Venkovní truhlíky za oknem nemusíte ještě schovávat, vyplňte je trvalkami nebo raně podzimními rostlinami, které vydrží ideálně až do konce podzimu. Co k tomu můžete použít, se dozvíte v našem článku.
Venkovní truhlíky
Venkovní truhlíky za oknem nemusí být ani na podzim prázdné. Stačí, když je osázíte vhodnými rostlinami. Rostliny do podzimních truhlíků můžete začít vysazovat i začátkem listopadu. Hodí se pro to obyčejný substrát pro balkonové rostliny. V tomto období je však již nutné počítat s tím, že během chladných dnů a nocí již rostliny neporostou, sázejte je proto blízko sebe. Zalévejte je, avšak jen střídmě. Substrát nesmí být přemokřený ani úplně vyschlý. Rostliny již nehnojte.
Na truhlík ze starých bedýnek na ovoce budete potřebovat:
- dřevěnou bedýnku z ovoce
- zahradnické nůžky nebo štípačky
- kleště s plochou drážkou
- kladivo a hřebíky malé velikosti nebo čalounickou sponkovačku
- pytel na odpad
- zeminu
- vhodné rostliny
- plechovou konvičku
- tavnou pistoli
- silnější drát
- pravítko
- tužku
Postup výroby venkovního truhlíku:
Venkovní truhlík si vyrobíte celkem jednoduše z prázdné dřevěné bedýnky od ovoce. Podle toho, jak máte široký parapet, si na bočních stranách bedýnky vyznačte jeho šířku. Šířku pak vyznačte i na dně bedýnky.
Vezměte do ruky velmi ostré nůžky, zahradnické nůžky nebo štípačky a podél předem vyznačených čar bedýnku rozstříhejte. V konečném výsledku tím získáte bedýnku bez jedné stěny.
Z toho, co vám odpadlo, vezměte celistvou stěnu, odstraňte z ní zbytky dna a bočních stran, a potom z ní kleštěmi také odstraňte trčící spony.
Očištěnou stěnu přiložte na místo, kde bedýnce stěna schází, a malými hřebíčky nebo sponkovačkou ji ke kostře bedýnky připevněte.
Do takto vytvořeného truhlíku nakonec vložte pytel na odpad a vsypte do něj zeminu. Otvory již v pytli nedělejte, spíše si ohlídejte zálivku. Do takto vyrobeného truhlíku můžete zasadit různé trvalky a podzimní květiny.
Co zasadit do podzimních truhlíků?
Venkovní truhlíky na podzim osázejte jednoduše tím, co můžete sníst, zasadit na zahradu nebo přenést dovnitř. Co si pod tím představit? Tak třeba malé jedlé papričky nebo okrasné papričky, skvělá je také echinacea (tu si potom můžete dát i do zahrady), potom také zběhovec (což je trvalka, která vám pokvete každý rok), kalanchoe, a použít můžete i mulenbekii. V našem případě jsme ji vsadili do malé plechové konvičky, na kterou jsme zespodu přilepili tavnou pistolí drát. Takovou konvičku pak můžete zapíchnout do podzimního truhlíku a celou výsadbu ozvláštnit.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 12. 11. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová