Solární lucerny jsou ideální k osvětlení zahrady, terasy i balkonu. Do zahrady vnáší punc luxusu a estetiky. Víte ale, jaké solární lucerny jsou pro vás ty nejlepší a na co se při výběru zaměřit? Poradíme vám.
Solární lucerny jsou dobré nejen na zahradu
Solární lucerny se skládají především ze zdroje světla, což jsou obvykle pevně zabudované světelné LED diody – ty jsou také aktuálně těmi nejúspornějšími světelnými zdroji. O napájení LED diod se pak stará vestavěný solární článek, který přeměňuje solární energii na tu elektrickou. Článek nabíjí během dne vestavěnou baterii v osvětlení, aby pak po setmění mohla lucerna svítit. Solární článek pro svou správnou funkci potřebuje přímý kontakt se sluncem, takže tyto lampy nejsou určené do interiéru, ale pouze do exteriéru. Hodí se však nejen na zahradu, ale klidně i na terasu, pergolu či balkon. Solárními lucernami můžete dokonce osvětlit třeba i chodník nebo vstupní prostor. Jejich velkou výhodou je snadná instalace, protože nemají kabel, nepotřebují žádné napájení z elektrické zásuvky. Jde tedy i o extrémně úsporná osvětlení, která mají široké spektrum využití.
Romantická uvítací lucerna
Jak si vybírat ty správné solární lucerny?
Solární lucerny vybírejte podle toho, k jakému účelu je chcete použít a kde je chcete mít umístěné. Existuje celá řada různých druhů luceren, které můžete nejen postavit, ale i zavěsit, zabudovat nebo třeba i zapíchnout do země – je tedy z čeho vybírat.
Při výběru té správné lucerny si dejte v prvé řadě pozor na tzv. stupeň krytí, tedy odolnost vůči vodě a prachu nebo vniknutí cizích těles (třeba hmyzu). Tento parametr u všech elektrospotřebičů najdete pod označením IP s dvojciferným číslem. První číslo udává odolnost vůči cizím tělesům, druhé odolnost vůči vlhkosti, respektive vodě. Svítidlo, které nechcete mít někde schované pod stříškou, by mělo mít IP alespoň 44. Takové osvětlení je schopné odolat dešti i náhodnému pokropení při zavlažování. Ještě odolnější jsou ale svítidla s IP 55, které odolají dokonce i přímému proudu vody (třeba ze zahradní hadice). Lucerny s IP68 můžete zcela bez obav nainstalovat pod vodní hladinu.
Při výběru solárních luceren je třeba rovněž porovnat poměr výkonu a účinnosti
Pozor, výkon u solárních luceren neporovnávejte s žárovkami, u solárních lamp totiž není nijak oslnivý. U nejsilnějších modelů se maximum pohybuje okolo 7 W. Běžné levné modely, které slouží pro orientační osvětlení, ale mají výkon jen 0,2 nebo dokonce 0,1 W. S běžnými žárovkami je není možné srovnávat i proto, že mají vyšší účinnost. Co to znamená? Při menším výkonu poskytují silnější světlo – přesněji: 1,2W LED svítidlo svítí jako 15W wolframová žárovka.
Na co ještě si při nákupu solárních luceren dát pozor?
Měli byste vědět, že kov je rozhodně odolnější než plast. Levnější plastová solární svítidla mají proto mnohem kratší životnost. Plast vlivem UV záření velmi rychle zkřehne, ztratí svou odolnost a rozpadne se. Také je pravda, že životnost u velké většiny solárních svítidel ovlivňuje skutečnost, že jejich LED nelze vyměnit za novou. Pokud se pokazí, musíte vyměnit celé svítidlo. Při výběru lucerny se proto dívejte na uvedenou životnost, která se obvykle pohybuje v rámci několik desítek tisíc hodin.
Důležitým prvkem solární lucerny je rovněž její akumulátor. Levnější modely mají akumulátor pevně zabudovaný, což zkracuje životnost lucerny, protože při jeho nefunkčnosti budete muset vyměnit celé svítidlo. Lepší jsou proto lucerny s vyměnitelnými AA nebo AAA akumulátory. Ty vůbec nejvýkonnější svítidla pak mají Li-Ion akumulátory. Neopomíjejte ani skutečnost, jak dlouho lucerna vydrží po nabití. Musíme také říct, že je velmi praktické, když solární lucerny mají rovněž i pohybové senzory – světlo se pak zapne jen tehdy, když zaznamená váš pohyb. Senzor rovněž zvyšuje míru bezpečnosti, protože prozradí i případnou nežádoucí návštěvu.
Najděte si ten správný typ solární lucerny
- Solární lucerny do země jsou vlastně sloupová svítidla, která mají na konci ostrý kužel. Zapichují se do země. Mohou však mít podobu závěsných luceren se základnou určenou pro zapíchnutí do země. Pokud mají otočnou hlavu, tak jsou vhodná k osvětlení stromů a jiných zajímavých míst na zahradě.
- Lucerny na zem se hodí třeba k osvětlení chodníku nebo cestiček na zahradě. Je jen na vás, kde je položíte. Mohou mít zajímavý design, a tak se můžete setkat s osvětlením třeba v podobě kusu skály nebo kamene.
- Nástěnná solární svítidla jsou určena k pevnému připevnění na stěnu. Jsou ideální pro orientační osvětlení stěn domu, prostoru kolem dveří nebo samotného vstupu.
- Solární reflektory jsou nejvýkonnějšími solárními svítidly, a proto se používají k centrálnímu osvětlení prostoru u garážové brány nebo vchodových dveří.
- Bodová svítidla nebo svítidla se svorkou jsou malé solární lucerny, které díky svorce snadno připevníte i na tenké hrany, použít je proto můžete třeba k osvětlení altánu nebo prostoru pod slunečníkem.
- Solární světla do zámkové dlažby je možné nainstalovat přímo do země, tvoří pak součást dlažby. Světla se vyznačují tím, že se svou velikostí i tvarem podobají dlaždici. Jsou poměrně odolná a nebudou vám překážet.
- Solární řetězy jsou ideálním osvětlením pro balkon nebo terasu. Některé modely ale můžete použít i jako vánoční osvětlení. Nicméně je nutné počítat s tím, že jejich světlo je slabší a nemusí vydržet svítit příliš dlouho.
- Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na solární svítidla do bazénů a jezírek, jež dokáží vykouzlit magickou atmosféru.
Publikováno: 14. 9. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: alza.cz, blog.renegad.cz, hornbach.cz, kupi.cz, veselebydleni.cz