reklama

Pořiďte si do obývacího pokoje nábytek z masivu

Pokud chceme používat v obývacím pokoji nábytek, který něco vydrží, a navíc skvěle vypadá, obvykle vsadíme na nábytek z masivu. Je pevný, stabilní a designově zajímavý, bohužel ale nepatří mezi nejlevnější typy nábytku. Cena ale plně odpovídá tomu, že takový nábytek vás nejspíš přežije.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nábytek z masivu v obývacím pokoji navozuje pocit útulnosti, harmonie i robustnosti

Než si povíme o současných trendech nábytku z masivu, rozklíčujeme si slovo „masiv“. Nábytek z masivu (tedy z masivního dřeva) je vyroben z přirozeně rostoucích kmenů stromů. Dřevo je pečlivě sušeno a ručně zpracováváno. Každý druh dřeva má své typické vlastnosti a charakteristické barvy. Proto nenalezneme ani dvě identické desky dřeva. Při výrobě záleží především na druhu dřeva.

Nejčastěji se používá například:

  • mangové dřevo
  • palisandr (rosewood)
  • kaučuk
  • teak
  • dub
  • buk
  • akácie
  • borovice

Tyto druhy stromů se těží pro svou barvu dřeva (světlé i tmavé odstíny), ale i pro skvělé vlastnosti dřeva samotného. Masiv je oblíbený pro svou kresbu a nábytek z něj vyrobený podtrhuje dokonalost obývané místnosti, dodá jí harmonii a útulnost. Z masivu vysloveně sálá teplo a pohoda. Nábytek z masivu navozuje pocit autentičnosti a umírněné starobylosti. Například oblíbený styl venkovského domu staví na středoevropských tradicích, které navozují pocit návratu do dob, kdy tesaři a truhláři vyráběli dřevěný nábytek ručně v malých dílnách z místně pokácených stromů.

Pořiďte si do obývacího pokoje nábytek z masivu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pořiďte si do obývacího pokoje nábytek z masivu

U nás oblíbené selské baroko je dnes již vytlačováno evropskými i koloniálními styly. Přitom ale třeba skandinávský styl je podobný stylu venkovských domů, zejména pokud jde o lásku k jednoduchosti. V typicky seversky zařízených pokojích zaplavených světlem je nábytek příjemný i v dlouhé zimě, která je typická právě pro skandinávské země.

Koloniální styl je smysluplnější a tmavší. Obývacím pokojům vévodí nábytek ze dřeva, jakým je například teak, a bohatý čalouněný nábytek, připomíná komplikovaně zařízené koloniální vily v tropických oblastech. Bez ošetření se barva teakového dřeva mění ze žlutohnědé na stříbrošedou. Pro zachování původní barvy je potřeba napustit dřevo teakovým olejem.

Nábytek z masivního dřeva vyrobený v Indii a jihovýchodní Asie používá jako zajímavý doplněk pletivo z lehkých lián – například ratan, který dodá našemu interiéru nádech exotiky a zprostředkuje pocit dovolené na jižní polokouli.

Moderní styly tyto tradiční spíše upozaďují a do popředí se tak dostává například nábytek z masivního dřeva v industriálním designu kombinovaný s kovovými prvky. Vintage styl je vzhled omšelé elegance – zde nábytek vypadá trochu, jako by byl nakoupený na bleším trhu nebo jako půdní nález v domě po prapředcích.

Nábytek z pravého dřeva najde své místo v každé místnosti – v obývacím pokoji jako masivní obývací stěna definující místnost nebo jako diskrétně rozptýlené malé prvky, jako jsou boční stoly, truhly a stojací lampy. Obývací pokoje pak nabízejí přehlídku skutečných historických skvostů až po současné napodobeniny nebo ryze moderní styly. Ale stále je to nábytek z masivu.

Pořiďte si do obývacího pokoje nábytek z masivu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pořiďte si do obývacího pokoje nábytek z masivu

Jak ošetřit nábytek z masivu?

Jako každá jiná součást domácnosti i nábytek z masivu potřebuje pravidelnou údržbu. Nejde ale o nic složitého, co by zabralo dlouhé hodiny. Nezbytným minimem je odstranění prachu a lehkých nečistot, na které stačí mírně vlhké bavlněné nebo lněné hadříky s trochou vody a koncentrovaného saponátu. V některých případech je zase třeba nábytek pečlivě naleštit.

Nábytek z masivu vydrží při správném ošetření velmi dlouho v perfektní kondici. Pokud se jedná o nábytek nelakovaný, je nejvhodnější povrchová úprava přírodními oleji a vosky. Většina napouštěcích olejů obsahuje určité množství rozpouštědel, obvykle lakového benzinu, který usnadňuje aplikaci a pronikání do dřeva, avšak po odpaření a vyvětrání není výrobek závadný.

  • Nábytek lakovaný matným lakem není vhodné ošetřovat oživovacími oleji, stejně tak by se neměly používat prostředky obsahující abraziva.
  • K ošetření nábytku s voskovým mořidlem se používá nejčastěji suchý hadřík z bavlny. Opět neošetřujte pomocí takzvaných abraziv, čisticí pasty nebo kaše.

Olejovaný nábytek  masivu se ošetřuje voskovo-olejovou politurou, která se nanáší pomocí bavlněného hadříku. Nábytek se poté přetře suchým hadříkem z flanelu, kterým docílíme rovnoměrně matné plochy. Rýhy nebo skvrny vyčistíme pouze tak, že obrousíme nábytek až na dřevo a naneseme novou vrstvu šelaku a oleje.

Publikováno: 4. 10. 2023, Autor: autor: Martina Pilzová | zdroj: massivehome.cz, nabytekzlesa.cz, nabytekzmasivumirek.cz