reklama

Cestování se psem nebo kočkou má svá pravidla

Cestovaní se psem nebo kočkou po Evropě, třeba na dovolenou, případně na výstavu, nemusí být náročné. Nejprve je dobré znát pravidla, která musí být u nás nebo za hranicemi splněna. Hlavně u psů, koček a fretek se jedná o platná očkování, jednoznačnou identifikaci zvířete, ale také bezpečnou přepravu v osobním voze nebo veřejné dopravě. Poradíme vám vše podstatné, abyste si svou cestu užili s mazlíčkem bez problému.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cestování se psem nebo kočkou není složité (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cestování se psem nebo kočkou

Při cestování se psem nebo kočkou po Česku či po Evropě je nutné dodržet hlavně bezpečnostní a veterinární pravidla. Nejčastěji budete cestovat se svým psem nebo kočkou osobním automobilem. Mějte na paměti, že nejen u nás, ale i v ostatních státech nesmí být pes v autě na volno. Zákon mluví o povinnosti řidiče zajistit zvíře tak, aby nemohlo ohrozit své lidské spolujezdce. Pes nebo kočka mohou být umístěni na sedačce, nebo v zavazadlovém prostoru. Jinak můžete dostat velmi tučnou pokutu, a to především za hranicemi bude vaši peněženku pěkně bolet.

Přepravní box lze umístit i na zadní sedadla
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přepravní box lze umístit i na zadní sedadla

Cestování se psem nebo kočkou do zahraničí z veterinárního hlediska

Při cestách do zahraničí je nutné u psa, kočky nebo fretky dodržet tato pravidla:

1. Identifikace zvířete

Pokud chceme cestovat se psem, kočkou nebo fretkou, kterou máme v zájmovém chovu (max. 5 kusů zvířat), musíme je nechat před cestou označit mikročipem u veterinárního lékaře. Mikročip musí splňovat ISO normu (ISO 11784 nebo ISO 11785), aby byl čitelný pro čtecí zařízení. Zvíře může být i tetováno, ale toto označení je uznáno, jen pokud bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011 a je jasně čitelné. U ostatních zvířat, jako jsou např. morčata, křečci, laboratorní krysy, toto není nutné.

2. Pas zvířete v zájmovém chovu

Stejně jako opatření čipem je důležité si nechat před cestováním do zahraničí vystavit veterinárním lékařem pas zvířete. Opět se toto opatření vztahuje na psy, kočky a fretky. Tento pas platí ve všech státech Evropské unie a akceptují jej i ostatní státy, jako je například Švýcarsko. V tomto dokladu je uvedena přesná identifikace vašeho miláčka, především označení zvířete s jeho popisem a fotografií a také údaje o majiteli.

Cestovní pas je pro cestování zvířete do zahraničí nezbytný
Cestovní pas je pro cestování zvířete do zahraničí nezbytný (Zdroj: Šárka Miškovská)
V cestovním pase musí být zvíře identifikovatelné
V cestovním pase musí být zvíře identifikovatelné (Zdroj: Šárka Miškovská)

3. Očkování proti vzteklině

Psy, kočky a fretky musejí být očkováni proti vzteklině, a to od 3 měsíců věku. Rovněž musejí být pravidelně očkovací látkou přeočkováváni v přesném termínu. Očkování provádí veterinární lékař, který o tomto vede záznam, a také tuto informaci uvádí do pasu zvířete. Na výběr jsou očkovací látky s ročním intervalem. V současné době je k dispozici i očkovací látka, která se aplikuje zvířeti jednou za tři roky. Toto očkování je povinné, pokud budeme se zvířetem cestovat po Evropě. U mladých zvířat můžeme vycestovat nejdříve po 21 dnech od provedení očkování podle očkovacího schématu. U zvířat, která se mají jen přeočkovat, je nutné dodržet přesné datum, aby bylo ještě před vypršením lhůty dané výrobcem očkovací látky.

4. Ošetření proti echinokokům (odčervení)

Toto je vhodné provádět v pravidelných intervalech i před cestováním po Evropě. Velká Británie, Irsko, Malta nebo Finsko toto ošetření proti parazitům u psů přímo vyžadují a veterinární lékař musí o aplikaci uvést do pasu zvířete záznam. Odčervení musí být provedeno 24–120 hodin před vstupem na území výše uvedených států a musí o něm být záznam v pasu zvířete.

Cestování s mláďaty neočkovanými proti vzteklině

S mladými psy, kočkami a fretkami do stáří 12 týdnů je možné cestovat po Evropské unii, když nejsou očkováni proti vzteklině, a to za předpokladu, že se nesetkala s volně žijícími zvířaty, nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá. Je možné cestovat se psy, kočkami nebo fretkami ve stáří od 12 týdnů do 16 týdnů, kteří již byli očkováni proti vzteklině, ale očkování není ještě platné.

Cestování osobním vozem po Evropě

Tento druh cestování se psem nebo kočkou po Evropě je velmi a častý a oblíbený. I v tomto případě musíte dodržovat bezpečnostní pravidla, která stanovuje zahraniční silniční zákon. Především má být zvíře umístěno buď v zavazadlovém prostoru, který je oddělen mřížkou, nebo umístěno v přepravním boxu či kleci. Tento způsob přepravy je velmi praktický, neboť pes či kočka mají dostatek prostoru.

Zvíře můžete kdykoliv vyvenčit a dodat mu dostatek tekutin nebo potravy. Pokud se vám pes do zavazadlového prostoru nevejde, můžete je umístit do přepravního boxu, který na sedadle zafixujete bezpečnostním pásem. Stejně můžete zafixovat i box s kočkou nebo fretkou. U psa je další možností postroj s přezkou, kterou opět připevníte k bezpečnostnímu pásu.

Ideální přeprava mazlíčků je v zavazadlovém prostoru opatřeného kannelou, kterou můžete složit i vyndat
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Ideální přeprava mazlíčků je v zavazadlovém prostoru opatřeného kannelou, kterou můžete složit i vyndat.

Cestování dopravními prostředky

Letecká přeprava je vhodná jen pro opravdu klidná a zdravá zvířata. Je to možné za určitý poplatek, který se hradí přepravní letecké společnosti a pohybuje se v řádech desítek EUR za jednu cestu. S přepravcem se musíme na našem plánu domluvit a zjistit podrobnosti. Zvíře je nutné umístit do schrány určené na přepravu letadlem. Jde o odolný pevný uzavíratelný box s pevným dnem s otvory pro dýchání.

Tento přepravní box můžeme umístit buď na palubu letadla, tedy do kabiny pro cestující. Je to vhodné pro malá zvířata, neboť rozměry přepravního boxu nesmí překročit rozměry 43×30×27 cm (délka, šířka, výška) a zvíře nesmí být těžší než 8 kg. Schrána musí být umístěna pod sedadlem, kde sedíme.

Pro větší zvířata je určen prostor v podpalubí letadla, tedy v zavazadlovém prostoru. Rozměry boxu nesmí překročit 130×69×80 cm a zvíře nesmí překročit váhu 32 kg. V tomto případě musí být schrána vybavena vodou a jídlem s možností doplnění zvnějšku a označena vaším jménem a telefonickým kontaktem. Je dobré před zvolením tohoto druhu cestování se poradit s veterinárním lékařem, který nám tento druh dopravy doporučí a poskytne určité tišící prostředky, či navrhne, že je to pro našeho mazlíčka přímo nevhodné.

Při cestování s vaším mazlíčkem do zahraničí veřejnou dopravou – vlakem, autobusem nebo lodí je opět nutné o tomto kroku uvědomit přepravce, který rozhodne, zda je možno zvíře přepravit a za jakých podmínek. I toto cestování po Evropě bude zpoplatněno. Malé zvíře je vhodné umístit do přepravního boxu. Větší zvíře, především pes, bude muset cestovat s košíkem a být opatřeno postrojem nebo obojkem, samozřejmostí bude krátké vodítko. V žádném případě nesmíte zapomenout na pitný režim vašeho mazlíčka!

Zdroj informací: svscr.cz; superzoo.cz; smartwings.com

Publikováno: 13. 9. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská