Pufik je skvělým designovým doplňkem, který své místo najde v každé domácnosti. Má pestré využití. Také se vám líbí a uvažovali jste jeho koupi? Máme pro vás jeden tip, jak můžete ušetřit a přesto ho mít. Inspirujte se v našem článku.
Pufik
Pufik, čili správně pouffe, znamená sedátko nebo taburet, které vám umožní sedět nízko u země. Jde obvykle o maximálně pohodlné a jednoduché řešení odpočinkového prostoru, které je ideální nejen do dětského pokoje. Pufik ale nemusí sloužit pouze k sezení, je dobrý i jako odkládací stolek nebo podnožka pod unavené nohy. Puf si můžete samozřejmě koupit, ale v tom případě musíte počítat s tím, že nejde zrovna o nejlevnější záležitost. Není však obtížné si ho vyrobit. Zkuste to podle našeho návodu.
Pufik – co na něj potřebujete?
- stará prostěradla nebo povlečení
- vycpávkovinu, když není nová, může být i ze starého polštáře
- nůžky
- metr
- jehlu a nit, ale ještě lépe overlock
- měchačku nebo vařečku
- gumičky
- pevnou obuvnickou nit a silnější ostrou jehlu
- fix na textil nebo textilní křídu
Postup výroby:
Pufik vyrobíte ze starého prostěradla, které si rozporcujete na 3 stejně široké, 2 m dlouhé pruhy. Použijte k tomu metr a textilní fix. Když si látku položíte na rovnou plochu, bude se vám lépe stříhat.
Z pruhů ušijte 6 m dlouhý tunel. Nejprve jednotlivé díly spojte v jeden, teprve až potom je sešijte do tunelu. Ten ušijte ideálně elastickým stehem na overlocku. Pokud šicí stroj nemáte, jde to i ručně, ale je to náročnější a chce to onen "cik cak" steh.
Tunel nejprve převraťte a potom vyplňte vycpávkovinou. Pomoci vám v tom může měchačka nebo vařečka. Vycpávkovinu nejprve nacpěte do jedné poloviny, konec zagumičkujte a potom nacpěte tunel i z druhé strany. I tu druhou stranu zagumičkujte.
Nyní je na čase, abyste z tunelu umotali puf. Nejprve si vytvořte “preclík” a protáhněte spodní konec křížem směrem dolů přes středový spoj preclíku. Zahněte konec na protější stranu ven. To samé potom opakujte na druhou stranu. A pak už motáte a motáte, až vytvoříte turban. Nezapomeňte přitom vazbu pečlivě utahovat.
Nakonec vyčnívající konce sešijte. Pokud vám zůstanou trochu delší konce, vytáhněte trochu vycpávkoviny a tunely zkraťte, aby po sešití do turbanu přesně zapadly. Konce k sobě sešijte pevnou obuvnickou nití, aby vám steh vydržel.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 5. 11. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová