reklama

Jak dodat obývacímu pokoji šmrnc pomocí barev?

Barvy dodají každému pokoji osobitý styl a šmrnc. O obývacím pokoji to pak platí dvojnásob. Obývák je místo, kde trávíme spoustu času, zveme si sem své přátele a rodinu. Celkový ráz a styl pokoje vypovídá o naší osobnosti. Moderní barvy k obývacímu pokoji zkrátka patří. Pokud si nejste jistí, pak při výmalbě a proměně obývacího pokoje můžete oslovit bytového designéra, který vám s výběrem barev poradí, nebo to zkuste sami. Stačí dodržet pár jednoduchých zásad.

Moderní barvy v obývacím pokoji nesmí chybět (Zdroj: Depositphotos.com)

Panelák, moderní domek nebo starší zástavba?

Při výběru barev byste rozhodně měli zohlednit celkový ráz svého bydlení. Bydlíte v panelovém domě, v novostavbě rodinného domku nebo ve starší zástavbě? To by měla být jedna z prvních věcí, která o volbě barvy rozhoduje. Ne vždy je nutné podléhat moderním trendům. Důležitá je osobitost a váš vkus a styl. Barvy by měly podtrhnout vaši pohodu.

Neméně důležitou roli pak hraje velikost pokoje, orientace podle světových stran a rozložení a intenzita umělého osvětlení.

tmavý pokoj
V menších místnostech bychom se příliš tmavých barev měli vyvarovat. Opticky prostor ještě zmenší (Zdroj: Depositphotos.com)

Tmavé nebo světlé odstíny?

To, zda zvolit spíše tmavší nebo světlejší odstín závisí na velikosti obývacího pokoje. Moderní barvy jsou spíše světlé, ty si můžete dovolit prakticky do jakéhokoliv prostoru. Ze zajímavého a velkého obývacího pokoje však volba pouze světlých odstínů dokáže vytvořit dokonale nudný prostor. Zde si můžete dovolit experimentovat a kombinovat.

Světlé a teplé odstíny barev působí příjemně, odlehčují prostor, vzbuzují optimismus a podporují komunikativnost.

světlý obývací pokoj
Moderní jsou spíše světlé barvy, někdy však působí pokoj až nudně a zasloužil by barevné oživení (Zdroj: Depositphotos.com)

Pokud je obývák spíše menší, pak se vyvarujte tmavých odstínů. Zbytečně by prostor zmenšily a utlumily. A pokud i do menšího prostoru chcete zvolit z nějakého důvodu tmavší barvu, pak nakombinujte barevné stěny. Ponechejte světlý strop, světlejšími odstíny zvolené barvy vymalujte stěny a vaší vysněnou tmavou barvu umístěte na stěnu naproti oknu. Abyste však malý prostor tmavou barvou „nezabili“, tak volte světlejší nábytek a světlé doplňky. Dominantní tmavá barva by měla zůstat pouze na té jedné stěně a případně několika doplňcích.

tmavá výmalba
Kontrastní tmavé stěny a světlý strop sluší větším prostorům (Zdroj: Depositphotos.com)

Věříte na kouzlo barev?

Na kouzla přímo věřit nemusíte, ale vězte, že každá barva má jinou energii a působí na nás, aniž bychom si to přímo uvědomovali. Pro vytvoření útulného interiéru bychom měli volit spíše teplé barvy a pastelové barvy. Studené barvy interiér utlumí a pocitově ochladí.

 • Červená – je velmi energická a pozitivní, některé syté odstíny však působí až agresivně. S červenou je proto nutné zacházet obezřetně. Sice nabíjí energií, ale zároveň nás nutí energii neustále vydávat. Dlouhodobý pobyt v ryze červené místnosti nás proto může časem podvědomě začít vyčerpávat. Pokud je tedy vaší hitovkou právě červená barva, pak jí používejte umírněně a v kombinaci s tlumenými světlými odstíny.
 • Oranžová – je velmi energická barva s vysoce pozitivním nábojem, podněcuje k činnosti a tvořivosti.
 • Žlutá – je barvou sluneční, je opět velmi pozitivní a dobíjí energii, je optimistická a hřejivá, pomáhá odstranit únavu. Ideální je do obývacích prostor, kde jsou pouze malá okna a celkově je místnost spíše tmavší.
 • Hnědá a béžová – ve své světlejší paletě dokáže prostor zvětšit a zútulnit, ideální je do obývacích pokojů, jejichž součástí je jídelní kout
 • Modrá – je barvou studenou, avšak dokáže uvolnit napětí
 • Zelená – je barvou optimistickou, má relaxační a optimistické účinky, její tmavé odstíny dodají místnosti chlad a hloubku.
 • Bílá – je neutrální a nadčasová, působí sice neosobně a možná až sterilně, avšak její obrovskou výhodou je to, že dává prostor pro kombinování s dalšími barvami

Netradiční odstíny dodají obývacímu pokoji šmrnc

Mnoho lidí při výmalbě obývacího pokoje zůstává zbytečně konzervativní. Přitom vhodně zvolené odstíny na první pohled netradičních barev, jakými jsou sytě růžová, zlatá nebo neónové odstíny barev dokáží s interiérem divy. V takovém případě je však vhodné zvolit pouze jednu dominantní barvu a zbytečně ji nepřebíjet dalšími barevnými kombinacemi.

růžový pokoj
Pastelové odstíny růžové barvy jsou na ústupu. V popředí stojí výrazné fuchsiové a malinové odstíny (Zdroj: Depositphotos.com)
 • Růžová – už dávno neplatí, že růžová je jenom pro holky, naopak! Žádané jsou odstíny sytě růžové barvy v odstínech fuchsiové nebo malinové vzbuzují příjemný a přátelský dojem, navozují pocit harmonie a klidu. Naopak pastelové odstíny růžové jsou na ústupu.
 • Zlatá – podněcuje fantazii a je nesmírně elegantní a stylovou barvou. Je však dobré ji využít pouze jako doplňkovou barvu například na vzoru tapety. Použít ji na větších plochách bychom nedoporučovali.
 • Neonové barvy – do popředí se dostávají i výrazné neonové barvy. S jejich použitím však také opatrně. Pokud je použijete v nepřiměřené míře, působí agresivně a až psychedelicky.

Moderní barvy do obývacího pokoje podle charakteru a osobnosti

Každý jsme jiný, a i v závislosti na naší osobnosti se budete dobře cítit v obývacím pokoji, který bude barevně ladit s vaší typologií.

červený pokoj
S červenou raději opatrně, je to velice energická barva a proto je vhodnější ji kombinovat s neutrálními odstíny (Zdroj: Depositphotos.com)
 • Klidnější až flegmatická povaha – rozhodně dobře se budete cítit v záplavě všech odstínů zelené
 • Romantici – pro vás jsou vhodné pastelové barvy, prim pak hraje fialová, která se přesně hodí k vaší snivé povaze
 • Aktivní a energická povaha – vy se budete nejlépe cítit v obývacím pokoji laděném do odstínů žluté
 • Dynamika a temperament – pokud vás charakterizují tyto vlastnosti, pak sáhněte po červené a černé barvě v kombinaci s šedou a bílou
 • Dominantní povaha – vám bude vyhovovat bydlení v odstínech oranžové, abyste zmírnili svou povahu, volte však její pastelovější odstíny

Moderní obývací pokoj netvoří pouze zdi

Moderní interiéry je nutné chápat celostně. To platí i o malbě a volbě barev. Při výběru barev se tedy neomezujte pouze na výmalbu stěn. Dodejte místnosti ten správný šmrnc i kontrastním nátěrem stropu a podlahy. Ty bývají často opomíjené, a přitom tvoří nedílnou a nepřehlédnutelnou součást každého interiéru.

barevné stěny
Pokud chcete popustit uzdu fantazii, zkuste to s kombinací výrazných barev. Nábytek pak volte v neutrálních a ne příliš výrazných barvách (Zdroj: Depositphotos.com)

Proužky, kruhy a geometrie

Moderní obývací pokoje bývají často nejrůznější směsicí hravosti a kombinací barev, stylu a designu. Nebojte se tedy použít různé geometrické tvary nebo techniky dodávající zdem na plasticitě – tupování, tečkování, mramorování, váleček… Fantazii a barevným kombinacím se meze nekladou, vždy je však nutné mít na zřeteli, že je zapotřebí abyste se v místnosti cítili uvolněně, přirozeně a zkrátka dobře. Obývací pokoj vypovídá o vás, vašem vkusu a vaší osobnosti.

geometrická tapeta
Stěnám sluší i výrazné a kontrastní geometrické vzory. Je vhodné je umístit na jednu dominantní zeď (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 29. 5. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková