Ať už se jedná o odpolední dýchánek během adventu, stolování při svíčkách, nebo štědrovečerní večeři, v tomto období by neměl chybět svátečně nazdobený stůl. Ne nadarmo se říká, že jíme také očima. Pestrou ozdobou stolu se mohou stát vánoční hvězdy se svými barevnými listy. Podělíme se s vámi o tipy a nápady, jak je zahrnout do dekorování slavnostní tabule.
Honosná stolní dekorace v červené, zlaté a bronzové barvě
V hlavní roli tohoto velkolepého prostírání v odstínech červené, zlaté a bronzové jsou vánoční hvězdy dekorované ve stylové pohárové míse uprostřed stolu. Tu doplňují drobnější vánoční hvězdy umístěné v květináčích vyrobených z jablka. Abychom docílili kontrastu, vánoční hvězdy doplníme větvičkami zimostrázy a podzimní listy, které v třpytivé míse mezi jasně červenými listy dodávají neobvyklé akcenty.
DIY pro kreativní duše: dekorace z ovoce a ozdobné svícny z vánočních hvězd
Třpytivé svícny z vánočních hvězd a přírodní dekorace z ovoce mohou být skvělou variantou, jak si vyhrát se zdobením stolu. Lze je přitom vytvořit snadno a rychle.
Budete potřebovat:
- drobnější vánoční hvězdy
- zlaté třpytky
- lepidlo v tyčince
- jablka
- kuželové svíčky
- svícny s dlouhým bodcem
- zkumavky
- mech
- zlatý drátek
- škrabku na zeleninu
- pomeranče
- ozdobnou červenou stuhu a špendlíky
Postup:
Škrabkou vytvořte nahoře jablka prohlubeň, kolem které pomocí tyčinky naneste trochu lepidla. Lepivou vrstvu posypte zlatými třpytkami a přebytečné množství setřeste. Nakonec do otvoru vložte zkumavku, naplňte ji vodou a ponořte do ní nařezanou vánoční hvězdu. Jednoduché! Jedna přírodní dekorace je hotová.
Nyní je čas na výrobu svícnu. Drobné vánoční hvězdy vyjměte z květináče a kořenový bal pokryjte mechem, případně jej upevněte zlatým drátkem. Nakonec do mechových koulí vložte svícny s dlouhým bodcem, na který připevněte kuželové svíčky.
Tip:
Nezapomeňte rostlinu zalít, aby byl kořenový bal vlhký.
Jako poslední přichází na řadu pomeranče. Omotejte kolem nich červenou stuhu a nahoře uvažte mašli, kterou připevněte ke spodní straně ovoce špendlíkem. Na stůl naaranžujte jablečné květináčky společně s vánočními hvězdami, mechové svícny a ozdobené pomeranče. Krásná slavnostní tabule je na světě.
Dechberoucí romantická růžová dekorace
Růžové řezané vánoční hvězdy, zlaté vázy a sklenice, třpytivé vánoční ozdoby, svíčky a světelný řetěz dodávají tomuto nádhernému vánočnímu stolu sváteční kouzlo, romantickou atmosféru a nádech nostalgie. Řezané vánoční hvězdy doplňuje zimostráz a eukalyptové listí. Další řezané stonky v květinových trubicích naplněných vodou byly naaranžovány spolu se šiškami na talířích.
Elegantní stolní dekorace z krémových vánočních hvězd
Teplé odstíny zelené působí uklidňujícím dojmem a navozují relaxační náladu. V těchto elegantních dekoracích na stůl navíc dokonale kontrastují se zářivě krémovou bílou barvou listů vánočních hvězd. Dopřejte svým hostům navíc sváteční přivítání tím, že jim na talíře položíte řezané květy.
Tip:
Abyste zabránili drolení hlíny, omotejte konce stonků zelenou floristickou páskou nebo je vložte do ochranné nádobky naplněné vodou.
Ozdoby z vánočních hvězd ve skandinávském stylu
Na tomto minimalistickém severském stolování jsou krémové vánoční hvězdy kombinovány s větvičkami zimostrázu, lusky eukalyptu, květy toulitky a dekoracemi z rostliny, které se přezdívá cukrový keř. Dohromady tyto prvky vytvářejí umělecké aranžmá s jedinečnou atmosférou.
Řezané vánoční hvězdy ve vázách
Málokdo ví, že řezané vánoční hvězdy vynikají obrovskými květy s dlouhou životností. Ve váze naplněné čistou vodou nebo namočené ve floristické aranžovací hmotě vydrží čerstvé přibližně dva týdny. Jak na to? I hned po seříznutí ponořte konce stonků na několik sekund do horké vody (asi 60 °C) a poté rovnou do studené vody. Na fotografii vlevo je řezaná poinsettie vložena do vánoční ozdoby s odstraněným vrchním uzávěrem a naplněna vodou. Tato dekorace se poté vloží do misky a pomocí jmenovky pak slouží hostům k lepší orientaci v zasedacím pořádku.
Tip č. 1: Už při nákupu vybírejte rostliny v dobré kondici
Vánoční hvězdy jsou původem až z dalekého Mexika. V tropickém podnebí této středoamerické země rostliny dorůstají do metrových keřů. Světlo a teplo mají proto rády i moderní formy hvězd, které máme v Evropě. Naopak tma, průvan a chlad vánočním hvězdám nesvědčí. Už při nákupu proto doporučujeme zkontrolovat prostředí, ve kterém se rostliny nachází. Pokud jsou hvězdy umístěné v tmavém koutě obchodu, v průvanu u vchodu nebo venku při teplotách pod 15 °C, nevyplatí se je pořizovat, protože pak obvykle ztratí listy už během několika dnů po zakoupení a uhynou.
Naopak zdravou vánoční hvězdu poznáme hlavně podle živých a hustých listů, které nejsou poškozené. Dalším indikátorem rostliny v dobré kondici jsou poupata žlutozelených květů uprostřed barevných listenců. Hlína v květináči by neměla být ani vyschlá, ani příliš promočená. Odborníci varují před populárními hvězdami se třpytkami. Jakkoliv může být třpyt krásný a sváteční, neprospívá samotné rostlině ani našemu životnímu prostředí.
Tip č. 2: Pečlivě rostliny zabalte a pospíchejte domů
Po nákupu hvězdy dobře zabalte a rychle je odneste domů. Specializovaná zahradní centra obvykle nabízejí bez příplatku obalový materiál, který rostliny ochrání během přepravy. Při venkovních teplotách pod 15 °C této nabídky určitě využijte. Po materiálu na zabalení se vyplatí ale sáhnout i při vyšších teplotách, protože dokáže rostlinu ochránit před zákeřným průvanem. Čím více vrstev papíru kolem hvězdy omotáte, tím lépe bude izolována od chladu. Při teplotách pod bodem mrazu doporučujeme zabalit i květináč, aby měly kořeny dostatečnou ochranu. Pokud převážíte hvězdu v autě, vyhněte se v mrazivých dnech delším zastávkám. Bez topení se v autě rychle ochladí, a i dobře zabalené rostliny tak vystavujete riziku.
Tip č. 3: Vánoční hvězdu doma pomalu přivykejte na novou teplotu
Po příchodu do bytu rychle odstraňte obal. Aby byl přechod z chladu do tepla pro rostlinu co nejméně stresující, raději ji chvíli nechte v chladnější místnosti, jako je například kuchyň nebo chodba. Hvězda se tak může aklimatizovat. Po několika hodinách je možné ji přemístit na vybrané místo. To by mělo být světlé, chráněné před průvanem a velkými výkyvy teplot. Například umístění hned vedle vchodových dveří není kvůli nebezpečí chladu a průvanu vhodné. Ideální teplota v místnosti by se měla pohybovat v rozmezí 15–22 °C, pro ochranu spodní části rostliny je nezbytné pořízení misky pod květináč.
Pokud hvězdu umístíte vedle okna, pohlídejte, že je dobře izolované. Při větrání místnosti je však důležité ji přemístit na chráněné místo, aby nebyla v průvanu. Hvězdám tedy vyhovuje teplo, ale i tady platí „všeho s mírou“. Místo přímo u radiátoru nebo kamen není ideální, protože hvězdy reagují na příliš vysoké teploty shozením listů.
Tip č. 4: Pravidelné a přiměřené zalévání
V zásadě platí, že čím je v místnosti tepleji, tím více vody rostlina potřebuje. Nicméně vánoční hvězdy lépe snášejí mírné sucho než přílišnou vlhkost. Teprve když vrchní část půdy v květináči vyschne, je čas zalévat. Na otázku, v jaké frekvenci, nelze dát jednoznačnou odpověď. Kromě okolní teploty a vlhkosti hraje roli také velikost květináče. Malé hvězdičky v květináčích o průměru 6 cm potřebují kvůli menšímu objemu půdy zalévat častěji než například rostliny v květináčích o průměru 12–13 cm.
Hvězdy lze zalévat vodou o pokojové teplotě shora, zespodu nebo ponořením. Při zalévání shora dopřávejte rostlině každé dva až tři dny malé množství vody, dokud nebude hlína rovnoměrně vlhká.
Další možností je nalít vodu do podmisky, kořeny pak absorbují tolik vody, kolik hvězda potřebuje. Vodu přidávejte tak dlouho, dokud nebude hlína nasáklá a v podmisce nezůstane tekutina. Při třetím způsobu zálivky jednou týdně ponořte kořenový systém do vody, dokud hladina nepřestane bublat. Poté hvězdu rychle vytáhněte, nechte ji okapat a vraťte zpět do květináče. Stejně jako u předchozích dvou metod je následně důležité odstranit přebytečnou vodu z podmisky nejpozději po 15 minutách, aby nedošlo k přemokření a poškození kořenů.
Zdroj informací: Stars for Europe
Publikováno: 15. 11. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce