reklama

Víte, jak často byste měli vysávat? Odpověď vás možná překvapí

Vysávání koberce buď milujete, nebo nenávidíte. Mnoho lidí vysávání považuje pouze za nutné zlo, takže ho vykonává jen v nezbytně nutných případech. Jenomže to nestačí. Sice neexistuje žádný přesný univerzální plán, ví se však, že vysávání jednou měsíčně je skutečně málo. Jak často byste tedy měli správně vysávat, aby doma nebylo špinavé a nezdravé? My víme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysávání koberce někdo miluje a někdo nenávidí (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vysávání koberce je jedna věc, ale nejen o tom vysávání je

Vysávání koberce je jedna věc, dnes se však kromě koberce vysávají také podlahy, pohovky, postele, žaluzie, a dokonce i stropy. Víte ale, jak často byste je měli vysávat? Ne, doopravdy to není zase tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Viditelná špína není tím správným můstkem pro rozhodování. To už bývá zpravidla pozdě. Všeobecně je možné říct, že čím častěji, tím lépe. Pokud však nejste nadšenci vysávání, měli byste vědět, že frekvence vysávání by se měla odvíjet od několika faktorů. Potřeba vysávání závisí na vašem životním stylu, zdravotním stavu lidí žijících v bytě, jejich počtu či přítomnosti malých dětí a mazlíčků. 

Vysávat byste měli především pravidelně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysávat byste měli především pravidelně

Proč byste vůbec měli vysávat? 

Časté vysávání koberců a všech dalších povrchů je jeden z nejlepších způsobů, jak můžete svůj domov udržet v čistotě. Na podlahách všech typů se totiž shromažďují nečistoty (jde o zrnka písku, zeminu, vlasy, chlupy domácích mazlíčků, odumřelé kožní buňky, úlomky nehtů, plísně, exkrementy roztočů, pyly i bakterie), které doma mít rozhodně ve velkém nechcete. Pokud koberce pravidelně nevysáváte, špína se usazuje v těch nejhlubších vrstvách koberce, kde vytvoří ideální živnou půdu pro roztoče a bakterie. Ti tam jsou vysloveně jako v přepychovém bufetu. Množí se a velmi záhy začne váš domov být zatuchlý. A rozhodně to bude také vidět. Navíc špatná péče vede k snížení životnosti podlah, koberců i čalounění. A může to mít i neblahé zdravotní následky. Nepravidelné vysávání může totiž dokonce vést i k snížení obranyschopnosti a rozvoji alergických reakcí nebo astmatu. 

Pokud máte domácí mazlíčky, vysávejte častěji
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud máte domácí mazlíčky, vysávejte častěji

Jak často byste měli tedy vysávat? 

Pokud jste zpravidla celý den pryč, nečistot doma budete mít pravděpodobně méně než ti, co se doma více pohybují. V tom případě vám bude tedy stačit, když doma povysáváte jen 1–2× týdně. S větším výskytem a s větším počtem osob v domácnosti se pak potřeba vysávání logicky zvyšuje. V tom případě pak vysávejte minimálně 4× týdně. Pakliže však máte také nějakého chlupatého mazlíčka, měli byste vysávat mnohem častěji, a to minimálně každý druhý den. V případě, že máte malé děti, vysávat byste měli dokonce alespoň jednou denně. A jestliže máte doma alergika, astmatika nebo někoho s chronickými zdravotními problémy, vysávat byste měli rovněž každý den, ale kvalitním vysavačem se špičkovým HEPA filtrem. Ty nejlepší mají dokonce dezinfekční UV lampu. 

Vysávání podle pokoje 

Když vezmeme v potaz jednotlivé pokoje, v kuchyni připravujeme jídlo, a proto je třeba dbát o mnohem větší čistotu. Podlahu v kuchyni proto vysávejte alespoň jednou denně. V případě obývacího pokoje, když nemáte domácí mazlíčky, můžete si dovolit obývací pokoj vysávat pouze 1–2× týdně. Ložnici pak postačí vysávat pouze jednou týdně. Hala a předsíň by se měla vysávat nejméně 2× týdně. 

Robotický vysavač je ideální k vysávání hladkých podlah
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Robotický vysavač je ideální k vysávání hladkých podlah

Jak vysávat tvrdé podlahy 

Je zcela pochopitelné, že v bytě nemáte pouze jeden typ podlahy. Ne všude jsou dnes koberce. Faktem ale je, že v současnosti je možné vysávat i tvrdé podlahy. Samozřejmě, že k tomu potřebujete mít ten správný vysavač, aby vám podlahu nepoškrábal, ale jinak je to podobné jako v případě místností s kobercem. Tvrdé podlahy vysávejte minimálně jednou týdně. Kromě vysávání pak tyto podlahy každý den zameťte a pravidelně mopujte. I zde totiž mohou nečistoty ulpět. Nejhůře na tom jsou rohy, spáry, trhliny nebo štěrbiny. 

Jak často je dobré vysávat jiné povrchy? 

  • Čalouněný nábytek by se měl vysávat alespoň 1× týdně. 
  • Žaluzie stačí povysávat každý druhý týden. 
  • Pelíšky vašich chlupatých miláčků by měly být důkladně povysávány jednou týdně. 
  • Matrace by měly být povysávány minimálně 2–3× ročně. U alergiků pak při každém převlékání postele. 
  • Stropy vysávejte 3–4× ročně. 

Pozor, při vysávání nestačí pouze zapnout vysavač a rychle jím projet pokoj!

Nejprve je vhodné v místnosti otevřít okno. Z polic a skříní povysávejte prach. Nechte 2 hodiny usednout. Teprve až po dvou hodinách, kdy rozvířený prach sedne na zem, je možné začít v místnosti vysávat. Vysávejte vždy od té nejčistší místnosti v domě a postupujte postupně až do předsíně. V místnosti pak vždy začněte vysávat od toho nejvzdálenějšího kouta. Postupně se posouvejte souvislými tahy směrem ke dveřím. Při vysávání vysavačem zajeďte do každého koutu v pokoji, tedy i pod nábytek, křesla, konferenční stolek a pohovku. Tam se totiž hromadí nejvíce prachu.

Nepohybujte se po místnosti příliš rychle, buďte pečliví. Vysávání chce čas. Povysávání jedné průměrně velké místnosti by vám mělo trvat zhruba 20 minut. Tahy vysavačem neveďte pouze jedním směrem, pohybujte se ideálně nejprve směrem od východu na západ a pak ze severu na jih. K vysávání používejte různé nástavce, které vám pomohou s vyčištěním rohů a podlahových lišt. Před každým vysáváním nejprve zkontrolujte sáček a filtr, zda nepotřebují vyměnit. Vyměňte je včas, protože jinak vám vysavač nebude dobře vysávat. 

Existují různé typy vysavačů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Existují různé typy vysavačů

Typy vysavačů, které můžete použít k vysávání svých domovů 

Vzhledem k různým podlahám v bytě můžete používat hned několik typů vysavačů. Nejvíce lidé používají klasické podlahové vysavače se sáčky a potom robotické vysavače, které jsou ideální na hladké podlahy. Kromě nich tu ale jsou bezsáčkové vysavače, které vysávají přímo do nádoby nebo do nádoby s vodou. Další alternativou jsou tyčové vysavače, které jsou skladné, a snadno se s nimi pracuje. Velmi dobře se s nimi vysávají schody nebo těžce dostupná místa. Výborné výsledky také vykazují na hladkých podlahách, ale hodí se i k vysávání koberců. 

Jednou za čas je nutné provést hloubkové čištění koberců
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednou za čas je nutné provést hloubkové čištění koberců

Hloubkové čištění koberců 

Jednou za půl roku (nebo rok) byste pak měli provést hloubkové čištění koberců, matrací a čalouněného nábytku. V případě, že doma kouříte, tak by takové čištění mělo nejlépe proběhnout každé 3 měsíce. Hloubkové vysávání čili čištění koberce je totiž schopné odstranit veškerou zašlapanou špínu, redukuje pachy, zbaví váš koberec skvrn a nevzhledných fleků, pomůže odstranit z koberce vosk, koberec bude dezinfikován a zbaven chlupů, alergenů, virů a bakterií. Váš koberec pak bude vypadat jako právě přinesený z obchodu.

Klasické hloubkové čištění je manuální, k němuž se používá speciální přípravek určený pro hloubkové čištění koberců. Nanáší se na koberec houbičkou, a nakonec se z koberce vykartáčuje, nebo vysaje. Tato metoda však není ideální pro všechny koberce. Je to také poměrně náročná činnost a v době high-tech vychytávek si dřinu můžete usnadnit pomocí profesionálního tepovače, který si nemusíte ani kupovat, stačí, když si ho půjčíte.  

Zdroj informací: bhg.com; thespruce.com; familyhandyman.com; homesandgardens.com; rd.com 

Publikováno: 2. 9. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová