reklama

Sportujte s vaším čtyřnohým kamarádem! Přinášíme vám tipy, rady a doporučení

Milujete pohyb a chcete se věnovat sportovním aktivitám se psem? Existuje mnoho společných sportovních aktivit, které můžete sdílet se svým čtyřnohým parťákem a posílit tím váš vztah. Důležité je ale dodržet několik zásad, aby sportování bylo bezpečné a příjemné pro vás oba. Každý pes (pokud už není senior) má rád pohyb, ale ne každý se hodí na sport.

i (Zdroj: Super zoo)
Zapojte pejska do vašich sportovních aktivit (Zdroj: Super zoo)

Chcete provozovat sportovní aktivity s vaším psem, ale jak začít?

Začínejte postupně a pozvolna zvyšujte intenzitu. Dbejte na známky únavy a nevyčerpávejte psa příliš dlouhým tréninkem. Při výběru sportovních aktivit je dále důležité vzít v úvahu zdravotní stav, věk i plemeno vašeho psa.

„Energická a sportovně založená plemena, jako je border kolie, australský ovčák, husky nebo retrívr, jsou ideální pro většinu sportů. U větších plemen je nutné počkat až do završení tělesného vývinu, zhruba do roku a půl věku,“ říká Alena Bartoníčková, produktová specialistka sítě prodejen pro chovatele.

Naopak menší, krátkolebá a krátkonohá plemena by neměla být vystavována velkým zátěžím. Obecně ale platí, že klouby starších psů není vhodné zatěžovat sportovními aktivitami. Pokud máte dotaz ohledně vhodnosti sportu pro vašeho psa, konzultujte to s veterinářem nebo profesionálním trenérem psů. Trenér poradí, zda je váš pes vhodný pro konkrétní sport, ale zda nemá náhodou nějaké zdravotní omezení, vám pomůže zjistit jedině lékař.

Běhání je skvělým způsobem, jak si udržet kondici

Hodí se jako sportovní aktivita v městských parcích, kde nebývá volné pobíhání psů povoleno. Pokud je váš pes energický a má rád běhání, můžete společně praktikovat canicross – běh s psem připevněným k vašemu pasu nebo bokům speciálním postrojem. Na klasický obojek zapomeňte. Canicross vyžaduje postroj pro psa, který neomezuje jeho dýchání a pohyb a optimálně rozloží tah. Používejte pružné vodítko pro komfort vás obou.

Pořiďte pejskovi speciální postroj, samotný obojek s vodítkem je nevhodný
i (Zdroj: Super zoo)
Pořiďte pejskovi speciální postroj, samotný obojek s vodítkem je nevhodný

Běh s kolem

Pro ty, kteří preferují cyklistiku, je jízda na kole se psem běžícím na vodítku skvělý způsob, jak psovi dopřát dostatek pohybu. Opět je zde důležité používat kvalitní postroj pro psa a pružné vodítko s amortizérem, aby nedocházelo k rázům při prudkém zastavení. Amortizér výrazně tlumí tah psa. Bike anténa snižuje na minimum pravděpodobnost, že se vám vodítko zachytí do předního kola, když pes přestane táhnout.

Bike anténa minimalizuje, že se vám vodítko zaplete do drátů předního kola
i (Zdroj: Super zoo)
Bike anténa minimalizuje, že se vám vodítko zaplete do drátů předního kola

Turistika

Pokud rádi trávíte čas v přírodě, turistika je skvělou volbou, protože chůze po dvou a pes zkrátka patří k sobě. Výlety do polí, hor, lesů nebo na pláž jsou pro psy vzrušující a plné nových vjemů.

Plavání

Plavání nezatěžuje klouby a napomáhá rovnoměrnému osvalení celého těla. Není ale vhodné pro každého psa. Jezevčíci, baseti, buldočci a mopsi pro pohyb ve vodě zkrátka nemají potřebnou fyzickou výbavu. Pro některé mladé pejsky je vodní plocha něčím neznámým a trochu děsivým. Existuje spousta nápaditých plovacích hraček, které ho motivují k tomu do vody vlézt. Na co nezapomínat: Zkontrolujte přístup do vody, neposílejte do vody uhnaného psa a nenuťte ho k plavání v místech, odkud nemůže sám vylézt. Z důvodu bezpečnosti doporučujeme plovací vestu.

Vybavte pejska plovací vestou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vybavte pejska plovací vestou

Kdy sportovat v létě a proč nezapomínat na vodu?

Léto může být pro psa náročné, zejména při fyzické aktivitě. Pes se na rozdíl od člověka při zátěži nepotí, ale zrychleně dýchá. Raději tedy vybírejte časné ráno nebo podvečer, kdy jsou teploty nižší. Nezapomínejte mít vždy při sobě dostatečné množství vody a vhodnou nádobu pro vašeho psa, abyste mu zajistili dostatečnou hydrataci.

A jak je to na podzim a v zimě?

Pokud trénujete venku za každého počasí, voděodolné oblečení vám a vašemu psovi pomůže zůstat v suchu a teple. Pláštěnky, softshellky, bundy i obuv jsou k dostání také v psí variantě. „Obuv je pro psa vhodná a poskytuje trakci například na sněhu, ledu i rozpálených kamenech. Tlapky je ale také možné chránit mastí, která ochraňuje polštářky psích tlapek před posypovou solí v zimě a horkým povrchem chodníků a cest v létě.

Dodržujte pitný režim
i (Zdroj: Super zoo)
Dodržujte pitný režim

Psí sporty

Sportovní kynologie je oblast, která se zaměřuje na sportovní disciplíny pro psy a jejich majitele. Zahrnuje různé soutěže a sportovní aktivity, které testují poslušnost, rychlost, obratnost a inteligenci psa.

  • Agility: zábavná sportovní disciplína, kde pes překonává různé překážky na čas. Podobá se trochu koňskému parkuru. Tato aktivita vyžaduje trénink a spolupráci mezi vámi a psem. Kromě kvalitního vybavení, které jsme zmínili výše, jsou užitečnými pomůckami nejrůznější pamlsky, které slouží jako motivace i odměna.
  • Flyball: Tato soutěž je určena pro rychlé psy, kteří musí překonat řadu překážek, aby dosáhli míče na druhém konci trati a rychle se vrátili zpět k majiteli. Oproti agility má mnohem nižší požadavky na fyzickou kondici psovoda.
  • Dog dancing: Tato aktivita kombinuje taneční prvky s poslušností psa. Vyžaduje trénink a součinnost mezi vámi a psem.
  • Dog frisbee: Frisbee může být pro psa zábavnou hrou i náročným sportem. Trénujte postupně a vyhýbejte se přílišným skokům, které by mohly zatěžovat klouby.
  • Obedience: Tento sport se zaměřuje na poslušnost psa a jeho schopnost provádět různé povelové cviky s co největší přesností a příjemnou prezentací. Trénuje se formou hry, ale od psa vyžaduje koncentraci.
  • Dogtrekking: kombinuje turistiku a orientační běh s psím společníkem. Rozvíjí souhru a vzájemné pochopení. Týmy musí projít určenou trasu s různými kontrolními body.
  • Canine Freestyle: Tento sport kombinuje sérii cviků v rytmu hudby a poslušnost psa, kde majitel a pes společně provádějí různé kreativní a synchronizované pohyby.

V každém ze sportů je důležité, aby byl pes dobře motivován a měl radost ze spolupráce s majitelem. Sportování s vaším psem může být nejen zábavné, ale i prospěšné pro vaše zdraví a vztah s ním. „Dbejte však na jeho bezpečnost, správné vybavení a přiměřenou zátěž. A nezapomeňte, že každý pes je jedinečný, takže respektujte jeho schopnosti a limity,“ upozorňuje MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D.

Zdroj informací: Super zoo

Publikováno: 26. 8. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce