Přijde vám čištění bazénu na zimu jako hloupost? Proč čistit bazén, ve kterém se stejně budete moci koupat nejdříve začátkem léta? Naopak, tím, že bazén vyčistíte teď, když jedna koupací sezóna skončila, si ušetříte spoustu práce před tou další. Čištění bazénu má své opodstatnění a neuškodí, když si připomeneme, co je všechno potřeba udělat. A bude i vychytávka, jak si ušetřit práci.
Čištění bazénu na zimu není ztráta času
Čištění bazénu na zimu bychom měli naplánovat ve správnou dobu, kdy by voda v bazénu neměla při zazimování dosahovat více než 10 °C. Při této teplotě se už nebudou tvořit řasy. Druhým faktorem je venkovní teplota pod 18 °C, která je konstantní.
V první řadě bychom měli bazén zbavit mechanických nečistot. Na malý bazén a menší nečistoty typu spadané listí, zatoulaná vosa nebo papírek od bonbonů nám bude stačit mechanické čištění – to obstará síťka do bazénu. Někdy se používá na zakrytí hladiny plachta, která slouží k zachytávání nečistot. Před příchodem mrazů je ale nutné plachtu stáhnout, jinak může nadělat více škody než užitku. Může například přispět k potrhání pláště bazénu při jeho zamrznutí. Dalším problémem je sníh, který plachta nedokáže udržet, a pod jeho tíhou se může provalit do bazénu.
Pro náročnější čištění bazénu včetně dna a stěn je praktičtější i efektivnější použít vodní vysavač, který během dvou hodin (cyklus pro kompletní vyčištění dna) vycídí dno bazénu od usazenin a nánosů. Pokud chceme vyčistit i stěny bazénu, necháme vysavač pracovat cca 4 hodiny.
Čištění bazénu na zimu zahrnuje dále přípravu filtračního okruhu na konec sezóny – to znamená vypustit část vody z bazénu až po výtlačné trysky. Následně se vypustí voda z filtrační nádoby a ze skimmeru a potrubí se zbytková voda vyfouká nebo vysaje.
Zazimovací zátky
Slouží pro uzavření prostupu u nadzemních bazénů. Používají se při zazimování nebo při odpojení hadic od bazénu. Skládají se z plastové zátky se závitem a plochého gumového těsnění a utěsňují otvory po zazimování bazénových trysek, skimmeru nebo jiného příslušenství.
Bazénová chemie
Abychom mohli při čištění bazénu na zimu vodu správně chemicky ošetřit, je nutné nejprve změřit stávající parametry vody. Měření provedeme buď klasickými papírky na měření pH vody, nebo tzv. testometry (fotometry).
Víte, že:
pH je negativní logaritmus koncentrace protonů nebo vodíkových iontů (H+) v kapalině, v našem případě vodě. Pokud je koncentrace protonů vyšší než oxidu vodíku (OH–), voda je kyselá. Pokud je tomu naopak, je zásaditá. Hodnotu správného pH vody je třeba znát. Ideální hodnota pH standardního bazénu je mezi 6,9 a 7,4 v závislosti na krytí bazénu a kvalitě vody. pH mořské vody je mezi 8 a 8,5 a vysokohorské vody kolem 7.
Vyvážená voda v bazénu by měla mít následující hodnoty:
- pH vody – 7,4–7,6 ppm
- tvrdost vody – měla by se pohybovat 175–225 ppm (středně tvrdá voda). U betonového bazénu je hodnota 200 ppm až 275 ppm
- alkalita (zásaditost) – ideální hodnota je 125 ppm
- chlor – 1–3 ppm
pH vody upravíme přípravkem pH - Plus, který slouží ke zvýšení pH hodnoty vody. Přípravek je vhodný i na přípravu roztoku do nádob automatických dávkování, přičemž dávkování 15 g na m³ zvýší hodnotu pH o 0,2.
Neošetření vody může vést k zanesení bazénu řasami. Široká škála dezinfekčních prostředků nabízí chlorovou i bezchlorovou dezinfekci, která díky své vysoké účinnosti garantuje veškeré nároky na hygienu a kvalitu vody v bazénu. Rychlorozpustný chlorový přípravek Chlórové tablety - Mini, aktivní obsah chlóru 55 %, organické tablety 20 g je vhodný pro chlorování a přispěje k likvidaci bakterií a zabraňující tvorbě řas.
Po úpravě pH se do vody aplikuje tzv. chlor šok, který zlikviduje zárodky řas a bakterie, které se mohou množit i v chladném zimní období. Nakonec se aplikuje zazimovací roztok, který zabraňuje tvorbě řas a stabilizuje tvrdost vody, díky tomu je jarní spuštění bazénu mnohem jednodušší. Používá se pro venkovní bazény zapuštěné i nadzemní.
Protože je již odpojený skimmer, přípravek na zazimování bazénu rozmícháme v troše vody a po stěnách nalijeme do bazénu. Tím je čištění bazénu na zimu po chemické stránce provedeno více než dostatečně.
Zazimovací plováky
Tyto plováky slouží pro minimalizaci rizika porušení pláště bazénu tlakem ledu, vznikajícím v zimním období při nízkých teplotách na hladině bazénu. Tělo plováku je schopno minimalizovat tlakové síly, kterými vznikající led působí na stěnu bazénu. Plováky jsou tvořeny řetězem plastových destiček, které plují na hladině bazénu. Obdobnou službu nám mohou udělat PET lahve zpola naplněné vodou.
Pokud má náš bazén kryt v podobě plastové zatahovací střechy, rozhodně jej na zimu použijeme. Zamezíme tak dalšímu padání nečistot do bazénu a voda bude také více chráněna před znečištěným sněhem a tvorbou ledu.
A pokud máte pocit, že na tuto práci z nejrůznějších důvodů nestačíte nebo prostě jen nemáte čas, pozvěte si bazénáře, který provede čištění bazénu na zimu k vaší spokojenosti.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; rubrika Parťáci od fochu; VÁGNER POOL s.r.o.; radilek.cz
Publikováno: 2. 12. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová