reklama

Jak pečovat o psa na podzim

Každý pes potřebuje neustálou péči podle plemene, ročního období, místa, kde bydlí nebo tráví volný čas. Nezapomínejte i na srst, drápky nebo uši. Dostupné preparáty nebo pomůcky, které vám tuto starost usnadní, je možné koupit v potřebách pro mazlíčky, lékárnách nebo u veterináře. Vašeho psa je nutné chránit i před parazity. Podzimní péče o mazlíčka je stejně důležitá jako krmní nebo venčení.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Podzimní péče o mazlíčka je důležitá (Zdroj: Šárka Miškovská)

Podzimní péče o mazlíčka

Péče o vašeho psa se oproti jiné části roku na podzim v podstatě nemění – neobejde se bez péče o srst, drápy nebo uši. Při podzimní péči o mazlíčka je důležitá všestranná péče, která se neobejde bez prevence, poskytnutí bezpečí a zajištění jeho zdraví. To vše je základem pro jeho šťastný a spokojený život s vámi.

Péče o srst

Srst psů různých plemen se liší, a podle toho je nutné zvolit důkladnou a správnou péči. Nejlépe se pečuje o krátkosrstá plemena. Na podzim, kdy psi pravidelně přesrstňují, je postačí pravidelně vyčesávat gumovým kartáčem nebo speciální rukavicí. Pro dlouhosrstá plemena jsou vhodné hřebeny nebo kartáče. Pro psy s podsadou využijte furminatory, některá plemena je nutné trimovat pomocí speciálních hřebenů, tím se zbavují se od odumřelé srsti.

Některá plemena je nutné pravidelně zastříhávat buď doma nůžkami, nebo holicím strojkem, či tuto činnost může provést pracovník v psím salónu. Srst je nutné také v pravidelných intervalech mýt, a to nejlépe šampony určenými pro psy, které mají jiné složení než ty na lidské vlasy. Šampon proti parazitům je vhodný pro psa, který je napaden blechami, klíšťaty nebo všenkami, lze jej aplikovat na všechny druhy srsti a chlupů různých plemen. Působí až 5 týdnů.

Podzimní péče o mazlíčka se neobejde bez péče o srst
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Podzimní péče o mazlíčka se neobejde bez péče o srst

I uši drápy potřebují vaši péči

Všudypřítomný prach a jiné nečistoty se velmi často dostanou i do uší psa, zvláště teď na podzim, kdy opadává listí a psi si v něm rádi hrají. Při podzimní péči o mazlíčka dbáme na čistotu, je vhodné využít vlhčené ubrousky, kterými vyčistíte zevní část ucha. Vyvarujte se vatovým tyčinkám, které mohou ucho psa poškodit. Pro vnitřní zvukovod použijte raději speciální ušní kapky, které přebytečný maz rozpustí, a poté postačí vnější část vyčistit vlhčeným ubrouskem. Dostatečnou péčí o uši předejdete zánětům a jiným problémům.

Podzimní péče o mazlíčka se neobejde také bez pravidelného zastřihávání drápků. Kdo je zkušený, zvládne je ostříhat sám speciálními kleštičkami, které mají specifické ostří. Někdy se může stát, že psovi nevědomky zkrátíme dráp více, než jsme chtěli. V tomto případě je nejprve nutné místo vydesinfikovat a ochránit proti infekci například náplastí. Pokud si nejste v této činnosti jisti nebo máte neklidné zvíře, je vhodné svěřit psa do rukou profesionála buď v psím salonu, nebo u veterinárního lékaře.

U psa nezapomínejte ani na kontrolu očí a v případě jakýchkoliv problémů se obraťte na veterinárního lékaře, který vám s problémem rád pomůže. 

Pozor na osiny

Další nebezpečí mohou pro psa tvořit suché louky nebo neobhospodařovaná místa, která obsahují trávy s osinami. Ty mohou psovi způsobit nepříjemné a dlouhotrvající obtíže. Jsou velmi dobře uzpůsobeny k zachycení se v psí srsti. Mohou se snadno dostat do psího ucha nebo do meziprstí, pak velmi snadno pronikají pod kůži. V tento moment se osina stává pro organismus cizím tělesem a pes se začne jinak chovat.

Osina v uchu je pro psa velmi nepříjemná – snaží se klepat hlavou nebo si pomoci tlapkou a na ucho si nechce nechat sáhnout. Osina v meziprstí znamená pro psa bolestivý došlap, který se projevuje kulháním, nohu si intenzivně olizuje a v místě vniknutí osiny pod kůži se objeví měkká bulka. Osina může uvíznout i za spodním víčkem oka psa. Pokud se u psa projeví obtíže po procházce, s návštěvou veterinárního lékaře raději neotálejte.  

Osina v meziprstí může psa pěkně potrápit
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Osina v meziprstí může psa pěkně potrápit

Ochrana před parazity

Ještě na podzim mohou vašeho psího mazlíčka napadnout při venkovní aktivitě klíšťata. U veterinárního lékaře, ve specializovaných prodejnách či v lékárnách je k dostání velké množství preventivních přípravků proti klíšťatům, postačí si vybrat ten, který vyhovuje vám i vašemu psovi.

Psa pravidelně kontrolujte po příchodu z procházky nebo pobytu na zahradě, zda nemá přisáté klíště. Zakousnutého parazita vyndáme opatrně jemný tahem speciálními kleštěmi nebo háčkem a nezapomínáme na dezinfekci. Nezapomínejte, že infikované klíště je přenašečem nebezpečných onemocnění, jakými jsou klíšťová encefalitida nebo borelióza.

Zakousnuté klíště opatrně vyndejte kleštičkami
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Zakousnuté klíště opatrně vyndejte kleštičkami

Přemnožení blech u psa je v podzimním období velmi časté. Poznáte to tak, že se pes častěji drbe, a pokud včas nezasáhnete, může jít o bleší invazi, která nezapomene ani na vás. V tomto případě je velmi důležité psovi vyčistit srst pomocí speciálního šamponu a neměli byste zapomenout i na vyčištění veškerých dek, pelíšků ale i spár, kde se mohou nacházet nakladená bleší vajíčka.

Všenky jsou rovněž nepříjemní parazité, kteří žijí v srsti a velmi rychle se rozmnožují – především u dlouhosrstých plemen. Zabránit jejich množení můžeme pomocí speciálních kapek nebo injekcí, které zvířeti aplikuje veterinář.

Vnitřní paraziti u psů jsou nejčastěji škrkavky, měchovci nebo tasemnice. Velmi důležitá a účinná je prevence, a to v podobě pravidelného odčervováni. Nejčastěji jsou to tablety, které se podávají společně s potravou. Ideální je tabletu vložit přímo do tlamy zvířete, budete tak mít jistotu, že ji pes skutečně spolkl. K dostání jsou v lékárnách nebo u veterináře. Množství, které budeme podávat, záleží na váze psa a druhu odčervovacích tablet. Nezapomínejte, že jsou mnohdy tito červi přenositelní i na člověka. Postižený pes škrkavkou, měchovcem nebo tasemnicí mnohdy ztrácí na váze, má matnou srst, zvětšené břicho, může zvracet, kašle, štěně neprospívá a zaostává v růstu.

I sametky mohou psa potrápit   

Podzim je často spojen se sametkami, nesprávně nazývanými svilušky. Sametka je drobný červený pavouček. Tento roztoč dorůstá do velikosti 4–5 mm a jejich oblíbeným územím jsou louky, zahrady nebo les, kde žijí na trávě nebo keřích. Pozor na larvy sametek, které právě na podzim napadají nejen lidi, ale i domácí mazlíčky a způsobují jim silné svědění, které se projevuje vyrážkou. Naštěstí nepřenášejí nebezpečná onemocnění jako klíšťata. Citlivější jedinci mohou reagovat alergickou reakcí.

Červené skvrnky na kůži psa se často změní v nepříjemný zánět. Psa mohou sametky napadnout na hlavě v okolí očí, nosu nebo v uších v tzv. Henryho kapse, rovněž v meziprstí nebo podpaží. Velmi dobře působí na tyto projevy odvar z heřmánku. Postižená místa postačí několikrát denně potírat sterilním ubrouskem či gázou namočenou ve vlažném roztoku. Poté je velmi důležité postižená místa dostatečně osušit. Snažte se, aby si pes místa neškrábal. Pokud se jeho stav po několika dnech nezlepší, je nutné navštívit veterinární kliniku. Veterinář provede vyšetření, případně stěry, kterými zjistí příčinu a zahájí následnou medikamentózní léčbu.  

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Veterinární poradna; superzoo.cz; skudci.com

Publikováno: 20. 11. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská