Úklid toalety není radno podceňovat. Je totiž vysloveně ráj na zemi pro miliardy bakterií. Najdete tam i plísně a viry. Čištění toalety asi nikdo nemiluje, nicméně nepravidelné otírání pouze mokrým hadrem vám příliš nepomůže. K dosažení čisté a voňavé toalety toho musíte udělat mnohem více. Pravda, nemusí být vždy jednoduché, ale máme pro vás tipy, jak toho můžete docílit.
Úklid toalety se neobejde bez kvalitního čisticího prostředku
Úklid toalety se v prvé řadě neobejde bez kvalitního čisticího prostředku. Nenechte se zmást reklamou, čtěte při nakupování štítky se složením. Vyhýbejte se všem těm prostředkům, které obsahují chlorid sodný. Ten sice skutečně efektivně vyčistí toaletu, avšak pokud ho necháte v záchodové míse příliš dlouho (ne-li přes noc), tak si můžete nenávratně zničit glazurový povrch mísy. To vám akorát přidělá práci, protože se na ní pak začnou mnohem snáze usazovat nečistoty. K čištění proto raději používejte přípravky s kyselinou mravenčí, octovou nebo peroxidem.
Držák na toaletní papír
Toaletu čistěte vždy odshora směrem dolů
Při čištění toalety vždy začínejte odshora a pozvolna postupujte směrem dolů, protože si jinak opět znečistíte spodní partie. Nejprve tedy očistěte nádobu na vodu, desku toalety z vnější strany a potom se postupně přes sedací část přesuňte až na spodní stranu prkénka. K čištění této oblasti použijte dezinfekční ubrousky nebo dezinfekční sprej, který setřete čistým hadrem, houbičkou nebo papírovými ručníky. Největší pozornost přitom při čištění věnujte místům, kterých se dotýkáte, tedy sedací ploše, pantu prkénka a splachovadlu. Na špatně dostupná místa můžete použít starý zubní kartáček.
Čištění toaletní mísy
V dalším kroku naneste čisticí prostředek dovnitř mísy. Nejvíce přípravku přitom naneste pod zahnutý horní okraj mísy. Prostředek naneste pěkně dokola, nechte ho stékat po stranách mísy. Tato oblast je špatně přístupná, přitom právě tady najdete nejvíce bakterií a nečistot. Některé čističe jsou v lahvích s šikmým výtokem, což usnadňuje aplikaci do záhybu. Aerosolové spreje se pro změnu snáze aplikují dovnitř mísy a na horní část mísy. Ať už použijete jakýkoliv, nechte ho působit 15 minut a pak záchod důkladně vydrhněte. Nejprve hadříkem setřete místo připevnění desky a horní plochu mísy, na které je položeno sedátko. Dále se přesuňte na horní záhyb mísy. Horní záhyb se velmi špatně čistí. Pomoci vám v tom ale mohou speciální štětky s ohnutým plochým kartáčem, jenž se pod zahrnutý okraj snadno dostane. Záhyb vydrhněte celý dokola. Nešetřete přitom silou. Postupně se při čištění přesuňte až do spodního ohybu. Dbejte na to, abyste žádné místo nevynechali. Nakonec vše důkladně opláchněte (zavřete u toho víko toalety, aby se kapénky nerozprskly do místnosti).
Při čištění záchodové mísy nezapomeňte vyčistit i štětku
Toaletní štětka je tvořena funkčním i dekorativním držákem a speciálním kartáčem na jejím konci, který slouží k čištění záchodové mísy. Koho by napadlo, že jde ve skutečnosti o jeden z nejnebezpečnějších předmětů v domácnosti. Mnoho lidí, kteří čistí toaletní mísu, zanedbává čištění štětky, natož pak aby je napadlo, že by ji měli jednou za čas vyměnit za novou. Jenže tato skutečnost je pak spojena se skutečností, že během čištění toalety si bakterie vysloveně roznášíte po celém bytě. Jakmile proto dokončíte čištění toalety, pusťte se také do čištění štětky. Potřebovat na to budete dezinfekční přípravek a ubrousek. Po vyčištění záchodu v míse opláchněte také štětku. Následně štětku postříkejte dezinfekcí. Učiňte to tak, aby byla rovnoměrně postříkána ze všech stran. Nechte působit 30 minut. Štětku přitom upevněte mezi desku a záchodové prkénko. Pozor, dříve než vydezinfikovanou a očištěnou štětku vrátíte zpět do stojanu, měla by uschnout. Nakonec ještě dezinfekčním ubrouskem otřete i rukojeť štětky. V žádném případě nevracejte dezinfikovanou štětku do špinavého stojanu, to byste si příliš nepomohli. Při čištění toalety je zapotřebí také vyčistit i stojan štětky. Nedopusťte, aby se ve stojanu shromažďovala špinavá voda, bude nasycená ohromným počtem bakterií.
Jak často čistit toaletu a kdy vyměnit štětku?
V ideálním případě by se štětka měla čistit po každém použití. Záchod pak čistěte pravidelně, minimálně jednou týdně. Co se týká výměny štětky na záchod, vyměňte ji ve chvíli, když štětiny zapáchají, změní se jejich barva nebo začnou opadávat. Většina štětek by se měla vyměnit jednou za 6–8 měsíců. Neplatí to pouze v případě štětky se silikonovou hlavicí, která je více odolná. Taková může při správné péči vydržet i rok. Některé štětky mají možnost výměnné hlavice, což je velmi praktické, protože vám stačí vyměnit pouze samotnou hlavici.
Publikováno: 19. 7. 2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: cleanpedia.com, goodhousekeeping.com, nytimes.com, thespruce.com, wikimedia