Jednoduchý vánoční věnec z tújí si můžete vyrobit, i když naprosto nic nestíháte, dárky honíte na poslední chvíli a výzdobu také jen tak odbydete. To je bohužel obrázek dnešní hektické doby. Pokud ovšem přeci jen zatoužíte po nějaké vánoční dekoraci, máme pro vás návod na výrobu.
Věnec z tújí vykouzlí vánoční atmosféru
I když jsou Vánoce téměř za rohem, stále je ještě čas udělat si vánoční výzdobu. Zkuste si vyrobit jednoduchý věnec z tújí, který vám během chvilky provoní celou místnost. Co budete potřebovat na výrobu?
- větvičky z tújí
- drátek
- stuhu
- ozdobičky
- nůžky
- kleště
- zahradnické nůžky
Výroba věnce z tújí je natolik jednoduchá, zvládne to každý za necelou hodinu. Nejprve si na zahradě nastříhejte několik větviček z tújí. Tato dřevina se s oblibou používá do živého plotu, ale na mnoha zahradách ji spatříte jako solitér. Thuja occidentalis je nejprodávanějším kultivarem, ale v nabídce zahradnictví naleznete i túji japonskou (Thuja standishii), korejskou (Thuja koraiensis) nebo obrovskou (Thuja plicata).
Jakmile se vydám na zahradu cokoliv ustřihnout, vždy si beru s sebou kvalitní zahradnické nůžky. Je to z toho důvodu, abych si nezničila rostliny, které stříhám. Mnohokrát se mi stalo, že jsem popadla třeba nějaké kancelářské s myšlenkou, že tím přeci těch pár stonků či větviček jednoduše ušmiknu. Opak je ale pravdou. Bohužel tupým střihem dochází k narušení pletiva rostliny, a tím se také zvyšuje riziko zanesení choroby. Vždy na to dbejte a používejte pouze kvalitní nástroje.
Pokud máte dostatek malých větviček, můžete se pustit do díla. Větvičky k sobě jednu po druhé postupně připevněte drátkem, dokud nevznikne dostatečně velký kruh. Vše dobře stáhněte, aby se věnec nerozpadl. Počítejte s tím, že jde o živý organismus, který bez přísunu vody začne usychat.
Čím dozdobit věnec z tújí?
Ze stuhy si odstřihněte delší pás, ze kterého smotáte mašli. Mašli si můžete vyrobit několika způsoby. Pokud se necítíte na vázání, jednoduše si mašli složte a sešijte ji jehlou a nití. Bude se vám s ní později i dobře manipulovat, aniž by se vám při práci rozpadla. Místo šití ji můžete také slepit tavnou pistolí, nebo ji jednoduše spojte drátkem. Vytvořenou mašli přichytíte drátkem na okraj kruhu.
Vánoce jsou o ozdobách, světýlkách, třpytkách, proto věnec, i když má být jednoduchý, zaslouží ještě trochu přizdobit. K tomu použijte to, co doma naleznete – například pár malých vánočních ozdob na stromeček, sušené citrusy, skořici, badyán, dřevěné výřezy a podobně. Záleží opravdu jen na vás, čím věnec doladíte. Ozdůbky připevníte drátkem nebo můžete přilepit tavnou pistolí.
Jakmile je věnec z tújí hotový, stačí rozhodnout, jestli bude sedět uprostřed stolu a třeba do něj umístíte zapálenou svíčku ve svícnu, nebo jej opatříte mašlí na zavěšení a pověsíte ho na dveře.
A na závěr tu máme několik tipů pro výběr vhodných zahradnických nůžek:
Nerozumíte tomu, co různí výrobci uvádí na etiketách? Proč jsou některé nůžky kovové, jiné plastové, mají různé velikosti čepelí, různé mechanismy a samozřejmě různé (i výrazně) ceny? Při výběru malých zahradních nůžek na větvičky (do průměru větvičky cca 23 mm) je možné se řídit podle následujících kritérií, ta jsou pak promítnuta do číselných řad – čím lepší zahradní nůžky, tím vyšší číslo v daném označení.
- Celková velikost nůžek = velikost ruky, síla střihu (páky).
- Povrch čepelí – vybírejte takové, které jsou potažené materiálem pro ochranu čepele a snížení tření.
- Výkon – zohledněte při výběru použitý mechanismus.
- Střižná kapacita – vždy popřemýšlejte, jakou velikost průměru větvičky budete nejčastěji stříhat.
- Materiál rukojeti – nástroj vám musí dobře padnout do ruky, nesmí klouzat.
- Provedení – jedno a dvoučepelové nůžky jsou určené pro dva různé materiály: pro suché větve a pro živé. Pro střih čerstvého dřeva používejte vždy nůžky dvoučepelové. U jednočepelových je jedna strana břitu tupá, což může zapříčinit poškození stříhané větvičky.
Zdroj informací: Agnes Kantaruk; autorka článku; zahradapocernice.cz; fiskars.cz
Publikováno: 8. 12. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková