Zurčící a bublající potůček v zahradě je ideální způsob, jak mít nejen zadarmo a neustále po ruce vodu na zalévání, ale také jak si na zahradě vytvořit krásnou zenovou zahradu. Voda do zahrady patří a my vám přinášíme inspiraci, jak začlenit zahradní potůčky i k vám.
Zahradní potůčky jako inspirace
Vodu na naší zahradě buď máme, nebo nemáme. Pokud zde voda je, ideálně na povrchu ve formě potoku nebo jezírka, je to pro nás bod navíc. Ubyde nám totiž práce s tím, abychom sem vodu museli přivést. Jestliže na pozemku ale voda není, a přesto bychom ji zde chtěli mít, musíme se nejprve věnovat právě této problematice.
Vodní zahrada
Nejčastější možností je mít na pozemku část zavodněnou a z ní svést potůček do vytvořeného koryta. Přirozený potok, který by mohl naší zahradou protékat, ostatně nikdy nebude disponovat čirou a průzračnou vodou, protože původní koryto a dno potoka bývá bahnité. Pokud chceme potůček na zahradě opravdu dokonalý, budeme muset vyčistit koryto a vysypat dno kamínky a pískem. Přes tuto drenáž se bude voda přirozeně filtrovat a voda bude čistší. Zároveň ale bude potřeba vyztužit břehy – například dřevěnými palisádami nebo kameny naskládanými na sebe.
Potůček lze vytvořit i uměle. K tomu potřebujeme vodovodní potrubí a čerpadlo, abychom vytvořili uzavřený okruh. Důležité je, aby takový umělý potůček vypadal přirozeně. I zde vyložíme koryto pískem, kameny nebo drobnými oblázky, osadíme břehy rostlinami a vytvoříme přirozené prostředí.
Rostlinstvo
Důležitým prvkem u potůčků jsou rostliny. Osázené břehy vypadají lépe, pokud jsou zde zastoupeny různě vysoké rostliny. Ještě vhodnější je, pokud vsadíme na skladbu okrasných rostlin, které nakvétají postupně a v průběhu roku. Ve vodním toku, resp. na jeho okrajích, se bude dařit rákosu, orobinci, blatouchu, vodním kosatcům, pomněnkám a puškvorci. Do pomalu tekoucí vody vysazujeme šípatku střelolistou, rdest hustý nebo kalatku. Mezi další rostliny zařadíme kyprej vrbici, himalájské prvosenky, kejklířku, šmel okoličnatý nebo devětsil.
Orobinec nebo rákos působí jako přirozené kořenové čističky, okrasné rostliny rozjasní okolí potůčku. Velmi vhodné budou vlhkomilné traviny, mechy a vlhkomilné půdopokryvné trvalky. Kromě okrasných rostlin můžeme vysadit na břehy i stromy. Nejlépe se zde bude dařit vrbě bílé nebo olši lepkavé. Právě s těmito dřevinami se nejčastěji setkáváme na okrajích vodních toků ve volné přírodě.
Dekorace
Zahradní potůčky jsou lemovány nejen stromy, křovinami nebo okrasnými rostlinami, ale můžeme na jejich břehy nebo přímo do toku umístit nejrůznější dekorace. Pokud chceme, aby potůček působil zcela přirozeně, musíme klást důraz na správný výběr použitých materiálů. Přírodní materiály jako kámen nebo dřevo budou samozřejmě prvořadé. Tyto materiály ale můžeme kombinovat s dalšími – kovem, sklem nebo smíšenými materiály. Vyhýbat se nemusíme ani plastu, pokud chceme mít okolí potůčku barevné.
Biotop
Aby voda v potůčku nebyla jen „mrtvou“ vodou, můžeme (za předpokladu, že dodržíme vhodné prostředí) nasadit rybky, které budou mít v tekoucí vodě přirozené prostředí. Ryby vybíráme podle velikosti toku a jejich potřeb. Do malého potůčku si tak rozhodně nenasadíme lososy nebo třeba vyzu.
Prostředí okolo zahradních potůčků se může během poměrně krátké doby proměnit v dobře fungující biotop. Biotop je živé a neživé prostředí, ovlivněné a pozměněné živou složkou přírody – resp. biotopem rozumíme prostředí, ve kterém přirozeně žijí organismy ve společnosti neživých materiálů. Proto jakmile si v zahradě založíme potůček, do kterého vysadíme i ryby, brzy se sem nastěhuje hmyz, ptáci i drobní živočichové. Vzájemná symbióza je tak přirozeně zaručená.
Ať už máme zahradní potůček přírodní nebo umělý, doplníme ho lávkou, nebo dokonce můstkem. Design i materiál vybereme podle toho, v jaké krajině se potůček nachází. V čistě venkovském prostředí nebudeme tedy budovat lávku nebo můstek v industriálním stylu, japonský můstek nezasadíme do krajiny, kde převládají evropské rostliny.
Zahradní potůčky mají na naše zahrady jednoznačně pozitivní vliv (za předpokladu, že se nám každoročně nerozvodní a neodnese nám zahradní domek nebo všechny slepice). Jednak získáme neustálý zdroj vody na zalévání, využijeme část pozemku pro smysluplný účel a přivábíme na zahradu celou řadu živočichů. Pohled na tekoucí vodu nás bude uklidňovat, a pokud bude vodní tok dostatečně velký, můžeme se v něm i koupat.
Publikováno: 10. 8. 2023, Autor: autor: Martina Pilzová | zdroj: ceskestavby.cz, naseinfo.cz, pestrazahrada.cz