Při plánování nasvícení zahrady myslete nejen na praktickou stránku, ale nebojte se pohrát si se světly a světélky tak, že mnohá zákoutí získají docela jiný rozměr.
Nasvícení zahrady je dobré naplánovat
Nasvícení zahrady lze instalovat pochopitelně i do starší zahrady, ale pokud dokončujete zahradní pozemek u novostavby, nebo upravujete ten starší, myslete na osvětlení hned od začátku a udělejte z něj součást celého projektu. Hrátky se světly totiž potřebují promyšlenou koncepci, abyste je umístili na ta správná místa. To platí nejen o světlech na solární energii, která jsou v poslední době ve velké oblibě, ale i u těch napojených na elektrické vedení, kdy se používají především LED světla a reflektory – toto bylo dlouho považováno za příliš chladné, ale dnes jsou dostupné teplé bílé odstíny, nebo dokonce barevná LED světla.
Osvětlete si zahradní jezírko díky tomuto skvělému triku
Základem pěkného nasvícení zahrady, které při tmě dokonale změní její atmosféru, je rozmístění svítidel tak, aby dotvářela jednotlivé scenérie a dodala celkovému obrazu světelnou hloubku. Osvětlení by nemělo nikdy chybět u vchodu do domu a kolem terasy, tedy na místech, kde se prakticky neustále pohybujete. Další světla pak rozmístěte především do míst přiléhajících k domu a tam, kde častěji pobýváte – třeba u zahradních besídek. Pokud to jen trochu jde, světla umístěte i na stanoviště, jako jsou zahradní jezírka, dekorativní sošky nebo zajímavé rostlinné kompozice.
Svítidla rozmístěte tak, aby sice osvětlovala požadované místo nebo objekt, ale tak, aby neoslňovala kolemjdoucí nebo toho, kdo bude sedět v altánku či na terase. Myslete rovněž na to, že světla nesmějí překážet při údržbě, hlavně při sekání trávy, prořezu stromů a keřů a při vertikutaci. Zároveň potřebujete, aby jednotlivá svítidla byla dobře dostupná pro případ opravy nebo přenášení, které je někdy nezbytné, protože se okolní zeleň příliš rozroste a světlo začne zastiňovat.
Co kde svítí nejlépe
K tomu, abyste dosáhli nasvícení zahrady podle svých představ a zároveň se s vybranými svítidly dobře manipulovalo, je na trhu dostatečný výběr jednotlivých typů.
Kolem chodníků využijete sloupková svítidla, přičemž některá z nich mají i zásuvku na elektřinu, takže do nich můžete připojit třeba sekačku. Vzrostlou zeleň nejlépe osvítí zemní svítidla. Protože se stromy a keře budou dále rozrůstat, umístěte je dostatečně daleko od kmene. Zemní osvětlení má i variantu pro travnaté plochy, kdy jsou jednotlivá svítidla vlastně v rovině s terénem, a vy tak můžete bez problému trávu sekat.
Do menších záhonků se hodí menší bodcová svítidla, která nemusí být ani napojena na elektřinu, ale některá fungují i na baterii, proto je můžete přemisťovat, kam potřebujete. Schody a terasy vypadají velmi pěkně, když jsou podsvíceny LED páskami, nejlépe těmi, které jsou zalité třeba v silikonu, protože ty lépe odolávají střídajícím se klimatickým podmínkám.
Místo má i „klasika“
Sebekrásnější osvětlení ovšem postrádá hřejivost a jas přirozeného světla, takže využijte při nasvícení zahrady nejen svíčky a svícny, ale rovněž švédské pochodně nebo svícny rozvěšené třeba na stromech. Jejich množství přizpůsobte tomu, nakolik jste schopni zajistit jejich bezpečné hoření.
Působivého světelného efektu dosáhnete s pomocí různě velkých svíček umístěných v zavařovacích sklenicích. Vydrží tak déle a bezpečně hořet. Nic nebrání tomu, abyste sklenice vyzdobili nejrůznějšími přírodními dekoracemi nebo barvami na sklo. Vzniknou tak originální svícny, které vám budou dlouho sloužit.
Publikováno: 28. 9. 2023, Autor: autor: Romana Slaninová | zdroj: e-light.cz, obi.cz, sazenicka.cz