Barfování nalezneme pod zkratkou BARF, což je zkratka pro metodu výživy přirozeným způsobem masožravých savců. V podstatě jde o to, připravit našim domácím mazlíčkům takovou stravu, aby byl jejich jídelníček tvořený syrovým masem, kostmi a zeleninou. Jak takovou stravu vyvážit a jak stravu stylem barfování připravovat?
Barfování
V dávných dobách, kdy ještě psi nebyli zhýčkanými domácími mazlíčky, kteří objevili gauč, si jejich divocí předkové opatřovali potravu všelijak – samozřejmě lovem, protože opravdu nebyl nikdo, kdo by jim otevřel konzervu nebo nasypal granule. Ostatně neexistovaly ani konzervy a ani granule.
Domestikace divokých psů sebou po staletí přinesla i změnu v jejich jídelníčku. Moderní doba nabídla psům stravu ve formě granulí (tedy suchou stravu) nebo průmyslově vyráběné konzervy, obsahující maso a masné produkty společně s mnoha dalšími látkami, které zajišťují psům optimální krmnou dávku. Přesto ale není nad čerstvé maso, doplněné zeleninou nebo ovocem a některými dalšími potravinami, které psům dodají výživnou hodnotu, vitaminy a stopové prvky, potřebné pro jejich zdravý vývoj.
Návrat přirozené psí stravy jako za dob divokých zvířat, především vlků, je smyslem dnešního barfování. Pro chovatele je tento způsob výživy náročnější, ale pokud chovatel zajistí vyváženost stravy, měla by tato metoda zaručit zvířeti delší a spokojenější život.
Složení barf stravy
Základem by mělo být syrové maso, kosti a zelenina společně s vybraným ovocem. Ačkoliv se dbá na to, aby tato strava byla po výživové a nezávadné stránce srovnatelná s masem, určeným pro lidskou spotřebu, není na závadu, pokud se použije maso z nuceného výseku. I takové maso je veterinárně kontrolováno a části těl jatečních zvířat, která neodpovídají zdravotně nezávadné způsobilosti, jsou vyřazovány a určeny k likvidaci v kafilériích.
Maso, které pro barf stravu budeme používat, nelze vařit. Avšak abychom zajistili zdravotní nezávadnost, postačí toto maso nechat na 48 hodin přemrazit. Tím zlikvidujeme nežádoucí mikroorganismy, které se mohou v mase tvořit při uchovávání v lednici.
Pokud si nejsme jisti, zda maso, které pro svého psa kupujeme, je skutečně čerstvé a zda v něm neprobíhají rozkladné procesy, zaměříme se raději na produkty barf, vyráběné pod dohledem státní veterinární správy.
Tip:
BARF – HOVĚZÍ KOMPLET se hodí pro všechny věkové kategorie psů již od štěněcího věku. Zdravým psům můžeme podávat 1× nebo 2× týdně.
Příprava barf stravy v domácích podmínkách zahrnuje čas a péči. Není to stejné, jako když psovi nasypeme do misky granule nebo otevřeme konzervu. Příprava barf stravy znamená vytvořit takovou optimální krmnou dávku, která bude procentuálně vyvážená co do poměru masa, kostí a ostatních potravin. Přechází-li náš pes na barf stravu a vykazuje nějaké zdravotní obtíže, se kterými se i léčí, je vhodné o tomto kroku informovat svého veterináře. Ten také poradí, zda barf strava bude našemu psovi vyhovovat.
Na barf stravu je potřeba přecházet pozvolna a zařazovat psovi do jídelníčku nejprve syrové maso, poté přidat vnitřnosti, kosti a ostatní i rostlinné produkty. Kromě masa (lze použít všechny typy mas z těl jatečných zvířat včetně drůbeže a ryb) se do barf stravy zařazují všechny vnitřnosti, které ale musí projít řádnou veterinární kontrolou, dále také kosti a chrupavky a ostatní části těl jatečných zvířat, které označujeme jako ostatní produkty.
Zásadně se vyhýbáme masu odlišně zbarvenému, masu, které vykazuje známky chorob, zapáchá, je napadeno hnilobou, plísní a u kterého nelze spolehlivě zjistit původ. Méně často bychom psům měli do jídelníčku zařazovat maso z divoce žijících zvířat, protože ta jsou více náchylná na parazity i na zoonózy (choroby zvířat).
Maso a ostatní živočišné produkty by v objemu dávky měly tvořit 50–60 %. Kosti pak by měly tvořit 20–30 %. Poměr svaloviny a vnitřností by měl být přibližně 70:30. Častěji podávané vnitřnosti mohou na psa působit projímavě. Kosti zásadně podáváme syrové a masité, a to kvůli aktivaci žaludečních šťáv. Kromě masové složky potom můžeme psovi do barf stravy přidávat vejce, rýži a zeleninu s ovocem. Zde ovšem platí několik důležitých výjimek.
V objemu dávky by měly tyto složky tvořit 20–30 %. V krmné dávce přidáváme přílohy jako důležitou vlákninu. Protože ale je pro psy syrová zelenina těžce stravitelná, připravujeme ji buď strouhanou najemno, nebo větší kousky spařené či blanšírované. Pokud náš pes zeleninu odmítá, můžeme jí nahradit spařenými ovesnými vločkami, drůbežími žaludky s částí natráveného obsahu nebo nepranými hovězími dršťkami.
Tip:
Vyzkoušejte BARF – MICRO BALENÍ: maso pro nejmenší psí mazlíčky (a to jak pro štěňátka, tak pro malá plemena). I oni jsou šelmami a tak si zaslouží to nejlepší z BARF sortimentu.
- Psovi můžeme podávat i mléko a mléčné výrobky, ale maximálně 2× týdně – navíc v podobě čerstvého neupraveného kravského, kozího nebo ovčího mléka. Je možné použít i acidofilní a kefírové mléko, tvaroh, bílý jogurt (nejlépe s živou kulturou) a zakysanou smetanu. Ochucené nebo nízkotučné mléčné výrobky pes nikterak výživově nezpracuje.
- Jako pamlsek do barf stravy zařazujeme rozemleté oříšky a semínka – lněná, sezamová, dýňová semínka, lískové, vlašské nebo para ořechy a okrajově mandle.
- Zelenina vhodná pro psy je mrkev, petržel, celer, řepa a sladké brambory, sladká paprika (myšleno kapie a nepálivé papriky červené, oranžové, žluté a zelené), brokolice, růžičková kapusta, dýně nebo okurky.
- Zelenina nevhodná pro psy je cibule, česnek, pórek, rajčata, brukvovitá zelenina a brambory. V malé míře je možné podávat i luštěniny, které jsou cenným zdrojem vitaminů a mikroelementů. Zde ale budeme sledovat, zda našemu psovi nezpůsobují plynatost nebo dokonce intoleranci.
- Ovoce, které je výslovně zakázáno psům podávat: rozinky a hroznové víno, avokádo, rebarbora, kaki (tomel), citrusy, kokos.
Pozor:
Psovi do barf stravy nedáváme pokrmy z našeho stolu, které prošly tepelnou úpravou a jsou kořeněné a solené. Vyvarujeme se nabídnout psovi čokoládu nebo kakao, veškeré koření, zvýrazňovače chuti, produkty s obsahem kofeinu, syrová těsta, uzeniny, a pokud podáváme spolu se syrovým masem i ryby, vyhneme se syrovému masu z lososa a pstruha, které může být zdrojem parazitů rodu Neorickettsia helminthoeca. To u psů způsobuje vážné onemocnění SPD (mezi příznaky patří nechuť k jídlu, horečka, průjem, slabost a úbytek na váze).
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Veterinární poradna; fera24.cz; richbarf.cz; B.A.R.F. Company
Publikováno: 8. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová