reklama

Jak se správně starat o mini vánoční hvězdy

Malé vánoční hvězdy jsou dnes velmi žádanými květinami. Není divu, když jsou tyto rozkošné květiny cenově dostupné a skvěle vypadají. Udržet je čerstvé až do Nového roku je skutečnou výzvou, která vyžaduje šetrnou péči. Odborníci ze Stars for Europe prozrazují, na co dbát při péči o malé vánoční hvězdy a proč přesazení zvyšuje jejich šanci na přežití.

i (Zdroj: Stars for Europe)
Malé vánoční hvězdy jsou dnes velmi žádanými květinami (Zdroj: Stars for Europe)

Malý objem substrátu komplikuje i tu nejlepší péči

Mini vánoční hvězdy mají v podstatě stejné potřeby jako jejich větší sourozenci: daří se jim na světlých, teplých místech, chráněných před průvanem a potřebují dostatek vody, aby nevysychaly a zároveň aby nebyly přemokřené. To by stačilo. Avšak péči o tyto malé rostliny komplikují dvě věci. Kromě toho, že kvůli své malé velikosti nejsou tak odolné jako běžné vánoční hvězdy, a proto jsou citlivější na špatnou péči, mají navíc nedostatek půdy kvůli malému květináči. To znamená, že kořenové balíčky mohou velmi rychle vysychat nebo se přehlcovat vodou, takže při manipulaci s nimi dbejte na zvýšenou opatrnost.

Pravidelná kontrola

Klasické vánoční hvězdy můžete bez starostí na pár dní nechat bez dozoru. Mini rostliny by naopak neměly být dlouho ponechány o samotě. Odborníci doporučují každý den kontrolovat vlhkost substrátu. Kořeny rostlin mohou rychle vysychat, zejména v teplém obývacím pokoji nebo poblíž radiátoru. Proto je bezpečnější se takovému místu od počátku vyhnout. Zalévání konvičkou je s malými rostlinkami obtížné. Profesionálové doporučují metodu ponořování. Ponořte květináč do vlažné vody zhruba každé dva až tři dny, nebo i denně, pokud je to nutné, a po vyjmutí nechte vodu dobře odtéct. Po přibližně 15 minutách zkontrolujte, zda se ve váze nebo podšálku nenahromadila nadbytečná voda, kterou je potřeba vylít.

Odborníci ze Stars for Europe prozrazují, na co dbát při péči o malé vánoční hvězdy
i (Zdroj: Stars for Europe)
Odborníci ze Stars for Europe prozrazují, na co dbát při péči o malé vánoční hvězdy

Přesazení rostlin vyřeší mnoho problémů

Po zakoupení rostliny přesaďte mini vánoční hvězdy do větších květináčů s větším množstvím substrátu, nebo zasaďte více menších rostlinek vedle sebe. To vám usnadní péči o ně a zvýší jejich dlouhodobou životnost. Větší objem půdy jim umožňuje se rozrůstat a zabrání rychlému vysychání nebo přemokření. Je důležité vybrat substrát s dobrou propustností, například substrát určený pro kaktusy, protože umožňuje snadné odvádění nadbytečné vody. Při přesazování buďte opatrní, abyste citlivé mini rostliny nepoškodili. Pokud je zalejete přibližně 2 hodiny před přesazováním, snadněji vám půjdou ze substrátu vyjmout. Dbejte na to, abyste při přesazování květiny nepřekryli velkým množstvím substrátu. Drenážní vrstva a otvory na dně květináče pomohou předejít přemokření.

Zdroj informací: Stars for Europe

Publikováno: 6. 12. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.