reklama

Znáte pojem enrichment? Nejen strava a prevence u mazlíčků jsou důležité

Víte, co skrývá pojem enrichment a co obnáší? Mít mazlíčka s sebou nese několik povinností a základních pravidel ohledně péče, a to nejen v podobě vhodně zvolené stravy a prevence. I pes se chce totiž bavit a úkolem dobrého pejskaře je zprostředkovat mu aktivity a činnosti, které napodobí stimuly, které poskytuje příroda a uspokojí jeho přirozené potřeby.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Enrichment pro psy jim zaručuje kvalitní aktivní život (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jako majitelé předpokládáme, že se mazlíčci přizpůsobí našemu životnímu stylu. Je ale potřeba abychom za jejich bezmeznou oddanost udělali na oplátku i my něco pro ně. A jak na to? Čím můžeme přispět k větší pohodě a štěstí našich čtyřnohých parťáků? Přinášíme vám několik tipů, jak zařadit enrichment pro psy do společného času stráveného se čtyřnohým parťákem.

Enrichment pro psy aneb Naplnění přirozených potřeb

Pojem enrichment v doslovném překladu znamená obohacení a jeho cílem je především vytvoření spokojeného života zvířat na základě napodobení stimulů, které přicházejí ve volné přírodě a naplnění jejich přirozených potřeb a stimulace mysli. Nejčastěji se s ním setkáváme v zoologických zahradách nebo záchranných stanicích pro divoká zvířata, kde jsou vytvořeny podmínky simulující přirozené prostředí daného druhu. Tento trend však postupuje také k majitelům domácích zvířat. Jak na to, abychom domácím mazlíčkům vytvořili prostředí připomínající život ve volné přírodě a dopřáli jim tak spokojený život? Pojďme se společně podívat na tři prvky enrichmentu pro psy: přirozené chování a instinktivní potřeby, emocionální potřeby a fyzické potřeby.

I krmení může být zábavou
i (Zdroj: Super zoo)
I krmení může být zábavou

Enrichment pro psy je zábava s příměsí pravidel

Pro začátek je důležité říct si, že veškerá zábava má také svá pravidla. U všech aktivit proto myslete na zdravotní stav, temperament a celkové proporce vašeho psa. Zároveň je třeba si uvědomit, že při každé společné aktivitě se psem je na prvním místě bezpečnost. V začátcích mějte se svým mazlíčkem trpělivost a při nesprávném provedení jakékoliv aktivity se na něj nezlobte a psa nestresujte. Psovi dopřejte pauzu ve chvíli, kdy uvidíte, že je unavený a nesoustředí se.

Správný výběr, půl úspěchu

Každý pes je jedinečný a každého baví něco jiného. Proto výběr aktivit a hraček přizpůsobte svému chlupáči. Například náročné fyzické aktivity budou příjemnější aktivním plemenům, jako je border kolie, greyhound nebo australský ovčák. Naopak je několik aktivit na doma i na ven, které jsou vhodné pro každého psa nehledě na věk nebo plemeno. Vhodnou volbou pro každého psa je jakákoliv čichací aktivita. Čmuchání psa dokáže zabavit a zároveň i unavit. Zároveň lze tyto aktivity provozovat jak doma, tak i venku. Svému psovi na různých místech poschovávejte oblíbené pamlsky nebo využijte čmuchací dečky.

Pohyb venku opět přizpůsobte konkrétnímu psovi. K rutinním procházkám zkuste zařadit i další venkovní aktivity. Možností je spoustu, a to v podobě psích sportů, různých triků, hrabání, výletů a návštěv psích parků. U psích parků ale dbejte na to, že by váš pes měl zvládat základní povely a mít zvládnutou socializaci. Po čase a zavedení více společných aktivit uvidíte, jak se nejen zlepší vyrovnanost vašeho mazlíčka, ale také se prohloubí a utuží vztah mezi ním a vámi.

Pohyb je třeba přizpůsobit konkrétnímu pejskovi
i (Zdroj: Super zoo)
Pohyb je třeba přizpůsobit konkrétnímu pejskovi

Krmení už není nuda

I každodenní aktivitu, jako je krmení můžete přetvořit ve hru. Psy jednoduše baví, když musí k získání potravy vynaložit určité úsilí. Navíc je forma krmení za pomocí zpomalovacích misek, čmuchacích koberečků a labyrintů vhodná pro psy, kteří při běžném krmení hltají. Pro stimulaci mozku jsou dostupné různé formy hraček na pamlsky, interaktivní hračky, hlavolamy a lízací podložky. Ty mají za úkol psa nejen zabavit, ale také napomáhají k odbourání stresu.

Obecně aktivity spojené s řešením hlavolamů nazýváme hersenwerk, tedy práce mozku. Hlavolamy poskytují jeho stimulaci a zároveň dopřejí psovi zábavu s následnou odměnou ve formě pamlsků. Pes si během jeho řešení navíc procvičí nejen svůj nejdokonalejší smysl čich, ale také hmat, chuť a zrak. Navíc je hersenwerk vhodný pro všechny, od štěňat až po staré psy.

Zdroj informací: Super zoo

Publikováno: 26. 9. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce