit s dalšími dvěma libovolnými řetězy (klasické kovové, dřevěné). V nabídce najdete i tuto novinku - variantu lucerniček s mléčně bílými okénky. Okénka mají vytvářet dojem omrzlého skla. Díky tomu lze lucerničky používat celeročně jako dekoraci v interiéru nebo při různých slavnostních a společnských okamžicích. Lucerničky se hodí i do moderních interiérů a přitom mají své staré kouzlo.

Další pozornost by se měla věnovat světelným řetězům. Při jejich nákupu musí být zřejmé, že jsou vyrobeny s ohledem na bezpečnost uživatele a že jsou opatřeny certifikátem. Spotřebitel by při nákupu měl vědět, zda jsou světelné řetězy jím zakoupené opravitelné, a zda jsou zapojeny paralelně nebo sériově. Paralelně zapojená světla vám budou svítit i ve chvíli, kdy bude jedno pokažené.

Pokud máte doma spíše retro ozdoby, nebojte se je kombinovat s moderními dekoracemi. Trendy vánočních ozdob spějí právě k návratům k retro stylu. A pokud doma nemáte fialové nebo bílé ozdoby, nezoufejte a ozdobte si váš vánoční stromeček podle vlastního vkusu. Jistě bude stejně krásný jako ty ostatní.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Útulný domov; DAMAPEK, s.r.o.; vanocnisen.cz; svetzeny.cz

Publikováno: 17. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.