reklama

O Vánocích to s krmením psa nepřehánějte

Celé vánoční svátky provází velké množství nejrůznějších pochutin, které jistě neuniknou ani vašemu domácímu mazlíčkovi. Víte, jaké krmení psa je v tuto dobu žádoucí? Víte, kterých „dobrot“ se raději vyvarovat, abyste mu nezpůsobili vážné zažívací potíže? Poradíme, jak si s vámi může pes vánoční svátky užít v klidu a pohodě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krmení psa o Vánocích se nemusí přehánět (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Krmení psa

Po celý rok dopřáváte psovi krmivo, které má rád a které obsahuje dostatek živin. Nejinak by tomu mělo být i o Vánocích, ať už je pes krmen suchým krmivem v podobě granulí, nebo krmíte módním barfem. Krmení psa o Vánocích pro něj neznamená žádnou výraznou změnu. Někdy váš pes ovšem sem tam přesto něco ochutná. Ať už mu to nabídnete vy sami, nebo návštěva, vždy je dobré vědět, které potraviny mohou být pro psa rizikové a u kterých mu takové komplikace nehrozí.      

Krmení psa vhodnými pochutinami

Sváteční stůl je pro vašeho parťáka velkým lákadlem, zvláště pokud je velmi žravý. U těchto jedlíků je dobré kontrolovat, zda se nedostane k něčemu nevhodnému. I pro něj však existují věci, které může bez obav ochutnat. Určitě by měl dostat v těchto svátečních dnech svou pravidelnou krmnou dávku. Krmení psa o Vánocích ale může být i zábavné. K tomu mohou sloužit pamlsky určené přímo pro něj – většinou půjde o různé druhy sušeného masa, které mohou mít různou příchuť.

Sušené maso je pro psa vhodným pamlskem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sušené maso je pro psa vhodným pamlskem

Oblíbené jsou i tyčinky, kterými se pes zabaví. Dietní sušenky a stále oblíbenější psí piškoty jsou rovněž vhodným krmným doplňkem. Ideální jsou dentální pamlsky, které jsou velmi praktické. Pes se zabaví, posiluje žvýkací svaly, zároveň odbourává stres, a ještě si díky nim vyčistí chrup. Dá se kupit i čokoláda pro psy, která neobsahuje jedovatou látku jako ta pro lidi.

Ideální jsou psí sušenky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ideální jsou psí sušenky

Na co si dát při krmení psa pozor

Existuje několik potravin a lidských jídel, které mohou být v tomto období pro psa velmi nebezpečné. Psí zažívání je jiné než u člověka, a proto může být naše nadšení z takového pamlsku vystřídáno u psa bolestmi břicha, zvracením, průjmem a v horším případě i alergickou reakcí nebo otravou.

Čokoládové figurky na vánočním stromku jsou pochoutka plná kakaa, které obsahuje pro psa nebezpečnou látku. Theobromin je pro psa vysoce toxický. Tato látka je obsažena ve větším množství v hořké čokoládě. Škodlivá je i čokoláda mléčná a vždy záleží na množství pozřené čokolády a velkosti plemene. Čím více čokolády, tím horší průběh. Otrava se projevuje křečemi, průjmem a zvracením. V kritických stavech může dojít k bezvědomí a úmrtí psa. Stejně nebezpečné je i vánoční cukroví, které svým vysokým obsahem cukru může u psa vyvolat cukrovku nebo problémy se slinivkou.

Vánoční cukroví často obsahuje čokoládu, která j pro psa jedovatá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční cukroví často obsahuje čokoládu, která j pro psa jedovatá

Nebezpečná je i vánočka nebo pečivo obsahující rozinky, které i ve velmi malém množství mohou u psa způsobit selhání ledvin, které je často smrtelné. U citlivých jedinců stačí jen pár hodin do prvních příznaků otravy, která se projeví zvracením, průjmem, únavou a nechutenstvím. Po tomto stavu následuje extrémní žízeň, která je spojena se snížením produkce moči. Pomoci může vyvolání zvracení a včasná veterinární péče.   

Smažená jídla v podobě obalovaného kapra nebo řízku nejsou pro vašeho mazlíčka vhodná, protože neprospívají psím játrům a žlučníku. Tyto lidské pochutiny mohou vyvolat žaludeční problémy, obezitu nebo cukrovku. Někdy se projeví zánětem slinivky břišní. Kosti z ryby vadí nejen člověku, ale i psovi. Rovněž nevhodné jsou vařené kosti, které se po uvaření přemění v nebezpečné jehly. Vařením kosti mění svou strukturu, zkřehnou a začnou se třepit a lámat. Ostré úlomky snadno poraní psí mordu, jícen a v horším případě mohou poškodit střeva.

Oblíbený houbový kubu je psa nevhodný, protože obsahuje houby. V syrovém i vařeném stavu mohou psovi způsobit bolesti břicha, problémy s játry nebo chudokrevnost.

Bramborový salát obsahuje vždy dochucovadla, jako je sůl a koření, nevhodná pro psa, protože zatěžuje ledviny, zhoršuje funkci jater a dráždí sekret análních žláz, ve kterých se může rozvinout zánět. Cibule a česnek jsou po psa jedovaté, vyvolávají zvracení a mohu poškodit červené krvinky. Stejně tak není vhodná majonéza, která způsobuje průjmy.

Zdroj informací: krmimkvalitne.cz; yoggies.cz

Publikováno: 6. 12. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.