Ručně malované ozdoby jsou letošním hitem. Vyrobit si je ostatně můžete i vy, inspirujte se u nás. Můžete si je vytvořit v jakékoliv barvě tak, aby se vám hodily na stromeček. Dobrá zpráva také je, že k tomu nepotřebujete žádné extra speciální vybavení a ve své podstatě nemusíte mít ani skutečný umělecký talent. Nevěříte? Přesvědčte se o tom – a tvořit je můžete i se svými dětmi.
Ručně malované ozdoby
Ručně malované ozdoby nebyly vždy pouze z foukaného skla – tento trend se u nás rozšířil až v 30. letech minulého století. Ještě mnohem dříve se však u nás vyráběly dřevěné ozdoby se složitými motivy, zdobily je betlémy, sněhové vločky a andělé. O něco později nebyly tyto ozdoby pouze vyřezávané, ale i ručně malované. Byla to vlastně taková malá umělecká díla, jež byla symbolem radosti a originality. Často se na nich také objevovaly folklorní motivy. A jelikož jsou tyto Vánoce o návratu k tradicím, do popředí se dostaly i originální vlastnoručně malované vánoční ozdoby. I vy se tímto pěkným trendem můžete inspirovat – můžete si vytvořit své vlastní vánoční ozdoby v tradičním i méně tradičním stylu (čili s moderními vzory, texty a ne typicky vánočními obrázky). Ukážeme vám jak na to, není to totiž vůbec složité.
Co na ručně malované ozdoby budete potřebovat:
- plátky dřeva o průměru zhruba 10 cm
- akrylové barvy
- lak na akrylové barvy
- štětce různé tloušťky, ideálně kulaté a od č. 0
- pokud máte, tak mohou být i akrylové fixy
- kelímek s vodou
- nebozízek nebo vrtačku
- provázek, motouz, stuha, cokoliv z toho, co provléknete vytvořenou dírkou
- dřevěné korálky
- nůžky
- tužku
- žehličku
- vytištěné šablony na laserové tiskárně
- pečicí papír
Postup výroby netradičních vánočních ozdob:
Ručně malované ozdoby mají své kouzlo a vytvořit si je mohou i ti, kteří se nepovažují za umělce. Abyste je však mohli vyrobit, nejprve je provrtejte. Pokud nemáte vrtačku, zkuste to nebozízkem. Dírka bude sloužit k provléknutí provázku k zavěšení.
Jednotlivé plátky dřeva natřete bílou akrylovou barvou, bude se vám na ně posléze lépe malovat. Použijte k tomu ideálně dvě vrstvy barvy.
Na bílá kolečka si nakreslete obrázky. Může jít o jednoduchý lidový ornament, ale i o jiný obrázek. Pokud si nejste jisti svou kresbou, pomoci vám v tom může laserová tiskárna. Vytiskněte si malé obrázky, které pak pomocí žehličky bez napařování, přes pečicí papír, můžete zkusit transferovat na dřevo. Zažehlený obrázek na dřevě je potom už mnohem jednodušší vybarvit akrylovými barvami. Tato varianta je schůdnější i pro menší děti, kterým takto můžete připravit jednotlivé ozdoby.
Předkreslený obrázek, stejně jako ten vytištěný, vybarvěte akrylovými barvami. Pokud máte akrylové fixy, bude to pro vás ještě jednodušší.
Vánoční ozdoby potom olemujte černým nebo zlatým fixem. Okraje jsme ozdobili čárkováním.
Abyste vánočním ozdobám prodloužili životnost, po zaschnutí barev je ještě přelakujte vhodným lakem na akryl – může být matný i lesklý. Ideálně by to měly být alespoň 2 vrstvy.
Nakonec dírkou provlékněte provázek. Pomoci vám v tom může dostatečně velká jehla s větším uchem, kudy protáhnete i tenčí provázek. Provázek těsně u ozdoby zauzlete a navlékněte na něj korálek. Vytvořte očko, které bude sloužit k zavěšení na stromeček.
Tip:
Povedly se vám vaše dřevěné ozdoby? A víte, že je to rovněž skvělý dárek pod stromeček? Mohou být dokonce i víceúčelové. Posloužit vám mohou i jako jmenovky na dárky, které následně použijete jako ozdobu na stromeček.
Pozor!
Neořezávejte stromečky, které nejsou vaše, mohli byste za to dostat pokutu a není to dokonce ani ekologické. Tato kolečka jsou totiž vyrobena z ořezu kmenů stromečků, které bylo nutné vyřezat, třeba z důvodu Vánoc. Není těžké je v současné době sehnat v různých hobbymarketech. Je chybné si myslet, že když si sami dřevo uříznete, je to více hospodárné. Navíc čerstvé dřevo není k tvorbě vhodné, je nutné, aby nejprve pořádně proschlo, což trvá obvykle 1 rok. A v neposlední řadě ne každý druh dřeva je vhodný pro další tvoření, protože je příliš tvrdé.
Zdroje informací: autorka článku; Pinterest; Prague.org
Publikováno: 13. 12. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová