Kdysi byly luxferové stěny symbolem fádní architektury socialistického realismu, ale teď prožívají svůj velký „comeback“. Jejich moderní podoba nabízí totiž mnoho řešení a hodí se prakticky do každého interiéru.
Luxferové stěny hýří barvami
Za luxferové stěny ze skleněných cihel vděčíme jistému Britovi jménem James Pennycuick, který před více než sty lety vyrobil první skleněnou tvárnici, a postaral se tak o malou revoluci ve stavebnictví. Určitě by byl překvapen, kam se za ono století luxfery posunuly a jaká kouzla s nimi lze v obytných, kancelářských i průmyslových objektech vytvářet.
Luxfery, tedy skleněné cihly (nebo také tvárnice), vynikají pevností, takže z nich lze postavit třeba nosnou zeď. Především ale propouštějí světlo a dnes se vedle klasických „bílých“ používají i nejrůznější barevné varianty. A aby oněch výhod nebylo málo, nesmíme zapomenout na jejich vynikající vlastnosti při izolaci zvuku a tepla.
Propojení s přírodou a okolním prostorem
Dnes se luxferové stěny i další skleněné prvky používají jako zajímavý a zároveň funkční architektonický interiérový prvek, který nalezne nejčastější uplatnění v koupelnách, kuchyních, chodbách, halách a na schodištích.
A zatímco před nějakými padesáti, šedesáti lety byly luxfery symbolem moderní „pokrokové“ architektury, dnešní designéři je dokáží vhodně zakomponovat do minimalistického interiéru stejně jako do toho rustikálního. V prvém případě použijí především jednoduché skleněné cihly bez vzorů a ozdob. V tom druhém případě slouží luxferové stěny hlavně jako neobvyklý způsob propojení vnitřních prostor s okolní přírodou, k čemuž se báječně hodí skleněné dlaždice ve spojení s přírodním dřevem. A taková klasická koupelna s luxferami sloužícími jako zástěna nebo jako nika pro sprchový kout se doslova rozzáří, když do ní umístíme několik vhodných pokojových rostlin.
Luxferových prvků by byla škoda nevyužít v industriálně laděných objektech, kterým dodají skleněné cihly ve spojení s černým kovem eleganci a noblesu.
Luxferové stěny odolají i ohni
Skleněné cihly se těší velké popularitě hlavní díky své schopnosti propouštět světlo, což platí zvláště o těch v čirém provedení nebo jen s lehkým pastelovým zabarvením. Tam, kde naopak nechceme, aby světlo luxferovou stěnou pronikalo, použijeme tzv. satinované luxfery s matným povrchem. Velmi zajímavě pak vypadají kombinace různých tvarů, kdy originalitu ještě podtrhne tzv. zrcadlový nástřik.
Současní architekti často využívají luxferové stěny, a to třeba i ve tvaru oblouku, jako nenásilný předěl třeba mezi kuchyní a obývacím pokojem, protože opticky jsou sice místnosti oddělené, ale světelně propojené. Na některé typy luxfer lze umístit LED diody osvětlující vnitřní prostor a vytvářející zajímavé efekty.
Existují i skleněné prvky se silnou odolností proti ohni, jemuž jsou schopné odolávat až 90 minut, a proto se využívají v protipožárních stěnách.
Velké celky nejsou pro kutily
S luxferami může pracovat i zdatný domácí kutil, některé skleněné tvárnice jsou dokonce přizpůsobeny pro tyto účely, a montážní sady obsahují vše potřebné.
Nicméně například luxferové stěny nebo složitější interiérové kompozice by měl navrhovat architekt nebo stavař a instalovat by je měla specializovaná, a hlavně kvalitní firma, protože montáž skleněných cihel a dlaždic vyžaduje v takových případech odbornou zručnost a maximální přesnost.
Zdroj informací: www.luxferymania.cz; www.bydleniprokazdeho.cz; www.biano.cz
Publikováno: 2. 12. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová