Květinové vazby se těší čím dál větší popularitě. Stačí zajít do květinářství, kde vám vytvoří vazbu na stůl i v ozdobné krabičce na komodu. Proč si jí ale nevyrobit doma z květin, které zrovna kvetou na zahrádce? A pokud nemáte zahrádku, květiny pořídíte nejen v květinářství, ale i v supermarketu.
Co potřebujeme na květinovou vazbu?
- živé květiny
- aranžovací hmotu
- skleněnou mísu na nožičce, popř. jednopatrový etažér
- bodec
- stuhu
- nůžky
- nůž
- tavnou pistoli
Jak budeme postupovat při výrobě?
Květinové vazby nemusíte nutně kupovat hotové v květinářství, ušetříte nemalé peníze, pokud se naučíte si je vyrábět sami doma. Ať už k tomu použijete květiny, které nařežete na zahrádce, utrhnete na louce nebo u lesa na procházce nebo zakoupíte pár svazků různých květin v supermarketu.
Řezané květiny v zimě
Potřebujete k tomu nějakou nádobu. Čím zajímavější bude, tím bude zajímavější i výsledný vzhled. Vyzkoušejte skleněnou servírovací mísu na nožičce, pokud nemáte, použijte jednopatrový etažér. A vůbec nevadí, pokud mu vede středem rukojeť. Můžete ji zakomponovat do vazby. Výrobu květinové vazby začneme tím, že si nazdobíme základnu. Stuhu ovineme okolo okraje misky, a buď uvážeme pevně na mašli, nebo slepíme tavnou pistolí. Zvolte takovou barvu stuhy, která bude ladit s vybranými květinami.
Aby se celá vazba z podstavce nevyklápěla, je dobré si upevnit aranžovací hmotu. K tomu nám poslouží aranžérské trny. Koupíte je buď v prodejnách s květinami, nebo hobby prodejnami. Tyto plastové příchytky se nazývají také pinholdery a stojí pár korun. Dá se sehnat i velké balení po 100 kusech. Příchytku přilepíme tavnou pistolí. Podle velikosti nádoby použijeme vhodný počet trnů.
Aranžovací hmotu seřízneme podle velikosti misky, popřípadě vložíme dva bločky. Před upevněním na trny je nutné aranžovací hmotu nechat důkladně nasáknout vodou. Jakmile hmota změní po celém svém povrchu barvu na tmavě zelenou, je připravená k použití. Upevníme ji na příchytky.
Abychom hmotu zamaskovali a nebyla mezi květinami vidět, můžeme ji obsypat kamínky. Ty se dají koupit v prodejnách potřeb pro tvoření či na kreativních e-shopech, kde seženete i různě probarvené. Například šedý aranžérsky štěrk stojí přibližně 60 korun za 1 kg balení. Upravené dekorativní kamínky jsou již o něco dražší. Pokud nechcete příliš utrácet, podívejte se do hobby prodejen, kde prodávají kamínky různých velikostí pro zahrádky.
Připravíme si květiny pro aranžování. Každý stonek zkrátíme na potřebnou velikost a šikmo seřízneme. Je to z toho důvodu, aby květina měla co největší plochu, kterou bude pít vláhu. Vpichovat začneme od největších květin. V tomto případě to jsou hortenzie.
Postupně budeme přidávat další druhy květin i barvy. Použít můžeme růže, karafiáty, chryzantémy, na zahrádce najdeme jiřiny, na procházce potkáme nezralé šípky, zajímavě mohou vypadat slabé větvičky břízy, na louce můžeme natrhat mrkvous. Fantazii se meze nekladou. Úplně nakonec do téměř hotové květinové vazby přidáme zelenou přízdobu, v našem případě zelené šípky.
Květinová vazba nám vydrží dlouho svěží, pokud ji po pár dnech překontrolujeme, první náznaky povadlých kvítků zkusíme zachránit opětovným seříznutím stonku a doplněním vody do aranžovací hmoty. Stačí opatrně konvičkou nalít trošku vody na hmotu, dokud vodu absorbuje, přilíváme. A pokud některý z květů již nenávratně uvadne, můžeme jej vyměnit za nový.
Publikováno: 4. 8. 2023, Autor: autor: Pavlína Wagnerová Málková | zdroj: autorka článku, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková