reklama

7 tipů jak pečovat o psa v letním horku

Letní horko může být nebezpečné pro lidi i naše milované zvířecí přátele. Abyste předešli případným problémům, přinášíme několik užitečných tipů, jak pečovat o svého psa během letních dnů.

i (Zdroj: Unsplash / Pučálka s.r.o.)
Pečovat o psa v letním horku musíte obzvlášť pečlivě Zdroj: Unsplash / Pučálka s.r.o.)

1. Hydratujte

Voda, voda a zase ta voda. Zabezpečte svému pejskovi dostatečný přísun čerstvé a čisté vody. Po celý den by měl mít k dispozici misku s čerstvou a čistou vodou, aby byl dostatečně hydratovaný. Pokud máte misky s vodou nejen doma, ale třeba i na zahradě, dbejte, aby byly vždy pečlivě umyté a čisté, než do nich vodu nalejete. V horkém počasí se totiž rychleji množí bakterie. Zamezte psovi pití vody z kaluží či z nečistých vodních toků nebo nádrží. Vhodné je mít s sebou vždy cestovní misku, kterou snadno kdekoliv naplníte čistou vodou, a psovi tak zajistíte dostatečný přísun tekutin.

Tip:

Pokud přijdete z delší procházky a pes je žíznivý, nalijte vodu spíše vlažnější a nechte ho pít postupně, aby pak vypitou vodu nevyzvracel.

2. Venčete ráno a večer

Horko se během dne může vyšplhat k vysokým až tropickým teplotám. Pečovat o psa v tu dobu znamená, že omezíte jakoukoliv aktivitu a necháte psa v klidu doma. Přemýšlíte-li, že ho vezmete na procházku, raději ji odložte na podvečer, kdy už nebude vše rozžhavené. Vhodné je venčit v brzkých ranních hodinách okolo 6.–7. hodiny ranní a pak až na večer okolo 19–20 hodin. Jestliže ale je nutné psa vzít v mezičase ven, vyvenčete ho jen na pár minut a ideálně na trávníku.

3. Ochlazujte psa

Někdy se stane, že i doma má člověk nesnesitelné horko, a ani pejskovi to nemusí dělat dobře. Skvělou volbou jak jej ochladit je mokrý studený ručník nebo speciální podložka, kterou vložíte do mrazáku a v případě potřeby rozprostřete na zem. Pes na ní může spokojeně odpočívat a ochlazovat se.

Dbejte na dostatek chlazení
i (Zdroj: Unsplash / Pučálka s.r.o.)
Dbejte na dostatek chlazení

Pokud je váš pes milovník vody a koupání, pořiďte mu psí bazének, který se pohodlně vejde na zahradu, ale i třeba na terasu či větší balkon. Když nemáte dostatečný prostor, postačí napuštění vany či ochlazení pejska lehkým osprchováním. Pečovat o psa můžete příjemnou vlažnou vodou, nikdy ne studenou, nebo dokonce ledovou!

4. Omezte cestování

Pes a auto v letních měsících nemusí být přílišní parťáci. Psovi rozhodně neprospívají otevřená okna, ale často ani zapnutá klimatizace. Vhodné je omezit přesuny autem, ale i třeba vlakem. Když už ale nebudete moci jinak, vždy když automobil opustíte, vezměte psa s sebou. Nikdy, ale opravdu nikdy jej v něm nenechávejte! Během pár minut se z auta stane rozžhavená klec, kde může dojít až k úmrtí psa.

Tip:

Pokud cestujete autem a máte zapnutou klimatizaci, dbejte, aby na něj chladný vzduch nefoukal přímo, mohl by nastydnout.

5. Chraňte tlapky

Pejsek je vaším parťákem a berete jej s sebou vždy, kamkoliv vyrazíte? V horkých letních měsících se to snažte omezit. Důvod je prostý – teplota u chodníku je mnohem vyšší než ve vaší výšce, a to nemluvíme o rozžhaveném asfaltu či dlažbě. Ty by mohly psovi popálit polštářky na tlapkách. To je pak pro něj extrémně bolestivé a velice náročné na léčbu i rekonvalescenci. V tomto případě pečovat o psa znamená, že citlivé tlapky ochráníte před poraněním tlapek balzámem či psími návleky.

6. Omezte aktivitu

Horko a zase to horko. V takových dnech omezte aktivitu se psem, a to nejen na sluníčku, ale i celkově. Pro zvířecí organismus je tento čas velice náročný, a tak se mu ho snažte spíše zpříjemnit. Pokud ale máte akční rasu nebo štěně, vyrazte s ním někam do stínu, někam, kde bude příjemný chládek. Nezapomeňte ovšem s sebou čerstvou vodu a misku, aby bylo postaráno o dostatečný příjem tekutin.

Chraňte pejska před horkem a vysokými teplotami
i (Zdroj: Unsplash / Pučálka s.r.o.)
Chraňte pejska před horkem a vysokými teplotami

7. Rozpoznejte příznaky přehřátí včas

Někdy se může stát, že přes všechnu snahu dojde k přehřátí psa. Důležité je rozpoznat tyto příznaky včas a zakročit. Nejběžnějšími příznaky jsou nadměrné slinění, zmatenost a dezorientace, zvýšená teplota, zvracení, průjem, zrychlený a obtížný dech, zarudlé dásně a sliznice. Pokud si všimnete těchto příznaků, začněte okamžitě jednat.

Psa přesuňte na chladné a klidné místo, dejte mu k dispozici čerstvou vodu, ale nenuťte ho do ní. Postupně přikládejte chladivé obklady na tlapky, břicho, krk a podpaží. Pokud se situace dále zhoršuje, vydejte se neprodleně na nejbližší veterinu. Letní teploty bývají někdy náročnější pro organismus, a tak se snažte mazlíčka mít více pod dohledem, abyste předešli případnému nebezpečí.

Zdroj informací: Pučálka s.r.o.

Publikováno: 26. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce