reklama

Praktické tipy, jak zajistit bezpečný domov pro malé děti

Máte-li malé potomky a tápete, jak jim zajistit bezpečný domov během každodenních her a zároveň minimalizovat možné interiérové škody, pak máme pro vás několik nápadů. Pokud toužíte po domácnosti, která zohledňuje potřeby vašich dětí, a zároveň chcete udržet praktičnost a estetiku zařízení, nabízíme vám několik tipů, které stojí za zvážení.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bezpečný domov pro malé děti ochrání jejich zdraví (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na co se zaměřit při zařizování bezpečného domova pro malé děti?

Bezpečné kličky pro dětské ručky

Při zařizování bezpečného domova pro malé děti je třeba dbát hlavně na okna. S tím vám může pomoci instalace speciálních klik. Výhodou dětské kliky s pojistkou je její jednoduchá manipulace, kdy můžete s kličkou otočit po zacvaknutí tlačítka na kličce a při jejím nastavení do poloh – zavřeno, otevřeno a sklopeno – tlačítko automaticky vyskočí. Nicméně toto řešení je výhodnější spíše pro mladší sourozence rozumných školáků, protože starší děti velice brzy přijdou na to, jak pojistku zmáčknout.

Naproti tomu uzamykatelná klička má vyšší ochranu, neboť je po uzamčení zámku v okenní klice zabráněno plnému otevření okna. Odblokování zamknuté kliky se provádí otočením klíčku se samovolným povyjetím zámku. Snadno přístupná okna lze navíc opatřit i speciální dětskou pojistkou, což je samostatný díl umístěný dole na okenním rámu. Ten bez odemčení okna umožní jen jeho sklopení, ale nikoliv celé otevření.

Okna opatřete bezpečnostními prvky
i (Zdroj: VEKRA s.r.o.)
Okna opatřete bezpečnostními prvky

Zásuvky volte s clonkami

Aby byl bezpečný domov pro vaše malé děti, určitě byste měli věnovat zvýšenou pozornost elektrickým zásuvkám. Zvědavost dětí totiž může mnohdy vést k riskantním pokusům strkat do jejich zdířek drobné předměty, jako například hrot propisky, jehlici, šroubovák, a podobně. Nešťastnému úrazu lze přitom snadno předejít – stačí pořídit zásuvky vybavené dětskou ochranou. Jedná se o takzvané clonky, umístěné ve zdířkách zásuvek. Ty se odklopí, nebo případně dle vnitřní konstrukce odsunou či pootočí, pouze v případě, je-li vyvíjen stejný tlak na obě zdířky zároveň – tedy pokud do zásuvky zapojujeme zástrčku spotřebiče.

Zásuvkám v dětském pokoji věnujte zvýšenou pozornost
i (Zdroj: OBZOR)
Zásuvkám v dětském pokoji věnujte zvýšenou pozornost

Radiátor pro zdravější klima

Mezi další ryze praktické prvky, které zajistí bezpečný domov pro malé děti a jsou nezbytnou součástí interiéru – včetně dětského pokoje, patří radiátory. A ty současné umí přispívat zdravému vnitřnímu ovzduší! Příkladem jsou článkové bytové radiátory, které jsou vyrobené z ocelových trubek. Jejich hladký povrch napomáhá snadnému čistění – neusazuje se v nich prach a netvoří bakterie. Tím samozřejmě přispívají k vytvoření zdravého prostředí pro naše děti.

I radiátor můžete přizpůsobit dětský potřebám
i (Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.)
I radiátor můžete přizpůsobit dětský potřebám

Nábytek bez šrámů

Divoké hry nebo malířské invence mohou snadno vyústit v různé škrábance a poškození, ideálním řešením je proto pořízení interiérového vybavení z odolného materiálu. Zvolit můžete například inovativní nanolaminát, který díky speciálním nanočásticím vyniká právě svou výjimečnou odolností. Díky mikroskopickým nanočásticím je maximálně rezistentní vůči jakýmkoliv šmouhám, oděrům i nárazům, které nábytek v domácnosti s malými dětmi často utrpí.

Nanolaminát vyniká výjimečnou odolností
i (Zdroj: Trachea)
Nanolaminát vyniká výjimečnou odolností

Na praktičnosti mu dodává fakt, že se na něj dá psát či malovat. Tuha se nezanese do hloubky povrchu, a tak lze pomocí nanohoubičky stopy tužky nebo fixy snadno odstranit. Navíc je antibakteriální, což je pro zajištění vyššího hygienického standardu také výhodné. Plochy s tímto materiálem lze navíc za použití tepla opravit, k odstranění důsledků dětských karambolů vám tedy bude stačit jenom chvilka času a obyčejná žehlička.

Oblými hranami proti úrazu

Bezpečný domov pro malé děti nepočítá s ostrými hranami nábytku, ani to však nemusí být problém. Obáváte se často, že si vaše malé dítě neopatrným pohybem poraní hlavu? V koupelně, kde mnohdy není mnoho místa, je pravděpodobnost takového úrazu poměrně vysoká. Ne ale se skříňkami se zaoblenými hranami a podobně tvarovaným umyvadlem. Oblé hrany u sanity i ostatního nábytku dnes již nejsou problémem, obojí najdeme v katalozích výrobců.

Nábytek pro děti musí být hlavně bezpečný
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nábytek pro děti musí být hlavně bezpečný

Bezpečně i na toaletě

Zdroj rizika může představovat také používání toalety. Poranění dětských ruček například při manipulaci se záchodovým prkénkem můžete předcházet. Dnešní trh nabízí spoustu toaletních prkének z kvalitních plastů, která disponují pomalým zavíráním, což je pro bezpečný domov pro malé děti naprostým základem a dětské prstíky ochrání naprosto zaručeně. Design toalet lze navíc lehce sladit s umyvadly, nemusíte se tak obávat, že by nároky na bezpečí vašich potomků ovlivnily designovou vytříbenost koupelny.

Zdroj rizika může představovat také používání toalety
i (Zdroj: Dřevojas)
Zdroj rizika může představovat také používání toalety

Zdroj informací: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.; VEKRA s.r.o.; Trachea, a.s.; Dřevojas, v.d.; OBZOR, výrobní družstvo Zlín

Publikováno: 18. 8. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce