Správná péče o ručníky je důležitější, než si možná myslíte. Není radno ji podceňovat. Nicméně, v mnoha domácnostech se to právě děje. Péče o ručníky je mnohdy bohužel nedostatečná. Děje se tomu tak neuvědoměle, někdy s ohledem na ekologii nebo úsporu energií. Ano, i to je samozřejmě důležité. Víte ale, co se stane, když nebudete pravidelně prát své ručníky? Myslím, že až se to dozvíte, svůj názor změníte.
Správná péče o ručníky je důležitá
Správná péče o ručníky je důležitá nejen kvůli samotným ručníkům, ale především kvůli nám samotným. Ostatně, jak často perete své ručníky? Jednou za dva týdny, nebo dokonce jen jednou měsíčně? Pokud ano, tak to si koledujete o malér. Když nebudete své ručníky prát častěji, na první pohled se s nimi možná nic nestane, když byste si však vzali mikroskop, nestačili byste se divit.
Jak si vyrobit gel na praní
Kauza špinavý ručník
Říkáte si, že ručník používáte pouze při sprchování, takže co by se s ním mohlo stát? Vždyť do něj přece utíráte čisté tělo, tak jak by se mohl rychle ušpinit? A představte si, že mohl. I když z těla smyjete spoustu špíny, bakterií a odumřelých kožních buněk, tak nikdy to není stoprocentní, a proto se po jednom utření na ručník dostane z vašeho těla zhruba 250 000 bakterií.
Vzhledem k tomu, že ručníky navíc oplývají skvělými savými vlastnostmi a v koupelně je rovněž vlhko, je to rovněž i ideální prostor pro jejich množení. Když k tomu ještě připočtete přítomnost toaletní mísy v místnosti a to, že je v koupelně povětšinou tma, po jednom týdnu používání na vašem ručníku můžete klidně najít až 650 milionů bakterií. A nejen je, kromě nich tam svůj domov najdou i plísně a viry. Jistě pochopíte, že utírání takovým ručníkem po sprchování, které mělo přinést dobrý pocit, svěžest a vůni čistoty, asi nepřinese.
Co všechno najdete na ručnících?
Na ručnících toho můžete najít poměrně dost, jak jsme již říkali. Na ručnících mají svůj domov bakterie, kvasinky, plísně i viry. Pokud se na věc podíváme zblízka, různé testy prokázaly, že v 90 % na užívaných ručnících naleznete koliformní bakterie (tedy například Escherichii coli). Dále zde mohou být rovněž i kožní patogeny včetně zlatého stafylokoka. Vedle plísní a kvasinek se na ručnících mnohdy nachází také Clostridium difficile a noroviry.
Co vám takové špinavé ručníky mohou způsobit?
Popravdě – poměrně dost zdravotních problémů. Ne často měněné ručníky mohou způsobit od vyrážky, přes zánět spojivek, až po plísně nehtů. Mohou stát rovněž i za atletickou nohou, dermatitidou, akné, opary, bradavicemi, genitálním oparem, zanícenými vlasovými váčky (čili folikulitidou), alergickou reakcí, ekzémem a spoustou dalších potíží.
Jak často byste tedy měli prát své ručníky?
Podle posledních průzkumů byste výměnu ručníků neměli pojit ani tak s časem, ale s počtem použití. Ručníky by se totiž měly vyprat vždy po třech použitích. Pokud se tedy sprchujete každý den, mělo by to být jednou za 3 dny. V případě, že se ale sprchujete každý druhý den, tak vám ručníky mohou vydržet i týden. V létě, když se ale sprchujeme mnohem častěji, je dobré ručníky měnit i každý druhý den. Nicméně jestliže se na ručník dostane jakákoliv tělní tekutina, je nutné ho vyprat okamžitě. Nejinak tomu je i v případě ručníků, které jste měli s sebou v posilovně nebo na jiném sportovišti.
Po každém použití vyperte rovněž plážové osušky. Pozor, po každém použití vyperte i ty ručníky, které použili nemocní, ty by vůbec neměli přijít do kontaktu s ostatními ručníky. Perte je proto samostatně a na vyšší teplotu. Vhodné je přitom do praní přidat i dávku octu nebo jiného antibakteriálního přípravku.
Publikováno: 26. 7. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: familyhandyman.com, healthline.com, menshealth.com, nytimes.com, nzherald.com, southernliving.com