reklama

Propojení obýváku a kuchyně se nemusíte bát

Propojení kuchyně s obývacím pokojem je moderním výdobytkem. Dříve se kuchyň projektovala obvykle jako samostatná místnost, která navíc zabírala jen velmi málo prostoru. To ale nebylo zrovna ideální. Dnes je již tomu ale naštěstí jinak. Kuchyně jsou čím dál častěji propojeny s obývacím pokojem. Nikdo se už nechce zavírat do kuchyně, kde je oddělen od rodiny. Jak ale vytvořit takovou moderní kuchyni s otevřeným prostorem a propojením s obývacím pokojem? Poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Propojení kuchyně s obývacím pokojem může být zcela otevřené

Propojení kuchyně s obývacím pokojem pro méně odvážné

Propojení kuchyně s obývacím pokojem ve chvíli, když jsou od sebe formálně odděleny, je možné. Existují totiž možnosti, jak toho můžete docílit. Jedním z nich je otevření jedné části. Jde obvykle o otvor ve stěně, která odděluje kuchyň od jídelny. Tato možnost zachová nezávislost obou místností, ale zároveň umožňuje další vstup přirozeného světla do obývacího pokoje a umožňuje snáze přenášet nádobí z jedné strany na druhou.

Propojení obýváku a kuchyně se nemusíte bát
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Propojení obýváku a kuchyně se nemusíte bát

Možnosti propojení kuchyně s obývákem pro více odvážné

V tomto případě jsou od sebe kuchyň i obývák stále ještě fyzicky odděleny, ale jsou zde použité spojovací prostředky. Pokud si dovolíte trochu riskovat, můžete otvor ve stěně zvětšit na poloviční výšku a nainstalovat k němu barové židle – získáte tím ještě více vjemů a také i americký bar. Budete zde moci snídat, přečíst si noviny, komunikovat s tím, kdo je v kuchyni. Zachováte úložný prostor a získáte ještě více světla.

Dovolit si však můžete ještě více, a to když do stěny nainstalujete posuvné dveře. Někdo má prostě rád oba světy najednou – někdy propojený prostor a jindy zase chcete mít tu možnost místnosti od sebe oddělit. V těchto případech vám v tom pomohou právě posuvné dveře, které mohou být skryté, nebo maskované na otevřené stěně. Objeví se tedy jen tehdy, když budete chtít z jakéhokoliv důvodu tyto prostory od sebe oddělit. Skleněné dveře jsou přitom v tomto případě asi nejefektivnější, protože s nimi zachováte nezávislost obou místností a umožníte tím vstup světla z obývacího pokoje do kuchyně. A mimo to vtisknete celku dojem většího a vzdušnějšího prostoru.

Propojení obýváku a kuchyně se nemusíte bát
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Propojení obýváku a kuchyně se nemusíte bát

Propojení kuchyně a obývacího pokoje pro odvážné

Pokud se rozhodnete pro skutečné otevření prostoru a propojení kuchyně s obývacím pokojem, předpokládá to, že se obejdete bez jakékoliv přepážky nebo dveří. Nezáleží přitom na tom, kde původně byla kuchyň. K rozdělení prostoru ostatně nepotřebujete stěny. Stačí strategické použití nábytku nebo jiných prvků, které umožní zachovat pocit prostornosti. Jde to jednoduše například s polovysokou skříňkou nebo jiným prvkem jako židle nebo třeba koberec, které záměrně umístíte do oblasti, kde chcete, aby obývací pokoj končil a kuchyň začínala.

Pomoci vám v tom může i kuchyňský ostrůvek. Díky jeho instalaci získáte navíc další pracovní plochu, a pokud kolem něj umístíte židle, tak i místo k jídlu. Rovněž se může stát i skvělým místem pro psaní úkolů, čtení novin nebo práci na počítači. Co se týká malých prostor, můžete jednu stěnu (nebo dvě obvodové stěny) použít k umístění prvků do kuchyně a pak v návaznosti pokračovat s různými prvky do obývacího pokoje. Je to velmi moderní přístup, jak spojit dvě místnosti a zmáčknout prostor na minimum.

Publikováno: 20. 10. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: bydlenivevate.cz, coblonal.com, foyr.com, hailekitchen.com, idealhome.co.uk, thespruce.com