reklama

Pozitivní motivace je vhodná pro výcvik psa

Výcvik psa je velmi důležitou součástí péče o vašeho psa. Setkání se špatně vycvičeným psem je nepříjemná zkušenost nejen pro psy, ale i pro jiná zvířat nebo i lidi. Takový nevychovaný pes může být nebezpečný. Předcházení špatným návykům je vždy jednodušší než jejich odstraňování. Poradíme, jak vašeho psa vycvičit pomocí pozitivní motivace.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Výcvik psa na základě pozitivní motivace je možný způsob jeho výchovy. (Zdroj: Šárka Miškovská)

Výcvik psa

Všichni psi, kromě těch nejdominantnějších, mají výcvik rádi. Výcvik psa psychicky stimuluje a chrání před osvojením zlozvyků, které často vznikají z nudy. Pokud budete psa cvičit od štěněte, předejdete špatným návykům, které se u dospělého psa velmi špatně odbourávají. Často jsou mylné názory, že malá plemena se cvičit nemusí, protože nejsou nebezpečná. A právě naopak často jsou to právě „nevychování“ malí „uštěkánci“, kteří doráží na větší psy nebo i na lidi. Výcvik psa spočívající v základní poslušnosti je důležitý především pro městské psy a nezáleží na rase ani na velikosti.  

S výcvikem začněte nejlépe od štěněte.
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
S výcvikem začněte nejlépe od štěněte.

Pozitivní výcvik psa

Principem je souhra a kladný vztah mezi psem a jeho pánem. Této souhry se dá dosáhnout pozitivní motivací. Takovýto výcvik psa je zaměřen na kladný přístup, motivaci a odměnu. Důležitým faktorem je rovněž trpělivost, která je cestou k vycvičenému a spokojenému mazlíčkovi. Pozitivní motivace se využívá nejen k výcviku poslušnosti civilních psů, ale i dalším výcvikům. Například pro výcvik psů určených ke služebním účelům k vyhledávání různých komodit, záchranářským psům nebo psům obranářům. Pes se díky pozitivní motivaci lépe soustředí na výcvik.    

S výcvikem psa není pozdě ani u dospělého psa.
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
S výcvikem psa není pozdě ani u dospělého psa.

Jak na výcvik psa pomocí pozitivní motivace?

Jedná se o učení prostřednictvím operativního podmiňovaní, kde necháte aktivitu zcela na psovi, který se tak učí z následků svého chování. Na základě pozitivního posílení získává pes od cvičitele něco, co chce. Základem je pozitivní přístup, nezbytná trpělivost, vybraný způsob odměny – pamlsek, hračka nebo slovní pochvala. Učit psa můžete jen pravidelným tréninkem.

Mezi tréninkem dopřejte psovi i zábavu, dostatek pohybu nebo hry a nezapomeňte na mazlení. Pozitivní přístup musí vycházet směrem od vás k psovi, ale i opačným směrem od psa k vám. Vyhněte se jakémukoliv křiku, nadávání, držte své emoce na „uzdě“. Nepřípustné je jakékoliv ubližování nebo týrání psa. Při výcviku mějte u sebe pamlsky, které raději vyměňte za oblíbenou hračku, zvíře dostatečně chvalte a hlaďte jej. Můžete mít společný rituál, který spočívá ve slovní pochvale, poplácání anebo pohlazení a odměně ve formě oblíbené hračky. K tomuto výcviku nepatří stres ani strach. Nevíte, jak trénovat povely? Obraťte se na profesionály, kteří vám s výcvikem rádi poradí.

Provedení pozitivní motivace

Stoupněte si před psa a vyčkejte, co z vlastní iniciativy vymyslí. Pokud si sám od sebe sedne, pochvalte jej a odměňte. Tento postup několikrát opakujte, až jej pes dokonale zvládá, přidejte slovní povel: "Sedni!".

Psa můžete cvičit i za pomoci klikru, který slouží k akustickému vjemu, který má pes spojen s odměnou. U služebních psů je klikr základem výcviku, kdy je tento typický zvuk spojen se správným chováním, které vede k nalezení určitého předmětu a následné odměně, pokud pes daný předmět správně označí.

Klikr navádí svým typickým zvukem psa k zasloužené odměně.
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Klikr navádí svým typickým zvukem psa k zasloužené odměně.

U výcviku se pes postupně neodměňuje u každého kliknutí, ale až po druhém nebo až třetím kliknutím. S tím je spojen i shaping neboli tvarování, které je založeno na navádění psa k povelu po malých krůčcích. U výcviku aportu se bude jednat o kroky, které budou odměňovány po částech. Nejdříve pes dostane odměnu za to, že vezme aport do tlamy, poté za to, že vydrží držet určitou dobu aport v tlamě. Další odměna bud za to, že vám aport přinese. Následně můžete všechny kroky spojit v jeden celek a odměnu pes dostane až za aport činky.

Služební psi jsou trénováni prostřednictvím pozitivní motivace např. k hledání kontrabandu.
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Služební psi jsou trénováni prostřednictvím pozitivní motivace např. k hledání kontrabandu.

Nenechte se odradit, pokud u psa sledujete, že nemá na trénink náladu. Pes může být unavený, a proto na něj nijak netlačte. Buďte důslední, ale zároveň ohleduplní a respektujte jeho potřeby. Především u štěňat se vyplatí trpělivost, protože jsou v tomto období zvídavá a soustředí se na výcvik jen na malý okamžik. Ideální je období po 4. měsíci věku štěněte, kdy už má vyvinutější svalovinu.  V letních měsících trénujte raději ráno nebo až v podvečer, když už nejsou tak vysoké teploty. Trénink zaměřte na socializaci s prostředím, kde bydlíte, zkuste i cestovaní dopravními prostředky nebo trénink nošení náhubku. Kontroly veterináře jsou spojeny s kontrolou sluchu, zubů, uší, tlapek nebo břicha.  I to můžete natrénovat pomocí pozitivní motivace.

Zdroj: ifauna.cz, onlinepsiskola.cz, Velká kniha péče o psa-B. Fogle (ISBN:80-7181-812-7)

Publikováno: 31. 7. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská