reklama

Podle čeho vybírat vhodné nůžky pro školáky?

Když přichází čas vybírat nůžky pro vaše dítě, je důležité vzít v úvahu několik faktorů, aby se zajistilo, že budou vhodné a bezpečné pro použití ve škole. Společnost Fiskars nabízí široký sortiment nůžek vhodných pro děti, a následující faktory vám pomohou udělat správný výběr.

Vyberte dětem ty nejlepší nůžky do školy (Zdroj: Fiskars)

Podle čeho vybírat nůžky pro děti do školy a školky? 

Při výběru nůžek pro děti do školy nelze koukat pouze na vzhledovou stránku či cenu. Byť vás bude potomek určitě přemlouvat, že nůžky ve tvaru slona jsou prostě ty nejlepší na celém světě a bez nich do školy nenastoupí. Co na tom, že s plastovým udělátkem si neustřihnete ani kousek papíru, maximálně buou nůžky žvýkat. Ale mají vzhled slona!

Při výběru nůžek je potřeba vždy zohlednit hned několik faktorů. Přinášíme přehled těch nejdůležitějších:

  1. věk dítětě
  2. strana držení
  3. bezpečnost
  4. materiál a kvalita
  5. ergonomie
  6. design
Co všechno je potřeba zohlednit při výběru nůžek?
Co všechno je potřeba zohlednit při výběru nůžek? (Zdroj: Fiskars)

Výběr nůžek pro děti do školy podle věku

Rozhodně tím nechceme říct, že je potřeba při pořizování nůžek vytahovat občanku. Je potřeba však zohlednit, zda je dítko předškolního věku nebo teeneger, co už pomalu pokukuje po vlastním bydlení. Důležité je, aby nůžky byly vhodné pro velikost ruky vašeho dítěte. Nůžky Fiskars jsou dostupné v různých velikostech, a proto je dobré vybrat takové, které dítěti dobře padnou do ruky a umožní mu snadno s nimi manipulovat.

První nůžky musí být hlavně bezpečné
První nůžky musí být hlavně bezpečné (Zdroj: Fiskars)

Je dítko levák nebo pravák?

Tytam jsou doby, kdy všichni museli používat jeden jediný nástroj, protože zkrátka na trhu nebylo nic jiného k dostání. Dnešní doba je již někde jinde. I výrobci takového zboží, jakým nůžky jsou, se zaměřují na rozdílnost v úchopu leváků a praváků. Nůžky pro leváky a praváky se liší v uspořádání rukojeti a tvaru čepelí, aby co nejlépe vyhovovaly potřebám obou skupin uživatelů

Nůžky pro leváky mají speciálně tvarované rukojeti, které usnadňují úchop levou rukou. Toto uspořádání umožňuje levákům stříhat pohodlněji a bez obtíží. Pokud bude levák používat nůžky určené pro praváka, bude mít práci s nimi značně nepohodlnou a ztíženou. A stejně tak, pokud pravák použije nůžky pro levoruké, bude až překvapen, jak špatně se s nimi pracuje. Již při prvním úchopu pozná, že nůžky v ruce "nesedí". Ergonomie je uzpůsobena na jiný úchop. 

Nůžky pro leváky mají jinou stavbu těla než pro pravoruké držení
Nůžky pro leváky mají jinou stavbu těla než pro pravoruké držení (Zdroj: Fiskars)

Při nákupu nůžek pro děti do školy dbejte především na bezpečnost

Společnost Fiskars se zaměřuje na bezpečnostní prvky u dětských nůžek. Tyto prvky mohou zahrnovat zakulacené špičky, aby se minimalizovalo riziko zranění, ale také speciální mechanismy pro uzávěr nůžek, aby se zabránilo náhodnému otevření. Pro předškolní děti navíc nůžky disponují pružinovou konstrukcí, která po každém střihu nůžky otevře. Dítě se pak může lépe soustředit na práci než na koordinaci prstů při pohybu rozevřít/sevřít. U nůžek pro nejmenší jsou kovové čepele potažené plastem, přesto nedochází ke snížení funkce přesného a čistého střihu. Navíc se otevírají v minimáním úhlu.

Na prvním nástroji se dítě naučí ovládat prsty
Na prvním nástroji se dítě naučí ovládat prsty (Zdroj: Fiskars)
První nůžky musí být hlavně bezpečné
První nůžky musí být hlavně bezpečné (Zdroj: Fiskars)

Kvalitní materiál zajistí dlouhou životnost

Nůžky by měly být vyrobeny z kvalitních materiálů, které zaručují dlouhou životnost. Fiskars je známý svými odolnými a kvalitními výrobky, což znamená, že nůžky budou sloužit po delší dobu. U starších dětí, které si již osvojily techniku stříhání, oceníte kvalitní nerezovou ocel, ze které je ostří vybaveno. U všech nůžek pro děti do školy i školky pak můžeme kladně hodnotit ergonomickou rukojeť z neklouzavého pogumovaného materiálu. 

Nůžky pro dětské tvoření musí být především z kvalitního materiálu
Nůžky pro dětské tvoření musí být především z kvalitního materiálu (Zdroj: Fiskars)

Díky ergonomii nůžky dobře padnou do každé ruky

Ergonomie je často opakovaným slovem. Ergonomické jsou násady k zahradnickému nářadí stejně jako k nástrojům v dílně, ergonomické jsou sedačky v autě i židle v kuchyni, zkrátka každý chce, aby používaný předmět padl přesně na míru. Ergonomie u nůžek je velmi důležitá. Vyzkoušejte si pár minut stříhat se starými kovovýni nůžkami. Zjistíte, že již po pár minutách máte na kloubech puchýře a svaly na ruce zpívají serenádu. Rukojeť může být konstruována tak, aby byla v jednél linii s čepelí, tím dochází k lepší přesnosti při střihu. Rukojeti jsou uzpůsobeny velikosti dětské ruky.

Nůžky musí dobře padnout do ruky
Nůžky musí dobře padnout do ruky (Zdroj: Fiskars)

Design až na prvním místě

A jsme u případu na začátku článku. Každé malé dítě si bude vždy vybírat podle vzhledu. A je to dobře. Pro děti může být motivující, když mají nůžky s atraktivním designem, který je zaujme. Fiskars nabízí nůžky s různými vzory a barvami, které jsou vhodné pro každý věk. Pro ty nejmenší je určena řada Fiskars Kids. Rukojeť je vytvarovaná jako oblíbené zvířátko - v nabídce je včela, rybička, beruška nebo panda.

Nůžky po nejmenší jsou hravé
Nůžky po nejmenší jsou hravé (Zdroj: Fiskars)

Ale ani na děti školou povinné nebylo zapomenuto. Žádný chlapec nechce stříhat s růžovými nůžkami, stejně tak holčičky neocení recyklovaný materiál nůžek. Dopřejte dětem trochu té zábavy při plnění jejich školních povinností. Barevná nabídka nůžek do školy je široká.

Starší děti si potrpí na pěkný design
Starší děti si potrpí na pěkný design (Zdroj: Fiskars)

Při výběru nůžek pro děti do školy i školky nesmíme zapomenout na žádný z výše uvedených faktorů. Jen tak můžeme dětem pomoci, aby práce ve škole byla snadnější. Přestože samotný výsledek je už na nich, výběr vhodných pomůcek tomu může napomoci. 

Publikováno: 13. 9. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková