reklama

Květy lilií jako základ vánoční dekorace

Lilie se staly vánočním trendem již před nějakou dobou. Přesto z našich domovů nezmizely. My si dnes vyrobíme vánoční dekoraci z lilií, které ovšem nebudou umělé, ale živé. Zde je návod na výrobu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční dekorace z lilií provoní interiér (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční dekorace z lilií jako stálice našich interiérů

Proč si vyrobit vánoční dekoraci z lilií? Není tomu tak dávno, co se lilie dostaly do popředí při vánoční výzdobě. Vzpomeňme na vánoční stromky bohatě zdobené květy lilií v různých barvách, které nahradily do té doby hojně používané třásně a řetězy. Lilie celkově změnily vnímání vánoční výzdoby. Pojďme se tedy pustit do výroby našeho květinového aranžmá.

Co budeme na výrobu potřebovat?

 • řezané lilie
 • větvičky se šípky
 • větvičky túje
 • aranžovací hmotu
 • keramický obal na květiny, popř. květináč
 • plastové či skleněné baňky
 • šišky
 • nůž, nůžky
 • zahradnické nůžky
Živé květy lilií jsou nezbytné pro výrobu dekorace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Živé květy lilií jsou nezbytné pro výrobu dekorace

Postup výroby vánoční dekorace z lilií

Aranžovací hmotu upravíme do požadovaného tvaru
Aranžovací hmotu upravíme do požadovaného tvaru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční dekoraci z lilií umístíme do keramického obalu na květináč. Pokud doma nemáme žádnou vhodnou nádobu, můžeme použít i samotný ozdobný květináč. Aranžovací hmotu nožem ořízneme tak, aby pasovala do obalu, a byla zde usazená napevno. Tím zabráníme převrácení celé dekorace.

Hmotu necháme důkladně namočit
Hmotu necháme důkladně namočit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Takto upravenou hmotu musíme nechat důkladně nasáknout vodou. Voda udrží živé květiny dlouho svěží. Jakmile změní aranžovací hmota barvu na tmavě zelenou, je připravená pro aranžování.

Do hmoty zapícháme větvičky túje
Do hmoty zapícháme větvičky túje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zahradnickými nůžkami si zkrátíme větvičky túje tak, aby přesahovaly přes okraj keramického obalu, ale zároveň aby nepůsobily "neučesaným" dojmem. Vánoční dekoraci z lilií mají pouze doladit, nikoliv se stát ústředním bodem vazby.

Dozdobíme plastovými šiškami
Dozdobíme plastovými šiškami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stonky lilií zešikma seřízneme, stonky ponecháme o pár centimetrů delší a vpícháme je doprostřed dekorace. Dozdobíme větvičkami, přidáme ozdobné dekorace a máme hotovo.

Tipy na závěr:

 • V případě, že použijeme ozdobný květináč, je nutné, abychom utěsnili odtokový otvor. K tomu použijeme buď plastelínu, nebo celofán. Plastelínu natlačíme do otvoru (pak raději pod vánoční dekoraci z lilií umístíme talíř, abychom neměli na ubrusu mastné skvrny), nebo celou nádobu vysteleme celofánem. Přečnívající kousky odstřihneme. 
 • Pro výrobu vánoční dekorace z lilií použijeme aranžovací hmotu zelené barvy. Ta se používá pro aranžování živých květin. Má speciální strukturu, která umí absorbovat vodu, ale na rozdíl například od houby na mytí, voda z ní nekape.
 • Jakékoliv květiny, které použijeme do dekorací, musíme vždy seříznout. Ostrým nožem provedeme šikmý řez, abychom vytvořili co největší řeznou plochu. Tou pak květiny pijí vodu a mohou zůstat krásné delší dobu.
 • Po několika dnech je dobré lilie z dekorace opatrně vyndat a kousek znovu seříznout stonky. Prodloužíme životnost nejen jim, ale celé vánoční dekoraci.
 • Pokud jsou květy lilií ještě málo rozvité, po plném rozevření se může stát, že nám začne pyl z tyčinek padat na ubrus. Bohužel velice nepříjemně barví. Já toto vyřešila tak, že jakmile se květ rozevře, tyčinky odstřihnu ještě před tím, než se pyl začne uvolňovat. 

Zdroj informací: Agnes Kantaruk; autorka článku; hnojik.cz

Publikováno: 18. 12. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.