reklama

S touhle originální výšivkou ve škole rozhodně zabodujete

Originální výšivka nemusí být jen na šatech. Klidně se může objevit i na jiných materiálech. Máme pro vás návod na originální výšivku, s níž ve škole rozhodně zabodujete. Nejde o nic těžkého a ani k tomu příliš mnoho nebudete potřebovat. Inspirujte se u nás a vyrobte si také svou vlastní originální výšivku.

i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Originální výšivka je letos v módě (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Originální výšivka 

Originální výšivka se u nás objevila již v 9. století, tedy již v době Velké Moravy. Původně se objevovala především u dvora, v klášterech a později i v měšťanských domech. V 19. století je vyšívání dokladem výtvarného smyslu a nadání lidu. V tomto období totiž došlo v lidové výšivce k stylovému mísení tvarů renesančních a barokních se styly empírovými a biedermeierovskými.

A právě v té době třeba lidová výšivka na Slovácku vychází především z renesanční ornamentiky. Faktem je, že i když vyšívání nikdy nevyšlo z módy, v poslední době došlo opětovnému nárůstu v oblibě nejen v módě, ale i v bytovém designu. Originální výšivka dokáže povýšit běžné předměty na vysoce personalizované. Výšivka dává předmětům jedinečný a osobitý vzhled. 

K tvorbě toho vlastně příliš mnoho nepotřebujete
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
K tvorbě toho vlastně příliš mnoho nepotřebujete

K výrobě originální výšivky na sešity budete potřebovat

  • obyčejný sešit 
  • černou nebo třeba hnědou čtvrtku
  • tuhé lepidlo nebo kancelářské lepidlo
  • nůžky
  • pravítko 
  • tužku 
  • jehlu a barevné bavlnky

Postup na originální výšivku na sešit:

Nejprve si na čtvrtku namalujte obrázek, který budete chtít vyšít
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Nejprve si na čtvrtku namalujte obrázek, který budete chtít vyšít

Originální výšivku vyrobíte podle vámi předem vytvořené šablony. Vypadá to zdánlivě jednoduše, ale nenechte se mýlit. Nepřestřelte proto napoprvé s příliš složitým obrázkem. Čtvrtku si nejprve přehněte a tužkou si na ni namalujte při prvním pokusu jednoduchý obrys obrázku. Jednotlivé tahy tužkou dobře rozmyslete, protože jde o budoucí jednotlivé stehy. Pozor si dejte obzvláště na obloučky, které by měly být rozděleny na více částí.

Jehlou si čtvrtku proděravte
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Jehlou si čtvrtku proděravte

Na obrázku si jehlou nebo šídlem vytyčte body, kudy povedete jednotlivé stehy. To znamená, že si vyrobte dírky vždy na začátku a konci jednoho stehu. Dejte si pozor, abyste si přitom čtvrtku nepokrčili ani neroztrhli.

Pak si obrázek vyšijte
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Pak si obrázek vyšijte

Vyberte si bavlnku, provlékněte ji okem jehly. Konec zauzlete a začněte s vyšíváním. Jehlu veďte z rubové strany obrázku, tedy zevnitř směrem ven. Jehlu protahujte jednotlivými dírkami, které jste si prve připravili. S vyšíváním začněte na jednom konci a postupně pokračujte až na druhý – tam jehlu protáhněte na rubovou stranu obrázku, kde nit zauzlete, a výšivku ukončete.

Vyšitý obrázek na čtvrtce nalepte na sešit
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Vyšitý obrázek na čtvrtce nalepte na sešit

Nakonec čtvrtku přilepte na sešit. Začněte vyšívanou stranou. Natřete ji pořádně lepidlem a pečlivě ji přiložte k hornímu obalu sešitu. Vše musí být pokryto. Čtvrtku pořádně k sešitu přitlačte a uhlaďte. Chvíli přidržte, aby se obrázek pořádně přilepil. Pak sešit otočte a proces opakujte. Zbyl vám na zadní straně nepěkný okraj? Nevadí. Přelepte ho washi páskou. Zadní strana tak získá luxusní tečku na konec.

Zkuste japonskou tradiční výšivku Sashiko 

Jste s výšivkou spokojeni? Troufnete si na něco těžšího? Tak zkuste na sešit přenést japonskou výšivku Sashiko. Jde totiž o nejžhavější trend ve světě ruční tvorby. Výšivka se nepoužívá pouze k dekorativnímu zpevnění látky nebo oděvu, ale právě k zdobení školních sešitů.

Sashiko je japonská výšivka z 16. století, která se vyšívá i podle šablon
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sashiko je japonská výšivka z 16. století, která se vyšívá i podle šablon

Sashiko se vyznačuje tím, že ke svým výšivkám používá převážně geometrické tvary, které spadají do dvou hlavních stylů: moyōzashi  v němž jsou vzory vytvořeny dlouhými liniemi běžících stehů, a hitomezashi  u něhož vzor vychází ze zarovnání jednotlivých stehů vytvořených na mřížce. Běžnými motivy jsou přitom vlny, hory, bambus, šípová pera, pampová tráva a propletené geometrické tvary. Vzory jsou to vskutku krásné, najdete je na internetu, ale už nejsou zrovna nejjednodušší a vyžadují více času, trpělivosti a většího propočítávání.

Zdroj informací: autorka článku; Pinterest; bhg.com; lidovaremesla.cz; denik.cz

 

Publikováno: 9. 9. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová