Udržitelný trend designu čili biofilní design staví na principu biofilie. Začleňuje prvky přírody do již zastavěného prostředí, jak do architektonického designu, tak i interiérového designu. Mnoho moderních pracovišť právě proto investovalo do biofilního designu s cílem zlepšit kvalitu života svých zaměstnanců, se snahou splnit cíle udržitelnosti a také s úsilím o zvýšení produktivity.
Udržitelný trend designu
Udržitelný trend designu je založen na biofilii. Co je biofilie? Biofilie znamená lásku k životu a k živým věcem. Poprvé tento termín představil německý sociální psycholog známý jako Erich Fromm ve své knize The Anatomy of Human Destructiveness v roce 1973. Teprve až mnohem později se tato přirozená chuť k žití přetransformovala v design interiéru a architekturu.
Co je biofilní design
Biofilní design není v oblasti designu a architektury novým pojmem. Termín tedy je možná nový, ale koncept a principy jsou známé již po desítky let. Slavný architekt Frank Lloyd Wright pochopil důležitost propojení přírody s organickým designem v zastavěném prostředí a zakomponoval vše do svých projektů. Organická architektura a vnitřní prostory, které navrhl, složitě plynuly do husté krajiny stromů, balvanů, a dokonce i vodopádů. Rozšíření konzolových střech a oken od podlahy ke stropu krásně propojilo člověka s přírodou. Jeho návrhy byly úvodem k tomu, co dnes známe jako biofilní design. Tento design je zaměřený na člověka, který by měl vždy reprezentovat a podporovat bezpečnost, zdraví a pohodu ve vybudovaném prostředí.
Proč biofilní design?
Biofilní design může snížit stres, snížit hluk i vyčistit vzduch v prostředí, kde žijete nebo pracujete, mimo to dokáže rovněž zvýšit kreativitu a jasnost myšlení, zlepšit naši pohodu a urychlit léčení. A nutno říci, že s pokračující urbanizací světové populace jsou tyto vlastnosti stále důležitější. Teoretici, výzkumní vědci a praktici designu pracují již po desetiletí na definici aspektů přírody, které nejvíce ovlivňují naši spokojenost s vybudováním prostředím.
Jak začlenit biofilní design do interiéru
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak vnést biofilní design do vašeho domova, jsou živé rostliny. Pokud jste naprostý začátečník, vyberte si nejprve jen několik rostlin, které jsou nenáročné na údržbu. Může jít o květiny, které postavíte na váš stůl, nebo třeba bylinky, které rozmístíte na kuchyňský parapet. Později svou sbírku jistě rozšíříte. Do interiéru potom můžete také přidat i různá kreativní řešení, která integrují zeleň do vaší domácnosti. Tímto způsobem můžete do svého interiéru zakomponovat třeba živý zelený obraz nebo rostlinám můžete věnovat rovnou celou stěnu. Nebojte se jedno místo vyplnit větším počtem různých rostlin. Rostlinami můžete také obložit i schodiště nebo roh.
Zvýrazněte pohled ven a propojte vnitřek s venkem
Pokud máte to štěstí, že žijete v místě, které je obklopené přírodou, snažte se ji dostat co nejblíže. Jestli můžete, zvětšete okna. Za zvážení stojí okna do koupelny, chodby i kuchyně. Zvažte také instalaci posuvných dveří, jimiž velmi snadno spojíte vnitřek s venkovní terasou, stačí jen, když je otevřete. Otevřete okna, když zrovna nemrzne, abyste se nadechli čerstvého vzduchu a poslouchali zvuky deště, větru nebo ptáků. Když je na otevřená okna příliš zima, roztáhněte alespoň závěsy nebo si vytáhněte žaluzie, aby se vám do pokoje dostalo denní světlo.
Ozdobte interiér přírodními prvky a přírodními vzory
Biofilní design není pouze o rostlinách, ale také o přírodninách, vzorech a barvách, které jsou v přírodě. Vneste je do svého domu. Vůbec nejžádanější je dřevo, kůže nebo kámen – můžete je použít nejen jako dekorace, ale i jako funkční nábytek. Vzory v biofilním interiéru jsou inspirovány přírodou, jde tedy o struktury dřeva, listy a jiné přirozené geometrické tvary.
Publikováno: 23. 10. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: dovido.cz, grohe-x.com, janapekna.cz, kancelare.cz, tonerdepot.cz, wikipedia