Industriální styl v bytové architektuře, nejčastěji zastoupený loftovými prvky, osloví každého, kdo podlehl kouzlu tohoto moderního slohu, který se vyznačuje jednoduchostí, zajímavými detaily i promyšlenou koncepcí.
V industriálním stylu zařídíte i menší byt
Není vůbec třeba se trápit tím, že nevlastníte typický loftový byt, který vznikl v některém bývalém průmyslovém objektu, a jehož pořizovací cena není zrovna zanedbatelná. Industriální styl se také hodí majitelům starších rekonstruovaných bytů i rodinných domů, protože právě v nich se některé typické prvky dají skvěle využít.
Bydlení na statku
Celý prostor klasického industriálního neboli loftového bytu je otevřený s galerií, k níž vede schodiště. V této galerii lze podle její velikosti zřídit ložnici, nebo alespoň pracovní koutek. Typické jsou vysoké stropy a stěny s přiznaným stavebním materiálem jako cihly nebo beton. Tento „surový“ vzhled někdy ještě podtrhují betonové podlahy bez podlahové krytiny a koberců. Díky velkým oknům je celý byt světlý, nicméně i on potřebuje osvětlení, většinou se jedná o jednoduchá kovová svítidla a tzv. Edisonovy žárovky umístěné na vhodném místě.
Mnoho prvků z tohoto netradičního architektonického slohu nachází uplatnění i při zařizování „běžného“ obytného prostoru. Inspirace industriálním stylem oslovuje hlavně milovníky minimalistického bydlení a jednoduchých linií i neutrálních barev jako černé, bílé či šedivé. Není to zkrátka nic pro ty, kdo mají rádi doma klasický nebo rustikální nábytek doplněný řadou dekorací, koberců, ubrusů a deček.
Co se bude hodit a čím se inspirovat?
Základem je otevřený prostor, kterého dosáhnete propojením jednotlivých místností. V těch pak využijete třeba původních nosných trámů i sloupů, natřených bílou nebo šedivou barvou, a na některých zdech můžete ponechat přiznané třeba cihlové zdivo. V bytech a rodinných domcích většinou nepůsobí pěkně pouhá betonová podlaha, jejíž strohost zmírníte jednoduchým malým kobercem nebo přírodní dřevěnou podlahou.
Jako stropní svítidla, stojací lampy a stolní lampičky se budou hodit ty s jednoduchými kovovými stínítky v neutrálních barvách. Nemusíte se vzdávat ani dekorativních prvků, stačí použít obrazy a fotografie v jednoduchých rámech, minimalistické sošky nebo polštáře a závěsy ze surových přírodních materiálů.
Industriální styl je možné použít také pouze u jednotlivých prvků nebo místností, například v zařízení dětského pokoje nebo pracovny. V jednoduše zařízených interiérech někdy postačí jen několik správně zvolených detailů včetně „loftových“ dveří, které bývají prosklené s kovovými rámy.
Lofty nejsou pro každého
Byty zařízené v industriálním stylu mají nesporné výhody, kterými jsou světlo, otevřený prostor a také celková originalita řešení a použitých materiálů i dekorací. Ale právě otevřenost s sebou nese i jisté nevýhody.
U vyšších stropů a propojených místnosti musíte zákonitě počítat s vyššími náklady na vytápění. Zároveň se připravte na nižší zvukovou izolaci a také na jistý nedostatek soukromí. Na to vše je potřeba myslet, pokud máte malé děti, pro něž je vždy vhodné vytvořit vlastní zázemí, nebo domácí mazlíčky, před nimiž je občas nutné některé části domácnost chránit.
Publikováno: 18. 9. 2023, Autor: autor: Romana Slaninová | zdroj: lp-life.cz, postershop.cz, realspektrum.cz