Obdivujete kreslené mandaly? Pak není nic jednoduššího, než abyste se sami pustili do jejich tvoření. Ačkoli se takové dílo může zdát náročné, uvidíte sami, že se správnými pomůckami a návodem můžou podobné dekorace zdobit i váš domov či zahradu v nejrůznějších podobách. Pusťte se do s námi do práce.
Proč tvořit vlastní kreslené mandaly?
Tvořit kreslené mandaly je nejen výtvarná, ale také relaxační technika s širokými psychologickými výhodami. Tato kreativní činnost umožňuje odpojit se od stresujících myšlenek a soustředit se na tvůrčí proces, čímž zlepšuje soustředění a umožňuje soustředit se plně na sebe a přítomnou chvíli. Vizuální a barevná kompozice mandal má terapeutický efekt na psychiku, pomáhá vyjádřit a zkoumat emoce a podporuje sebeprojev. Tvorba mandal také snižuje stres a úzkost, zvyšuje pocit estetické spokojenosti a má pozitivní dopad na celkové duševní blaho.
Na kreslené mandaly budete potřebovat:
- malířské plátno
- akrylové barvy
- tečkovací štětce různých velikostí
- tužku, pravítko
Na kreslené mandaly si připravte plátno a pravítko spolu s tužkou. Plátno si můžete ještě před tvořením natřít libovolnou barvou, pokud vám bílá nevyhovuje. S pomocí pravítka označte střed plátna – toto místo je určeno pro základní bod mandaly, středovou tečku, známou také jako "srdce mandaly". V tomto bodě začněte tvořit. Před samotným začátkem je nezbytné připravit si také vhodné barvy. Akrylové barvy nařeďte speciálním médiem nebo vodou. Pokud se rozhodnete barvy ředit vodou, výsledný odstín bude světlejší. Barvy míchejte tak, aby vznikla přiměřeně hustá kašička.
Při kreslení je důležité mít na paměti, že akrylové barvy rychle zasychají. Mějte proto vždy po ruce ubrousek, kterým otřete barvu z tečkovacího štětce (násady mají na koncích kovové koncovky s různě velkými kuličkami, kterými se dobře dělají právě tečky), s nímž byste bez tohoto kroku tvořili čím dál větší tečku kvůli nabalené zaschlé barvě.
Nyní si vezměte váleček o vhodném průměru (kolem 1 cm), kterým vytvoříte první, středovou tečku, a naneste barvu na jeho celý povrch. Je klíčové příliš netlačit váleček přímo na plátno, stačí jemně udělat kontakt a vytvořit tečku. Pak si vezměte nejmenší tečkovací štětec. Postupujte tak, že malujete od nejmenších teček postupně k těm větším, což dovolí mandale postupně růst. Začněte tečkou nahoru, dolů, vpravo a vlevo. Snažte se, aby vaše tečky byly co nejblíže středu, kde začíná srdce mandaly. Když máte hotové tyto tečky, nyní je čas dalšími tečkami vyplnit mezery mezi nimi.
Na další řadu použijte tečkovací štětec, který je vždy o trochu větší než ten, který jste měli předtím. Umisťujte tečky mezi dvě tečky z první řady. Tuto metodu opakujte i v následujících řadách. Když máte hotové základní řady, můžete začít s tečkami prováděnými "do ztracena". To znamená, že namočíte štětec do barvy pouze jednou a poté tečkujete, dokud barva ze štětce nezmizí.
Nakonec se pusťte do vytváření okvětních lístků. Vytvořte tečku mezi dvěma linkami a následně ji propojte táhnoucím pohybem směrem ke středu. Nyní na obě strany vzniklého lístku vytvořte další dvě protažené tečky, čímž vytvoříte celý lístek. V kreslené mandale pak můžete libovolně pokračovat stejnými technikami. Další kreslené mandaly pak mohou zdobit vaše hrnečky a další porcelán, kamínky v zahradě i další dekorace, které vás napadnou.
Co jsou (nejen) kreslené mandaly?
Kreslené mandaly i mandaly obecně jsou komplexní a symetrické vizuální vzory, často se středovým bodem, které mají kořeny v různých kulturách a náboženských tradicích. Jejich význam sahá od duchovních praxí po psychologické a relaxační techniky. Mandaly mají za cíl zprostředkovat harmonii a rovnováhu, jak výtvarně, tak mentálně. Skrze své geometrické vzory a barevné kombinace mandaly odrážejí strukturu vesmíru, přičemž tvorba mandal může pomoct člověku spojit se s hlubšími aspekty vlastního já, provádět introspekci a dosáhnout stavu vnitřního klidu. Jejich tvorbou se nejen zabavíte ve volných chvílích, ale zároveň můžete hluboce relaxovat.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, dublez.cz
Publikováno: 3. 9. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová