reklama

Chov skotu získává na oblibě

Chovat se dají slepice, králíci, holuby nebo ovce či kozy. Na venkově je to zcela běžná záležitost, proč tedy nechovat něco většího? Chov skotu je v našich končinách oblíbený. Pokud se opravdu rozhodnete, že byste chtěli chovat pastevně masný skot, je dobré vědět pár pravidel, které je nutné dodržet. Nejde jen o vhodný pozemek, dostatek surovin na krmení, ale i čas, který budete chovu věnovat. Jsou důležitá i veterinární vyšetření. Vybrat si můžete z různých plemen. Můžete zkusit třeba japonské plemeno Wagyu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Chov skotu je u nás oblíbený (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Chov skotu

Chov masného skotu je v České republice rozšířen především ve velkochovech v zemědělských podnicích, kde podle Českého statistického úřadu přední místo zaujímá kraj Vysočina a na druhém místě je Jihočeský kraj. Tento chov je velmi náročný z hlediska množství chovaných zvířat. V malochovech je tato náročnost přímo úměrná množství chovaných zvířat. Proto pokud se rozhodnete s chovem, postačí vám ze začátku opravdu malé množství.  

Chov skotu plemena Wagyu

Toto plemeno pochází z Japonska, kde se uvádí, že skot byl chován již v roce 1200 n. l. v oblasti Tajima, která se vyznačovala svěžími výživnými pastvinami. V Japonsku se skot využíval především pro práci na rýžových plantážích. Jednotlivé části chovu byly odděleny z důvodu náročného přesunu zvířat – vznikala tak plemena s charakteristickými rysy uzavřené populace podle způsobu chovu a techniky výkrmu. Mezi roky 1635 až 1868 se nemohl skot nikam vyvážet. Až okolo roku 1868 v období nazývaném Meidži byla většina japonského skotu ovlivněna britskými a vnitrozemskými (evropskými) plemeny – především se jednalo o zástupce švýcarského hnědého skotu. Tímto křížením vznikla plemena, která měla specifické vlastnosti dané oblasti a u kterých bylo použito rozsáhlé liniové šlechtění pro udržení určitých vlastností.

 

Plemeno Wagyu se vyznačuje černým nebo červeným celoplášťovým zbarvením. Zvířata toho plemena jsou rohatá a mají klidný temperament. Plemeno se vyznačuje neobyčejným zdravím a dokáže se přizpůsobit širokému spektru klimatických podmínek. Nižší porodní hmotnost telat (30–40 kg) umožňuje snadné telení. Jedinci tohoto plemene mají rovněž vynikající jatečnou hodnotu. Mramorované maso lze získat jak z pastevního chovu, tak z intenzivního výkrmu díky genetické predispozici. Maso se vyznačuje vysokou kvalitou, je křehké a šťavnaté, se skvělou vůní a chutí.

Kvalitní maso je pro plemeno Wagyu typické
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kvalitní maso je pro plemeno Wagyu typické

Po mnoho let byl vývoz tohoto skotu z Japonska přísně zakázán. Zlom nastal až v roce 1976, kdy bylo několik kusů exportováno do USA. Tento export byl určen k výzkumu využití vynikajících vlastností pro zušlechtění amerických plemen. Toto plemeno patří mezi nejvíce vědecky prověřená plemena na světě. První zemí v Evropě, do které se toto plemeno dovezlo, bylo Holandsko. V současné době se v České republice chová do 100 kusů tohoto vynikajícího plemene

Podmínky pro chov

Velikost pastviny pro toto plemeno je závislé na dané oblasti, kde chcete toto plemeno chovat, rovněž i na kvalitě půdy – obecně je dána rozloha 1 ha pro krávu a tele.

Pro chov masného skotu je důležitá pastvina
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro chov masného skotu je důležitá pastvina

Toto plemeno se dobře přizpůsobuje našim klimatickým podmínkám a nemá problémy ani v zimním období. Jako každý skot je i toto plemeno býložravé a jeho hlavním krmivem je spásání trávy v sezóně, v zimním období se krmí kvalitním sušeným senem nebo slámou. Při chovu je důležité i zázemí, především se jedná o vhodný přístřešek, který zvířata využijí při větrném, deštivém nebo příliš slunečném počasí.

Nezapomeňte na přístřešek v případě špatného počasí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nezapomeňte na přístřešek v případě špatného počasí

Dle legislativy jsou dány rozměry přístřešku podle počtu zvířat. Pokud je větší, zvířata se netěsní a netrpí tolik stresem – což zhoršuje kvalitu masa. Ideální je, pokud má přístřešek uzavíratelnou část, kterou využije skot především v zimním období. V těchto prostorech je důležitá podestýlka, na které mohou zvířata odpočívat. Kolem přístřešku je vhodné vybudovat pevnou ohradu. Okolo pastvin nezapomeňte na elektrický ohradník. Rovněž je důležité napájení, především pro kojící krávy, které mohou v parném létě vypít až 50 litrů vody. Napajedlo nezapomeňte udržovat v čistotě.

Je nutné dodržovat i veterinární pravidla – jedním z nich byla v minulosti vyšetření na tuberkulózu nebo sérologická vyšetření krve. Toto plemeno je sice v Evropě teprve krátce, ale jeho kvalita masa je opravdu výtečná.       

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; cschms.cz; czso.cz; malochov.cz

{"type":"recombee_video"

Publikováno: 11. 10. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská