Brutalismus je architektonický styl, který si mnoho lidí spojuje s komunismem, i proto v 80. letech minulého století u nás padl v nemilost. Teď je ale zpět, a to ve velkém. Za chvíli bude vidět absolutně všude. Proč? A v čem spočívá jeho kouzlo, že se k němu designéři a architekti opět vrátili? Hned vám to prozradíme.
Brutalismus – co to je
Brutalismus se poprvé na scéně objevil těsně po 2. světové válce. Hlavním jeho představitelem byl francouzsko-švýcarský architekt, který vystupoval pod pseudonymem Le Corbusier (Charles Édouard Jeanneret Grise), a vůbec by ze spojení s komunismem neměl radost. Mnoha lidmi však tento styl nebyl nikdy pochopen. Po celé desetiletí vyvolával spoustu kritiky. Brutalismus však nenese své jméno po brutalitě, jak by se mohlo zdát, ale je odvozen od pojmu “beton brut”.
Ano, jeho nejvýraznějším prvkem je skutečně beton. Styl preferuje surový stav. Klade důraz na kvalitu materiálu, textury a pevnou konstrukci. Vytváří velmi expresivní formy. I přes veškerý odpor lidí je brutalistický design jedním z nejvíce nadčasových stylů, čímž se nemůže pochlubit žádný jiný styl. Navíc původně nebyl vůbec určený pro interiéry, ale postupně se prosadil i tam. Brutalismus aktuálně zažívá svůj největší comeback. Otevřete svou mysl a zamilujte si ho konečně i vy.
p_Stylové zábradlí - brand
Proč se brutalismus opět vrací?
Chcete vědět, proč se opět vrací styl, který byl tak nenáviděn? Je to hlavně proto, že brutalismus je o poctivosti. Nic neskrývá, na nic si nehraje. Nepřetvařuje se. Je nadčasový. Nepreferuje žádné ozdoby, to znamená – žádný nepořádek. Neužije ho na žádné honosné čalounění nebo rušivé tapety. Plně využívá průmyslové prvky, které v jeho pojetí překvapivě uklidňují. Je v něm jednoduše čistota a jednoduchost. Ukázal, že brutalismus nemusí být brutální.
Neobrutalismus, tedy brutalismus v moderní době
Budeme upřímní, brutalistické interiéry prostě nejsou pro každého – nikdy nebyly. Brutalismus v interiéru je jeho soudobá reakce na elegantní a minimalistické styly, které tu dominovaly již po několik let. Vyznačuje se surovými betonovými povrchy, geometrickými tvary a nulovým zdobením. Nový přístup však mimo to přináší také překvapivé barvy (převážně v pastelových odstínech) a textury. Oslavuje krásu surovin, a to od nábytku a osvětlení, až po stěny a podlahy. Dává interiéru pocit hloubky, textury a dramatičnosti.
Interiér ve stylu brutalismu
Brutalismus ctí kvalitní suroviny, které hojně používá na lemování, obklady i podlahy. Designéři pak tyto materiály nechávají hovořit. Používají však nejen surový beton, ale i sklo, ocel a tesaný kámen. Brutalistická konstrukce možná na někoho působí poněkud stroze, ale zároveň poskytuje prostor, aby se s ní zacházelo jako s moderním uměním. Z prostoru odstraňuje všechny zbytečné a přebytečné ozdoby. Spoléhá jen na textury, s nimiž dosáhne zajímavého a vrstveného vzhledu. Chybět nesmí ani akcentní osvětlení, které umožní soustředit se na výraznější kusy.
Stejně jako minimalismus i brutalismus vyznává heslo: “Méně, je více.” Interiér je proto tak trochu spartanský, spíše mužský, a je v něm umístěno jen to, co doopravdy potřebujete. Vše pro maximální pohodlí a maximální funkčnost. Brutalistický interiér sice může na první pohled vypadat hranatě, ale nenechte se oklamat, vše je do toho nejmenšího detailu promyšlené. Myslí dokonce i na potřebu specifických zón v místnosti. Klíčem k použití brutalismu v interiéru je totiž promyšlený výběr a pečlivé zpracování.
Publikováno: 24. 9. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: dezeen.com, hommes.studio, livingetc.com, luxdeco.com, sabiinadesign.com, vogue.com