reklama

Vánoce si bez vánočního věnce neumíme představit

Ne každý má rád třpyt a jas vánočních dnů. Takový člověk bude mít doma mnohem raději jednoduché dekorace, svícen či věnec v přírodních barvách ozdobený dalšími přírodninami a na stromek si pověsí třeba slaměné ozdobičky. Stejně tak, jako to dělávaly naše (pra)babičky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Věnec v přírodních barvách nám krásně provoní celý byt (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Věnec v přírodních barvách provoní interiér

Chcete, aby vám to doma vánočně vonělo? Vyrobte si věnec v přírodních barvách, který dozdobíte voňavým kořením. Nejen, že si ozdobíte byt, ale naladíte se na tu pravou vánoční atmosféru. Co budeme na výrobu potřebovat? 

  • slaměný věnec
  • svíčky
  • voňavé koření
  • sušené plátky citrusů
  • šišky
  • dekorační mech
  • větvičku s šípky
  • drobné polystyrenové hvězdičky
  • tavnou pistoli
  • nůžky
Na výrobu potřebujeme přírodní materiál
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na výrobu potřebujeme přírodní materiál

Jak vyrobit věnec v přírodních barvách?

Svíčky na věnec přilepíme
Svíčky na věnec přilepíme (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jako základ použijeme slaměný věnec. Můžeme sáhnout i po polystyrenovém korpusu nebo si vyrobit věnec z proutí. Pokud víme, že svíčky nebudeme zapalovat, přilepíme je tavnou pistolí na věnec. Pokud máme rádi pohled na hořící svíčky, je lepší je umístit do bezpečnostních kalíšků. Kalíšky mají bodec, který jednoduše zapíchneme z jedné strany do věnce, druhým koncem napíchneme svíčku.

Slaměný korpus pokryjeme mechem
Slaměný korpus pokryjeme mechem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Slaměný korpus nevypadá nijak půvabně, je potřeba ho něčím zakrýt. K tomu použijeme dekorační mech – ten se dá zakoupit ve specializovaných obchodech pro květináře a aranžéry nebo ho seženete na internetu.

Mech nalepíme po celém obvodu věnce
Mech nalepíme po celém obvodu věnce (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mech přilepíme tavnou pistolí po celém obvodu věnce tak, aby sláma nikde neprosvítala. Spodek korpusu není potřeba schovávat, bude stát na stole a nebude vidět. S tavnou pistolí pracujte opatrně, abyste se horkým lepidlem nepopálili. Tuto práci raději nesvěřujte dětem, pokud vám chtějí pomáhat při výrobě.

Dlouhé kusy skořice rozpůlíme
Dlouhé kusy skořice rozpůlíme (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hotový věnec ještě můžeme dozdobit. Pokud zvolíme voňavé koření, jako je badyán, skořice či hřebíček, nejen, že si věncem v přírodních barvách ozdobíme interiér, ale zároveň ho i vánočně provoníme. Dlouhé kusy skořice rozpůlíme.

Vánoční věnec v přírodních barvách můžeme dále dozdobit větvičkami s šípky, tavnou pistolí připevníme malé šišky, pokud budeme chtít, můžeme přilepit i několik polystyrenových hvězdiček ve zlaté barvě. Pak už nezbývá, než věnec umístit doprostřed svátečně prostřeného stolu a užívat si předvánoční atmosféru. 

Náš tip na závěr:

Pokud máte pocit, že koření již nevoní, zkuste ho trochu promnout v ruce či třeba přejet několikrát povrch skořice drátěnkou. Uvidíte, že opět ucítíte vůni Vánoc.

Zdroj informací: Agnes Kantaru; autorka článku

Publikováno: 14. 12. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.