Sušené květiny jsou krásné. Víte ale, že je můžete použít i k dalšímu tvoření? Ano, vskutku. Jde o jedinečnou techniku, která opět po letech zažívá velký boom. Inspirujte se u nás a přičichněte spolu s námi k této krásné technice, která je přístupná i k těm, kteří neumí malovat. Připravili jsme si pro vás jednoduchý návod vhodný pro začátečníky.
Sušené květiny, čili lisované květinové umění
Sušené květiny můžete použít i ke kreativnímu tvoření. Tato technika je ve světě známá jako Pressed flower art, což můžeme přeložit do češtiny jako lisované květinové umění. Zmiňujeme se vám o něm uprostřed léta právě proto, že je ta nejvhodnější doba, kdy se s touto tvorbou můžete ještě stihnout seznámit. Tento druh umění je v mnoha ohledech nadčasový. A i když by se mohlo jevit, že jde o žhavou novinku, vůbec tomu tak není, má za sebou dlouhou historii.
První lisované dekorace, které byly nalezeny, totiž pochází z 3000 let staré rakve Tutanchamonovy matky. Oficiálně se lisování květin za účelem tvorby obrazů objevilo v 16. století. Tehdy dostalo název Oshibana. Prostřednictvím interakce mezi Japonskem a Evropou se tvorba takových obrazů stala velmi populární ve viktoriánské době. V době covidové toto staré umění opět ožilo a setkat se s ním můžete v různých koutech světa. Samozřejmě, že za tu dobu zmodernizovalo. Poodhalte i vy krásu tohoto umění a vytvořte si svou vlastní netradiční dekoraci.
Co na výrobu nevšedního svícnu ze sušených květin potřebujete:
- malou zavařovačku (od marmelády, oříškového krému, přesnídávky), ale může být i transparentní sklenice po svíčce
- květy
- pečící papír
- žehličku
- ubrus nebo utěrky
- nůžky
- líh a tampon
- tekuté lepidlo, které zprůhlední
- lak
- štětec a kelímek s vodou
- ozdobnou stužku, krajku, motouzek a drobnou ozdobu, kterou můžete zavěsit
- čajovou svíčku a sirky nebo zapalovač
Postup výroby nevšedního svícnu
Sušené květiny pro tuto tvorbu si musíte nejprve vyrobit. Nejdelší cesta je ta, že je vložíte do knihy a zatížíte. Necháte je v knize po nějakou dobu lisovat. Nejjednodušší způsob je potom to, že čerstvé květiny ustřihnete těsně za květem, rozprostřete je mezi dvě vrstvy pečícího papíru a zažehlíte je. Obvykle k tomu stačí jen 15 sekund, aby květy byly vylisované a připravené k dalšímu použití.
Pokud recyklujete, nejprve sklenici pořádně vyčistěte, zbavte ji případných štítků a nálepek. Odstraňte zbylé lepidlo a lihem sklenici odmastěte. Takto připravenou suchou sklenici pak můžete použít k tvorbě.
Jednu stranu sklenice natřete lepidlem. Vysušené květy potom položte na sklenici a přetřete je lepidlem. Funguje to na stejném principu, jako u decoupage. Nalepte si nejprve polovinu sklenice, nechte ji zaschnout, a potom nalepte i tu druhou část sklenice.
Pro větší trvanlivost sklenici nalakujte. Když pro lakování zvolíte matný lak, vznikne vám sekundárně i velmi zajímavý dekorativní efekt. Svícen nalakujte 2x.
Po zaschnutí ji ještě můžete ozdobit provázkem, stužkou a přívěskem. Vše podle vaší představivosti. Do hotového svícnu vložte svíčku a těšte se z příjemné atmosféry.
Zdroj informací: Adriana Dosedělová, Pinterest, fortbendmuseum.org, modernpressflower.com
Publikováno: 20. 8. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Profil autora: Adriana Dosedělová