Pozvednout bydlení na vyšší úroveň můžete pomocí jednoduchého doplňku, který vytvoří jedinečný prvek. Vytvoříte si tak specifický styl. Díky tomuto prvku, který je nejen designový, ale i velmi praktický, můžete obohatit vaši stěnu v interiéru. Poradíme, jaké zrcadlové stěny se vám budou právě k tomuto účelu hodit.
Zrcadlové stěny
Do interiéru se hodí zrcadlové stěny nebo velkoplošná zrcadla. Nejen, že jej opticky zvětšují, ale celý prostor prosvětlují. Zrcadla mají i praktický význam, který jistě znáte při úpravě zevnějšku. Pokud přemýšlíte o pořízení zrcadlové stěny, je vhodné si vše promyslet – zda vám stačí zrcadlová stěna, která může být součástí nábytku, třeba v podobě šatní skříně, nebo ji bude nutné instalovat na samotnou stěnu. V tomto případě se můžete obrátit i na specializované firmy, které zrcadla profesionálně nejen vyrobí, ale i osadí.
Zrcadlo umisťujte tam, kde díky němu prosvětlíte prostor, aby se v něm odráželo denní světlo do tmavých koutů. Pokud plánujte umístit více zrcadel, vždy dávejte pozor, aby se v sobě vzájemně neodrážela. Nikdy nenechte v odrazu zrcadla nevhodné předměty, třeba odpadkový koš, přeplněné police a další.
Zrcadlová stěna součástí nábytku
V tomto případě jsou velikost i umístění zrcadla pevně dány. Převážně se jedná o šatní skříně, které si můžete vybrat již hotové, nebo si je necháte vyrobit na zakázku. Rozdíl je především v pořizovací ceně. Šatní skříně se zrcadlem se většinou umisťují v ložnicích, chodbách nebo v dětských či studentských pokojích. Nebo zde můžete využít zrcadlovou tapetu, která je bezpečnější, a vystřihnete z ní jakýkoliv tvar.
Velkoformátové zrcadlo může být usazeno i do rámu, nebo může být bez něj. Pověsíte je na zeď stejně jako rám s obrazem. Rám může být dřevěný nebo si můžete vybrat i rám imitující sluneční paprsky nebo listy. Zrcadlo nezapomeňte dostatečně ukotvit, jinak budete mít „sedm let neštěstí“. Z tvarů si můžete vybrat zrcadla hranatá, kulatá nebo různě tvarovaná.
Zrcadlová stěna z velkoformátového zrcadla
V tom případě je důležité správné a kvalitní upevnění na stěnu. Často se využívají různá speciální lepidla, která se nanáší na připravený podklad. Stěna se musí předem vyrovnat, zvláště u velkoformátových zrcadel. Využívají se i oboustranné lepicí pásky. K tomuto účelu se hodí zrcadla o tloušťce 4–6 cm, která mohou být čirá nebo tónovaná. Z barev je možné vybírat z šedé, bronzové, modré, zelené nebo i růžové.
Zrcadla se často dodávají s broušenou matnou hranou, nebo se leští do vysokého lesku na automatických strojích pomocí oxidu ceria. Pokud chcete zrcadlo zabezpečit proti rozbití, je ideální nainstalovat na něj bezpečnostní fólii, která zabrání jeho roztříštění – toto je vhodné u velkoformátových zrcadel.
V prodejnách je možné si vybrat z menších tvarů zrcadel, které lepíte na stěnu, a tím vytváříte zrcadlovou stěnu podle vlastní fantazie. Zrcadlovou stěnu můžete vytvořit prakticky ve kterékoliv místnosti. Jen v případě koupelny počítejte s vlhkostí. U těchto menších tvarů vždy platí stejné pravidlo dostatečného připevnění na stěnu, které se ovšem nemusí pracně předem připravovat jako u velkoformátových zrcadel.
Zrcadlové stěny a jejich historie
Prvním zrcadlem byla zřejmě vodní hladina, která zrcadlila nejen své okolí, ale mohla sloužit jako svůj „obrázek“. Už v 6 století př. n. l. se objevují vyleštěné obsidiánové desky, sloužící jako zrcadla. Kovová zrcadla z leštěného bronzu se začínají vyrábět od 2. století př. n. l. Tato zrcadla využívali již staří Egypťané, Řekové ale i Římané, kteří někdy za podobným účelem používali leštěné stříbro. Použití skleněných zrcadel (i jako zrcadlových stěn) se datuje do středověku, především v italských Benátkách kolem roku 1300. Od 16. stol. se výroba rozběhla v plném proudu.
Původní způsob výroby spočíval ve využití roztoku stříbra. Dále se vyvíjely různé techniky s využitím redukce stříbrných solí do kovového stříbra. Dnes se k výrobě používá roztok dusičnanu stříbrného, který se vylije na povrch skla a nechá se hodinu působit. Během této doby pochází k redukci dusičnanu stříbrného na kovové stříbro. Tato vrstva se osuší, pokryje šelakem a natře charakteristickou hnědou barvou. K výrobě zrcadel se využívá i hliník, který lépe odolává korozi.
Zdroj informací: acera.cz; bubeniksklo.cz; bonami.cz; old.pf.jcu.cz
Publikováno: 5. 12. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská