reklama

Nenechte se překvapit nenadálou nepříjemnou událostí a vsaďte na účinné pojištění

Nejen doma, ale i na dovolené, v zaměstnání nebo třeba v parku se vám mohou přihodit nečekané události, které ale nemusí být vždy úplně šťastné. Spíš naopak. A aby ty nešťastné události nakonec šťastně dopadly, je dobré mít dobré a spolehlivé pojištění.

Pojištění odpovědnosti za škody by měl zvažovat zaměstnanec, soukromník i ostatní, může se opravdu hodit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou jiné osobě nebo společnosti je takové pojištění, které kryje všechny škody, které někomu způsobíme svým jednáním ve svém běžném životě nebo v zaměstnání. Škodu můžeme způsobit komukoliv a jsme za ni plně odpovědní, i když nebyla způsobena úmyslně. Pro zaměstnance je praktické sjednat si pojištění odpovědnosti pro zaměstnance, které kryje všechny náklady při úhradě škody, jež můžeme svým konáním způsobit svému zaměstnavateli.

Uvažovali jste již o využití některého z pojištění odpovědnosti zaměstnanců, pojištění majetku a odpovědnosti občanů? ČPP nabízí balíček pojištění s výhodami:

 • DOMEX+ chrání stavbu i její vybavení, navíc kryje i vaši odpovědnost
 • BYTEX+ ušetří starosti i náklady s bytovým domem
 • ZAMEX pojistí odpovědnost zaměstnance při výkonu povolání
 • HAFAN se postará o zdraví vašeho mazlíčka

Otázky na specialistu pojištění odpovědnosti za škody

Je možné si sjednat pojištění odpovědnosti za škodu i pro období dovolených, kdy s menšími či malými dětmi vyrážíme objevovat krásy naší vlasti? Děti mohou velmi jednoduše nešťastnou náhodou zničit nebo poškodit například drahé muzejní exponáty nebo vybavení hradů a zámků. Jak v takovém případě postupovat?

Na takovou situaci se vztahuje právě pojištění odpovědnosti, ideálně spojené s cestovním pojištěním nebo pojištěním občana pro běžné situace v životě. Takové pojištění se nazývá "Pojištění občanské odpovědnosti za škodu". Je zde zahrnuto například:

 • ​​škoda způsobená vašimi dětmi třetím osobám
 • škody vzniklé při rekreaci, zábavě a sportech
 • případ, kdy škodu způsobí váš domácí mazlíček
Poškozený exponát nevyčíslitelné ceny je noční můra rodičů s neposednými dětmi
Poškozený exponát nevyčíslitelné ceny je noční můra rodičů s neposednými dětmi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pojišťovna následně uhradí:

 • škody vzniklé druhému na životě nebo zdraví
 • škody vzniklé poškozením či zničením věci
 • náhradu některých nákladů případného soudního řízení
 • neomezený počet škod za rok

Řemeslníkům se může přihodit také nejedna nemilá situace, a sice že mohou svým neúmyslným jednáním např. při opravách v soukromých objektech způsobit škodu na majetku nebo na nemovitosti. Jak takovou situaci řešit?

I zde je možné pojištění odpovědnosti za škodu a každý podnikatel by měl na takovou situaci myslet. Stačí, pokud si sjedná pojištění odpovědnosti za výkon své podnikatelské činnosti. Toto pojištění pak kryje škody, způsobené právě při výkonu povolání OSVČ.

Jak si má počínat řemeslník, kterému se povedlo poškodit zařízení v domě?
Jak si má počínat řemeslník, kterému se povedlo poškodit zařízení v domě? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro koho je pojištění odpovědnosti určeno?

Každý podnikatel, který je povinný uhradit způsobenou škodu na zdraví či majetku v důsledku své pojištěné podnikatelské činnosti, by měl mít sjednané pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na:

 • škody způsobené ublížením na zdraví, zvlášť závažným ublížením na zdraví či usmrcením
 • škody na hmotných movitých věcích či objektech
 • finanční škody
 • náklady právního zastoupení
 • škody z výkonu vlastnických, nájemních či obdobných vztahů
 • škody způsobené vadným výrobkem

Vztahuje se pojištění také na tzv. kyberútoky? Mohou se pojistit firmy i jednotlivci?

Vyřazení celého systému na několik dní nebo týdnů, přerušení provozu, ztráta dat ať už o klientech, nebo o firmě jako takové jsou jen některé škody, které dnes obávaní hackeři můžou způsobit. Pojišťovny v Česku proto začaly nabízet možnost pojistit samotného klienta nebo firmu před riziky na internetu. Protože toto pojištění je v podstatě novinkou na trhu s pojistkami, prověřují si pojišťovny před sjednáním takového pojištění zabezpečení dat svých klientů. 

Protože se ale kyberútoky stávají nechtěnou součástí naší společnosti, je namístě dělat potřebné kroky již nyní. To znamená z vlastního přičinění zamezit skutečně funkční ochranou svá data a činnost v kybernetickém prostoru a ve spolupráci s pojišťovnou požadovat vytvoření spolehlivého pojištění.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group; epojisteni.cz; irozhlas.cz

Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová