reklama

Ceny energií jsou jako na houpačce. Máme pro vás 6 tipů, jak ušetřit!

Výdaje za energie se staly palčivým tématem a většina z nás proto řeší, jak na této položce ušetřit. S přicházejícími chladnými dny se téma stává o to aktuálnější. Přinášíme proto šest tipů, jak váš účet za energie snížit za pomoci úpravy režimových opatření a bez nutnosti velkých investic.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Snižte své výdaje za energie – udržte teplo doma (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. tip: Začneme kuchyní, kde lze výdaje za energie snížit několika poměrně snadnými kroky, jakými je zakrývání hrnců při vaření pokličkou anebo pravidelné odmrazování mrazničky. Přestože by se to totiž nemuselo zdát, poklička na vařícím hrnci znamená až čtyřikrát úspornější provoz oproti vaření s hrncem nezakrytým. A nezábavná činnost odmrazování mrazničky může ušetřit další peníze. Námraza totiž působí jako izolace, a proto zvyšuje spotřebu elektřiny a snižuje mrazící výkon. Ideální je proto odmrazovat alespoň dvakrát ročně.

2. tip: Dalším tipem, jak snížit výdaje za energie, je výměna energicky náročných spotřebičů, jakými jsou lednice, myčka či pračka za ty úspornější, anebo pořízení chytrých zásuvek či termostatů. „Vždy záleží na typu produktu a způsobu zacházení uživatelem, obecně lze díky smart produktům ušetřit až 50 % celkové spotřeby energií a návratnost investice je při dnešních cenách energií v řádech několika mála měsíců,“ uvádí odborník David Fuchs z distribuční společnosti.

Uvažujte o výměně starých spotřebičů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Uvažujte o výměně starých spotřebičů

3. tip: I další, na první pohled možná banální režimová opatření, mohou ušetřit nemalé částky. „Jedná se o osvětlení, topení a chlazení. Právě zde je často velký potenciál úspory, při již poměrně malých investicích nebo úpravách režimu,“ říká Ondřej Pěnička, facility manager. Žroutem energie je v tomto případě například otevírání oken na ventilaci, které ale v zimním období není nijak efektivní a zároveň při něm dochází k velkým tepelným ztrátám. Vhodnější je krátké intenzivní provětrání a následné úplné uzavření okna.

4. tip: Opačným problémem může být zbytečné přetápění místností, kdy snížení teploty o pouhý stupeň může znamenat až šestiprocentní úspory energie. Tedy alespoň ve chvíli, kdy vaše okna nepropouští teplo ven. „Kvalitně provedené profily, izolační charakteristika skleněné výplně a celkově kvalitní provedení a montáž oken může za dobu životnosti budovy přinést úspory převyšující miliony korun,“ dodává Ondřej Pěnička s tím, že právě proto je potřeba dobře zvážit správný materiál, profil a typ skla. „Stejnou pozornost je dobré věnovat také světlíkům a světlovodům na střeše budovy,“ míní.

Nepřetápějte byt
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nepřetápějte byt

5. tip: Na výdajích za energie se může negativně projevit i nadbytečné svícení a naopak pomoct může výměna klasických žárovek za ty úsporné. „Za zvážení v tomto případě stojí i instalace čidel pohybu do chodeb a venkovních prostorů,“ dodává Ondřej Pěnička.

6. tip: V neposlední řadě lze samozřejmě šetřit také na vodě: tedy nenechávat vodu téct zbytečně dlouho, ať už při vaření nebo při čištění zubů. V domácnostech, kde se protáčí zbytečně velké množství vody je třeba buď na šetření vody myslet, anebo instalovat speciální perlátory, které sníží průtok vody na třetinu, a to bez negativního vnímání. Stejné opatření je možné provést také u sprchy, a to pomocí speciálních hlavic snižující průtok.

Zdroj informací: M2C; AGORA DMT, a.s.

Publikováno: 14. 10. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce