reklama

Chov koi kaprů je u nás oblíbený

Když se řekne chov ryb, všichni si jistě vybavíte akvarijní rybičky v akváriích nebo chov ryb, který provozují profesionální rybáři např. v sádkách. Další možností je chov okrasných ryb v jezírku nebo rybníčku na vaší zahradě. Například chov koi kaprů je velmi oblíbený, ale má svá pravidla. Poradíme, jak takový chov ryb správně udržovat a jak předcházet různým nástrahám a problémům.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Chov ryb koi kaprů je velmi populární (Zdroj: Šárka Miškovská)

Chov ryb koi kaprů

Chov ryb je rozšířen po celém světě. Například chov okrasných koi kaprů pochází z Japonska, kde je tato ryba symbolem síly, odvahy, štěstí a dlouhověkosti. Při správném chovu se může dožít i sedmdesáti let. V jedné prefektuře v Japonsku mají dokonce muzeum s jezírky. Chov těchto ryb v Česku začal již v 80. letech, kdy byly do tehdejšího Československa dovezeny první kusy a tento chov ryb trvá dodnes. V Evropě chovaní kapři se jmenují eurokoi. U těchto druhů ryb není při chovu důležitý původ, ale tvar, zbarvení, sytost skvrn a jejich rozložení. Eurokoi kapr je v našich podmínkách odolnější než originální koi kapr.

Podle typu a velikosti se liší i pořizovací cena těchto mazlíčků. U některých může dosáhnout i několika desítek tisíc korun. Tyto ryby můžete krmit přímo z ruky, protože jsou velmi přítulné. Chov ryb je nenáročný na rozdíl od ostatních domácích mazlíčků. Pokud rádi relaxujte, je ideální příležitost si do vašeho jezírka několik koi kaprů vysadit a zamilovat si je. Tento koníček se v Japonsku dědí z generace na generaci.

Koi kapr se rád krmí ruky
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Koi kapr se rád krmí ruky

Jak na to

Chov kaprů je vhodný ve skupině minimálně od pěti kusů. Jezírko pro chov koi kaprů je specifické svou konstrukcí, s minimální velikostí alespoň 5 m³. Ryby mohou po vydatném krmení dosahovat velikosti až 1 m. V nejhlubším místě jezírka je vhodné instalovat dnovou výpusť, tzv. gulu, ze které jsou všechny nečistoty odváděny pryč z jezírka do filtračního zařízení.

Hloubka jezírka by měla v nejhlubším místě dosahovat alespoň 1,5 m – kvůli klidnému přezimování ryb, ideální hloubka je 2 m nebo i více. Jezírko se vám nebude v létě přehřívat, zabráníte rozrůstání nepříjemných řas a vytvoříte pro chov ryb ideální zimoviště. Jezírko potřebuje kvalitní filtraci a UV lampy, těmi likvidujete řasy. Na 1 m³ připadá výkon 3 W. Pro dobrý výkon UV lampy je dobrá každoroční výměna zářivky.

Dbejte na čistotu vody v jezírku, jen tak bude chov ryb radostí a ne starostí
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Dbejte na čistotu vody v jezírku, jen tak bude chov ryb radostí a ne starostí

Krmení

Koi kapry krmte několikrát denně v menších dávkách. Ke krmení používejte vždy kvalitní krmivo, lišící se podle ročního období. Strava by měla obsahovat maximálně 8 % tuku. Ryby nijak nepřekrmujte, jinak nesnědená potrava v jezírku zahnívá a přispívá k nekvalitní vodě, která se snadno kazí. S krmením přestaňte, jestliže teplota klesne pod 10 °C, nebo naopak pokud stoupne nad 30 °C. Krmivo je nutné skladovat v suchu, chladnu a temnu.

Koi kapry nepřekrmujte
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Koi kapry nepřekrmujte

Koi kapr

Tento druh ryby v japonštině zvaný „Nishikogoi“ se také nazývá králem jezírka. První křížení těchto kaprů v Číně jsou zaznamenána již před 2 000 lety. Předchůdcem je divoká forma kapra, která je proti našemu kaprovi podlouhlejší a hubenější. Tento druh ryby je jedinečný pro svou nepřebernou barevnou kombinaci dosaženou křížením. První barevnou mutací byla barva červená – v Japonsku jsou zaznamenány první chovy těchto kaprů před 1 000 lety. Intenzivní chov však začal později, mezi lety 1810–1815. 

Koi kapr je velmi milý společník
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Koi kapr je velmi milý společník

Nejznámější jsou tyto barevné varianty koi kaprů:

  • ogon – jedná se jednobarevnou formu s kovovým leskem ve zlatavé barvě
  • kohaku je dvoubarevná forma s bílou základní barvou a s červenými skvrnami, toto je nestarší chovaná forma
  • bekko jsou kapři s černou kresbou na bílém, červeném nebo žlutém podkladě
  • asagi se vyznačuje u tohoto druhu modrobílou barvou
  • usury jsou formy s černou základní barvou a jednobarevnou kresbou
Zlatavá forma koi kapra
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Zlatavá forma koi kapra

Koi kapři se rovněž různě nazývají podle jejich stáří, například od stáří 0–1,5 roku se jim říká tosai, stáří 2,5–3,5 roku se nazývají sansai.

Chov ryb se neobejde bez chyb

Pokud chcete mít chov koi kaprů bezproblémový a užívat si „relaxu“ u jezírka s možností krmení ryb z ruky, je nutné dodržet několik zásad.

  • Ryby nepřekrmujte, krmte je jen množstvím, které jsou schopny sníst během několika minut. Nespotřebovaná strava způsobuje nejen zhoršenou kvalitu vody, ale také přispívá ke zdravotním problémům těchto mazlíčků. Jednou z nich může být nadváha.
  • Nepřeplňujte rozměr všeho jezírka dalšími kusy koi kaprů. Pro chov ryb je optimální dodržet jednoduchou rovnici 1 m³ = 80 cm délky. Pokud jich chovat více, musíte jezírko zvětšit a přidat další filtraci. Nedostatečná filtrace vede ke špatné kvalitě vody v jezírku.
  • Při zakoupení koi kaprů z nejistého chovu dbejte karantény, která musí být minimálně 3 týdny. Pokud nejsou s novými kusy problémy, můžete je pustit do vašeho jezírka, jinak si zanesete do jezírka parazity či bakteriální nebo virovou infekci. Doplňujte do vašeho jezírka vodu, kterou jste před tím neutralizovali od chloru, jinak vám může běžná voda s chlorem otrávit celý chov ryb.

Zdroj informací: zahradnijezirka.net, ceskaryba.cz, koikaprprodej.cz

Publikováno: 30. 8. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská