Pro mnoho lidí jsou Vánoce nejkrásnějším obdobím celého roku, i když mu předchází spousta vyčerpávajících příprav, jako je úklid a výzdoba našich domovů, nákup dárků a pečení cukroví.
Úklid kuchyně přichází na řadu až nakonec, protože ta je do poslední chvíle nejzatíženější místností v bytě. Naše rady a tipy vám pomohou, jak povrchy v kuchyni vyčistit, tak, aby zůstala dlouho hezká. To berte v potaz především u nové kuchyně, kde můžete udělat fatální a nenávratné chyby hned po jejím nákupu.
Víte, že:
V kuchyni je spousta komponentů, které vyžadují pravidelnou péči, kromě povrchu skříněk a vnitřních prostor jsou to skleněné výplně dvířek, madla a úchyty, dveřní závěsy skříněk (panty), dřezy, baterie a varné desky, příborníky a spotřebiče.
Vnitřní prostor skříněk a zásuvek
Tuto radu využijí všichni majitelé kuchyní. Začít by se mělo postupným vyprázdněním horních i spodních skříněk, výsuvů, košů a regálů. Jejich vnitřky, včetně příborníků, je potřeba vymýt, probrat zásoby potravin a koření, prošlé potraviny vytřídit a vše vrátit zpět. Vyčistit se musí také dveřní závěsy skříněk (panty) a pojezdy. Obecně jsou bezúdržbové a nepotřebují žádnou zvláštní péči. Pak se můžeme věnovat povrchu nábytku.
Rada odborníka: Údržba dveřních závěsů skříněk a výsuvných systémů
Jestliže skříňka například nejde zcela zavřít nebo se otevírá pomalu, mohou být znečištěné výsuvné a valivé plochy nebo válečky, záleží na tom, čím je systém vybavený. V takovém případě nikdy nepoužívejte olej, tuk ani silikonový sprej. Stačí všechny pohyblivé plochy, jako jsou kolečka nebo válečky pečlivě očistit čistou a suchou utěrkou.
U nábytku začínáme nahoře
S úklidem povrchu se začíná nahoře. Tady oceníme kuchyně situované až ke stropu, což je nejen módní, funkční a designový trend, ale také praktické řešení, které rozšiřuje úložné možnosti kuchyně a zbaví nás nejnáročnějšího místa čištění kuchyně. Umývání horních skříněk a utírání prachu na jejich horní ploše, kde často míváme i dekorace nebo odložené méně používané předměty, patří k nejméně příjemné úklidové činnosti.
Tipy k údržbě povrchů kuchyně
Tady by měli zpozornět hlavně ti, kdo se chystají si kuchyň pořídit. Zaměřte se na informace výrobce nebo prodejce konkrétní kuchyně, tipy se mohou u jednotlivých povrchů lišit. Pravidelná péče o kuchyň a její čištění znamená zachování její hodnoty a přispívá k prodloužení životnosti.
Tip:
Na povrchy kuchyní Oresi je doporučen spray Kitchen cleaner, který je k zakoupení ve studiích Oresi.
Co budete potřebovat
Vždy používejte pouze jemné a ve vodě rozpustné čisticí prostředky pro domácnost, které jsou v informacích o výrobku výslovně určeny pro kuchyňský nábytek. Připravte si utěrky určené pro všechny materiály v kuchyni, včetně těch z mikrovlákna. Použít můžete i měkký hadřík, který nepouští chloupky, jelenici nebo její imitaci.
Pozor
Nikdy nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky (prášky, pasty) a rozpouštědla (například ředidla). Také houbičky s hrubou vrstvou a drátěnky mohou narušit povrch dvířek i pracovních ploch tak, že již není možná obnova. Vhodné nejsou ani kyselé (např. citrusové/octové čisticí výrobky) a desinfekční prostředky, kromě těch, přímo určených pro kuchyňský nábytek.
Tip:
Kvalitní povrchy kuchyní Oresi se obecně velmi snadno čistí.
- Nečistoty odstraňte co nejrychleji.
- Čerstvé skvrny lze odstranit snáz a obvykle úplně.
- Po vyčištění všechny díly důkladně osušte měkkým hadříkem nebo papírovou utěrkou.
- Všechny materiály používané v kuchyni by měly být vystaveny optimální pokojové teplotě a vlhkosti vzduchu.
Sametově matné povrchy
Vždy používejte pouze jemné a ve vodě rozpustné čisticí prostředky pro domácnost, které jsou v informacích o výrobku výslovně určeny pro kuchyňský nábytek. Znečištění odstraňte co nejrychleji a nikdy je nenechte zaschnout. Zejména skvrny s vysokým obsahem barviv jako je červené víno, ovocné a zeleninové šťávy, káva, čaj či omáčky, nelze po vysušení zcela odstranit. Na odolné a případně již zaschlé mastnoty použijte vlažnou vodu s 30% mýdlovým roztokem. Pokud použijete abrazivní a agresivní čisticí prostředky, může vzniknout viditelná lesklá skvrna.
Lesklé a vysoce lesklé povrchy
Lesklé a vysoce lesklé povrchy se vyznačují velmi dobrými možnostmi čištění. Aby se dvířka našich kuchyní během výrobního procesu v našem podniku a během převozu a montáže nepoškodila, jsou pokryta ochrannou PE fólií. Ta se odstraní až v posledním kroku montáže před nasazením úchytek.
„Po odstranění ochranné fólie je povrch stále velmi citlivý a plně ztvrdne až po několika dnech (až jednom týdnu). Do ztvrdnutí doporučujeme chránit dosud citlivé povrchy a vyvarovat se mechanickému namáhání, včetně čištění. Povrchy čistěte výhradně jen měkkým, navlhčeným a čistým hadříkem nebo utěrkou. I ty nejmenší částice nečistot v utěrce mohou v procesu samotného finálního vytvrzení způsobit škrábance. Když je povrch tvrdý, můžete případné otisky prstů a nečistoty otřít. Po vyčištění všechny díly důkladně osušte měkkou utěrkou,“ upozorňuje odborník.
Pozor!
K čištění nepoužívejte kapalné čističe, alkohol nebo rozpouštědla. Nepoužívejte abrazivní houby nebo podobné prostředky.
Skleněné povrchy
Skleněné obkladové panely a výplně dvířek obvykle stačí vyčistit vlažnou vodou s trochou tekutého neutrálního mýdla nebo čisticího prostředku. Na odolné nečistoty a substance obsahující tuk a olej se používá také běžně dostupný čisticí prostředek na sklo. Nejlepší je použít měkký hadřík, který nepouští chloupky, utěrku na sklo, jelenici nebo měkkou houbu. K čištění jsou vhodné také utěrky z mikrovlákna. Po vyčištění všechny díly důkladně osušte měkkým hadříkem. Na satinované skleněné povrchy by se neměly používat čisticí prostředky obsahující silikon nebo kyseliny, ani silně zbarvené čisticí prostředky.
Pracovní desky z laminátu
Laminátové pracovní desky mají dekorační vrstvu překrytou plastovou tvrdou ochrannou folií. Proto byste jejich povrch nikdy neměli čistit abrazivními čisticími prostředky. Při čištění pracovní desky odborníci doporučují vždy otřít celou plochu, nejen ušpiněné místo.
Nenapravitelné škody způsobuje rovněž krájení přímo na pracovní desce a pokládání horkých hrnců a pánví na pracovní plochu. Proto používejte prkénka na krájení a podložky pod hrnce. K údržbě používejte měkký hadřík, jelenici, měkkou houbu nebo utěrku z mikrovlákna. Po vyčištění důkladně osušte. Nikdy nepoužívejte abrazivní čističe, drátěnky, protože ty zničí povrch natolik, že obnova již není možná.
Tip:
- Vyvarujte se vlhkosti podél spár, okrajů a výřezů varné desky a dřezu.
- Myčku nádobí, která se neotevírá automaticky, otevírejte až po asi 20 minutách po ukončení programu, aby měla pára možnost kondenzovat v myčce nádobí.
- Pohyb předmětů s drsnou spodní stranou (podšálky, talíře apod.) mohou způsobit viditelné poškození povrchu pracovní desky.
Dřezy, baterie, varné desky a spotřebiče
Dřezy jsou při každodenním používání vystaveny mnoha vlivům. Každodenní péčí můžete zabránit tomu, aby se povrchy staly nevzhlednými. Ošetřujte je spolu s bateriemi dle materiálu a postupujte podle doporučení výrobce.
Také varné desky a hořáky čistěte podle návodu od výrobce, po každém vaření, aby na ploše nezůstaly zbytky, které se při dalším použití na povrchu připalují. Elektrické spotřebiče jsou od výrobce vybaveny návodem k obsluze a údržbě. Postupujte podle pokynů uvedených v návodu.
Zdroj informací: Oresi s.r.o.
Publikováno: 8. 11. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce