reklama

Jak vybrat vchodové dveře

Vchodové dveře tvoří dominantu domova. Mají velmi důležitý význam, protože představují bránu do našeho domova, kterou projde každý, kdo vstoupí dovnitř. První dojem je jistě důležitý, ale vedle jejich vzhledu by vás měly zároveň také ochránit. Výběr vchodových dveří proto není radno podceňovat. Nejde zrovna o nejlevnější záležitost.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vchodové dveře tvoří dominantu našeho domova (Zdroj: Depositphotos.com)

Vchodové dveře a jejich materiál

Rozhodli jste se pro nové vchodové dveře? Jejich výběr není lehký. Na trhu je už ale z čeho vybírat. Pokud můžeme poradit, tak se při výběru vchodových dveří dívejte, zda jsou odolné proti vypáčení, prokopnutí a jestli vás ochrání před požárem, kouřem a hlukem. Myslete i na to, že by měly něco vydržet, protože budou vystaveny velké námaze.

Vchodové dveře mohou být vyrobeny z plastu, hliníku anebo ze dřeva. Výběr toho správného materiálu určuje, jakými vlastnostmi dveře disponují. Ovlivňuje to jejich odolnost, životnost, tepelné ztráty i vzhled.

Vchodové dveře a jejich materiál
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vchodové dveře mohou být z různých materiálů

Plastové vchodové dveře

Největší výhodou plastových vchodových dveří je jejich cena. Tyto dveře navíc výborně izolují a nedeformují se. Kvalita u těchto dveří dost záleží na jejich výplni. Mohou mít různou podobu. Na trhu jsou i velmi kvalitní plastové dveře. Vybírat si můžete mezi rozličnými barvami i dekory dřev. Plastové dveře jsou snadno udržitelné a mají poměrně vysokou životnost. Vydrží několik desítek let. Jde momentálně o nejpoužívanější variantu. 

Plastové vchodové dveře
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Plastové vchodové dveře jsou snadno udržitelné

Hliníkové vchodové dveře

Hliníkové dveře jsou nejodolnější a nejkvalitnější, bohužel jsou také nejdražší. Vyznačují se tvarovou pevností a přesným pohybem dveří bez zádrhelu. Nedeformují se. Jsou i velmi odolné proti poškození jejich povrchu. Nevyžadují skoro žádnou péči. Mají výborné tepelně izolační schopnosti. Pochlubit se mohou velmi dlouhou životností.

Hliníkové vchodové dveře
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Hliníkové dveře jsou nejodolnější a nejkvalitnější

Dřevěné vchodové dveře

Od dřevěných vchodových dveří se pozvolna ustupuje. Tyto dveře jsou ideální pro ty, kdo preferují přírodní vzhled a energetickou úspornost. Hodí se proto do nízkoenergetických a pasivních domů. Bohužel tyto dveře vyžadují pravidelnou péči. Mimo to má dřevo sklon k tvarovým deformacím. Jsou také velmi náchylné na rozdílnost teplot venku a uvnitř. Pokud se těmto dveřím nebudete věnovat, nevydrží dlouho. Jejich životnost je pak pouze několikaletá.

Dřevěné vchodové dveře
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dřevěné vchodové dveře vyžadují pravidelnou péči

 Prosklené vchodové dveře

Byť se to zdá v dnešní době neuvěřitelné, jistou možností jsou i prosklené vchodové dveře. Samozřejmě, že se do nich nevsazuje běžné sklo. Skla v těchto dveřích jsou tvrzená, čili jsou odolná proti rozbití. Přesto jsou takové dveře považovány spíše za designové než bezpečnostní.

Prosklené vchodové dveře
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Prosklené vchodové dveře mají tvrzená skla

Výběr správné velikosti dveří

V dnešní době, kdy je možnost všechno si přizpůsobit na míru, nejsou pouze standardní šíře dveří (tedy 70, 80 nebo 90 centimetrů). To však znamená, že o to větší pozor si musíte dát při výběru vchodových dveří. V případě, že máte atypické rozměry, je možné, že si budete muset vchodové dveře pořídit na míru.

Vstupní dveře a schodiště
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Velikost vchodových dveří může být dnes různá

Bezpečnost vchodových dveří

Pokud jde o bezpečnost, ty nejbezpečnější dveře se mohou pochlubit bezpečnostní třídou 3 nebo 4. Stupně bezpečnostních tříd vyjadřují, co všechno musí dveře při snaze proniknutí do domu vydržet. Musíte ale počítat s tím, že je to na úkor designu. Ty nejodolnější dveře však odolají vykopnutí, vniknutí páčidlem, mechanickému vrtání i pokusu o vysazení dveří.

Bezpečnostní vchodové dveře
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bezpečnostní vchodové dveře

Pokud chcete bezpečnostní dveře, ohlídejte si, aby bezpečnost vchodových dveří byla zajištěna použitím vícebodového bezpečnostního zámku. Na straně pantů by pak měly být nainstalovány trny proti vysazení. Bezpečnostní dveře jsou pak již automaticky odolné vůči požáru po dobu třiceti minut. Tuto odolnost můžete ještě navýšit protikouřovým uzávěrem.

Zloděj a dveře
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vchodové dveře by měly být důkladně zabezpečeny proti zlodějům

K bezpečnostním dveřím patří i digitální kukátko se záznamem pohybu. Bezpečnostní dveře můžete opatřit také chytrým zámkem na dálkové ovládání, jež majitelé odemknou klávesnicí, smartphonem nebo čtečkou otisků prstů. Ale pozor, tento zámek funguje pouze tehdy, když je napájen elektrickým proudem.

Chytré zabezpečení vchodových dveří
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bezpečnostní dveře můžete opatřit chytrým zámkem

Musíme vás však upozornit, že bezpečnostní a protipožární dveře si nemůžete namontovat sami, je to práce pro odborníky. Po namontování bezpečnostních dveří si dejte pozor, aby vám byl vydán protokol o montáži a kontrole provozuschopnosti požárního uzávěru. Počítejte také s tím, že je každý rok musíte nechat zkontrolovat.

Montáž dveří profesionálem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Montáž bezpečnostních dveří by měl provádět odborník

Zárubeň je součástí vchodových dveří

Při výběru vchodových dveří nezapomínejte na zárubeň. Pokud si pořizujete bezpečnostní nebo protipožární dveře, nemontují se do klasické zárubně. Tyto dveře vyžadují speciální ocelovou protipožární zárubeň s minimální tloušťkou plechu 1,5 mm. Navíc tyto zárubně nejsou do stěny ukotveny s pomocí montážní pěny, ale jsou vylity betonem. 

Zárubně dveří
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zárubně dveří mohou mít různou podobu

Tepelná izolace vchodových dveří

Vchodové dveře musí dnes i dobře izolovat. Čím více odolné jsou, tím je to lepší, více zabrání úniku tepla z domácnosti. Jenomže s tím jsou spojeny i vyšší pořizovací náklady.

Zjištění Ztráty Tepla dveří
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pořádné dveře dokáží udržet teplo v domě. Podívejte se, kudy vám uniká z domu teplo

Protihluková izolace

Kromě všeho výše zmíněného si také všímejte, jak vchodové dveře izolují hluk. Podle předpisů by za normálních okolností měly zvládnout utlumit až 32 decibelů. Existují však i dveře s hlukovou izolací až 43 decibelů.

Nemáte představu, o jak velkou izolaci jde?

Takže. Deset decibelů utlumí šeptání. Dvacet decibelů pak přirozený hluk. Hra na piano nebo na housle se pohybuje okolo třiceti decibelů. Lidské kroky a tichá hudba dělají hluk o výši čtyřiceti decibelů. Hlasitá řeč, hluk automobilu, život v plné kavárně se pohybuje okolo padesáti decibelů.

Designové vchodové dveře
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Designové vchodové dveře

Vzhled vchodových dveří

Vzhled vchodových dveří je bezesporu důležitý, ale neměl by být tím nejdůležitějším prvkem, který bude rozhodovat při výběru dveří. Ostatně to, jaký typ dveří si vyberete, ovlivňuje i vzhled vchodových dveří.

Publikováno: 29. 5. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.